Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 14. 8. 2008

Multimiliardový ČEZ může zaplatit normální pojistné

ČEZ, který v první polovině tohoto roku vydělal 29 miliard korun čistého zisku, si podle ekologických organizací může dovolit platit normální pojistné. Hnutí DUHA a sdružení Calla dnešní půlroční výsledky elektrárenské společnosti komentovaly požadavkem, aby ČEZ nesl plnou finanční odpovědnost za škody, jež případně způsobí.

Kdyby v Temelíně nebo v Dukovanech došlo k vážné havárii, všichni postižení dohromady by dostali jen šest miliard korun. To je osmina očekávaného celoročního čistého zisku elektrárenské firmy. Spodní odhad reálných škod se však podle oficiálních údajů Evropské agentury pro životní prostředí pohybuje okolo 60 miliard euro1. ČEZ využívá směšně nízkého minimálního limitu, který mu nadělili politici v atomovém zákoně2. V kontrastu s tím stojí pojištění za škody na reaktoru a dalším zařízení elektrárny, kde má ČEZ od pojišťoven zajištěnu úhradu do výše pětatřiceti miliard korun.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"ČEZ by měl nést plnou finanční odpovědnost za škody, které případně způsobí. Proto je potřeba zrušit klauzuli atomového zákona, podle které by hradil jen zlomek eventuálních škod. Tohle ustanovení má jediný účel - snížit ČEZ pojistné. Je to, jako kdybychom my na své auto měli povinné ručení za desetikorunu. Firma, která právě vydělala dvacet devět miliard za půl roku, nepotřebuje speciální zacházení a měla by platit normální pojistné."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Současný stav znamená neoprávněnou konkurenční výhodu na trhu s elektřinou pro výrobce z jaderných elektráren - společnost ČEZ. V jiných oblastech lidské činnosti, třeba v chemickém průmyslu přitom výše odpovědnosti za škodu omezována není."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:
[1] Savage, M., Baruya, P., et Cunningham, J.: Energy subsidies in the European Union: a brief overview. EEA Technical Report 1, European Environment Agency, Copenhagen 2004
[2] Zákon č.18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz