Sdružení Calla
  Dnes je 14. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 20. 6. 2008

Akční plány ke snižování hlukové zátěže mohou ovlivnit sami občané

 

Ministerstvo dopravy zveřejnilo Akční plány ke snižování hlukové zátěže pro silnice, železnici a letiště zpracované pro jednotlivé kraje. Plány jsou ke stažení na webových stránkách: http://www.mdcr.cz/cs/Strategie/Akcni_plany/akcni_plany.htm.

Plán Jihočeského kraje zmiňuje v oblasti Českobudějovicka především dopravní situaci a řešení v lokalitách Litvínovice, Planá, Borek, České Vrbné, dále propojení Nádražní ulice s Pětidomím i obchvat D3 Úsilné - Hodějovice. Negativní důsledky hluku se však přímo dotýkají i obyvatel lokalit Akčním plánem nezmiňovaných. Je proto více než nutné, aby samotní občané Akční plán připomínkovali. Lhůta pro podání připomínek veřejností k Akčnímu plánu Jihočeského kraje končí ke dni 4. 7. 2008.

Akční plány a zejména pak konkrétní opatření ke snižování hlukové zátěže nejsou zpracovány zdaleka dostatečně. Především jsou zde nastiňovány projekty stavebně silničářské, už připravované, málo zse jsou však řešena vlastní protihluková opatření, např. výměna oken. Pavla Matějková z občanského sdružení Calla uvádí: "Akční plány pro jednotlivé kraje jsou veskrze stejné, obecné, konkrétní opatření jsou řešeny co do celkového obsahu vlastních plánů velmi úzce."

Firma Ekola, která Akční plány zpracovává, zdůvodňuje jejich nedostatečný obsah špatnými podklady a zadáním. Proto je nutné, aby se na ministerstvo sešlo co nejvíce připomínek konkrétních typů, např.: "na průjezdním úseku silnice I/3 v ... vyměnit povrch vozovky za nízkohlučný"  nebo "na silnici I/2 v úseku 2,5km - 10,5km snížit rychlost na 50 km/h a zajistit jeho dodržování prostřednictvím pevně umístěných radarů" atd.

Jednotlivá opatření, která lze navrhovat v konkrétních  připomínkách, lze nalézt na webových stránkách Ekologického právního servisu: http://www.hluk.eps.cz/index.php?section=hluk&page=zdroje-hluku-a-prehled-nastroju-reseni.


Kontakty:
Pavla Matějková, Sdružení Calla
telefon: 387 311 381, email: pavla.matejkova(zavinac)calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz