Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 22. 10. 2008

Stromem roku 2008 se stala římovská lípa

Jediný kandidát soutěže Strom roku za jihočeský kraj, památná římovská lípa, získala rekordní počet 33 967 hlasů a stala se tak letošním vítězem této celostátní soutěže pořádané Nadací Partnerství již posedmé. Na druhém místě se umístila oskeruše z Josefova u Hodonína s počtem 18 091 hlasů, na třetím místě pak s 16 555 hlasy dub z branického Mezivrší. Cenu pro vítěze, šek na ošetření vítězného stromu, společně převzali na slavnostním vyhlášení 17. října v Brně navrhovatelé římovský starosta Vladimír Koupal, římovský páter Tomáš Koňařík a Pavla Matějková se sdružení Calla.

Nadace Partnerství uspořádala letošní anketu o nejsympatičtější strom ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR a pod záštitou evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dinase. Hlavním úkolem soutěže je upozornit na význam stromů pro životní prostředí, přivést lidi k zájmu o životní prostředí a nalézt prostředky pro podporu nové výsadby stromů a péči o ně. Ze 109 návrhů, které se letos sešly, vybrala odborná porota 12 finalistů. Dále už vše záleželo na počtu hlasů, které se pro kandidáty sejdou.

"Právě díky maximálnímu nasazení pana starosty Vladimíra Koupala, pana pátera Tomáše Koňaříka, římovských občanů a podpory široké veřejnosti se podařilo sesbírat téměř 34 000 hlasů" uvádí Pavla Matějková. Předmětem kampaně ovšem nebylo jen shánění podpisů. Nejprve bylo nutné udělat lípě "reklamu" ve formě billboardů a letáků, umístit informace do tisku a například také do vozidel městské hromadné dopravy, dále sehnat finance pro zaplacení podpisových archů. Společnými silami se tedy nejprve hledali sponzoři a dárci. Kromě vstřícného přístupu mnoha soukromých firem podpořili kampaň též Magistrát města České Budějovice, Dopravní podnik města ČB a Jihočeský kraj. Následně byly obcí Římov osloveny dopisem školy a obecní úřady v jihočeském kraji a začalo vlastní shánění podpisů.

"Vítězství římovské lípy je tedy výsledkem usilovné spolupráce občanů, institucí i firem ochotných přispět k dobré věci. Za jejich úsilí a snahu všem, kteří římovskou lípu jakkoli podpořili, patří velký dík. Díky nim se nejen podařilo vybojovat tomuto mimořádnému stromu vítězství, ale především spojit síly za dobrou věc a podpořit též výsadbu nových stromů." dodává Matějková 


Kontakty:
Pavla Matějková, Sdružení Calla
telefon: 387 311 381, email: pavla.matejkova(zavinac)calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz