Sdružení Calla
  Dnes je 14. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 10. února 2010

Firmy se zbavují nepohodlných stromů i za cenu pokuty

V poslední době se opětovně hromadí případy, kdy firmy raději zaplatí pokutu a pokácí strom bez povolení, než aby ho na svém pozemku strpěly. Výjimkou nejsou ani České Budějovice.

Povědomí české společnosti o stromech ve městském prostoru (a nejen tam) není v posledních letech nikterak příznivé. V souvislosti s medializovanou nešťastnou událostí ve Zlíně se množí žádosti ke kácení a úředníkům tak přibývá práce s prověřováním, zda jsou dány všechny předpoklady k vydání povolení či nikoliv. Žádosti jsou v mnoha případech odůvodněny také výstavbou. V těchto případech však strom neohrožuje bezpečnost osob ani majetku, ale prostě jen překáží. Pro stavební firmy je často přítěží stromu se vyhnout, byť často před zahájením stavebních prací jakkoli tvrdí, že strom za vynaložení veškeré péče ponechají a vhodně zakomponují do projektu. Firma pak většinou přistoupí k "radikálnímu řezu" a bez povolení a přes odpor úřadu strom jednoduše pokácí. A to i za cenu pokuty. Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích například nyní řeší nedovolené kácení ve vnitrobloku budovy bývalého sídla E-ON na Lannově třídě, v minulosti to bylo kácení v souvislosti s výstavbou obchodních center za sídlištěm Vltava, ale analogických případů je mnohem více. Investoři se zkrátka raději přiznají a zaplatí pokutu, než by stromy strpěli. Zeleň tak potom téměř bez trestu ustupuje betonu, protože pokuty jsou pro podnikatele téměř zanedbatelné.

Jinak je to v případech fyzických osob, pro které je již pokuta za pokácený strom větší zátěží. TU těchto případů obvykle končí vyšetřování na mrtvém bodě a bez postihu, neboť viník je málokdy přistižen při činu a pokud se nepřizná a chybí důkazy nebo výpovědi svědků, pokuta nemůže být udělena. K nedořešeným případům v jižních Čechách patří například nařezaný dub v Radosticích nebo poškozené lípy a hrušeň v Borovanech.


Příloha: 1x foto dub Lannova, 1x foto dub Radostice

Kontakty:

Pavla Matějková, Sdružení Calla tel.: 387 311 381, e-mail: pavla.matejkova(zavinac)calla.cz

Přílohy: 


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a Nadací VIA.
eea norway grant pros via
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz