Sdružení Calla
  Dnes je 14. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva sdružení Calla z 27. září 2010

Podvody v české fotovoltaice? Jen nadsázka ministra Drobila.

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že výroky ministra Pavla Drobila o podvodech ze strany českých provozovatelů slunečních elektráren jsou jen jeho další nadsázkou a že žádné konkrétní informace o takovém jednání nemá.

Ministr Drobil v rozhovoru pro deník Právo 28. srpna překvapil tvrzením, že ví o případech podvodného jednání provozovatelů slunečních elektráren: "A to se vůbec nebavím o tom, jak zázračně u nás některé fotovoltaické elektrárny vyrábějí elektřinu i v noci. To znamená, že na ně někdo z dieselagregátů svítí anebo se ty agregáty přímo napojí do sítě a je to prosím vydáváno za solární energii, která je pak dotována!".

Sdružení Calla se na základě svého dotazu ministerstvu dozvědělo, že ministr to tak nemyslel a údajně reagoval na zprávy publikované na jaře tohoto roku o odhalených podvodech v některých státech Evropské unie. Tudíž ani nepodal žádné trestní oznámení na zmíněné podvodné jednání. Viz plná odpověď úřadu přílohou.

Na jaře 2010 proběhla médii informace o údajném podvodu ve Španělsku převzatá z deníku El Mundo se svícením s pomocí dieselových agregátů na panely solárních elektráren a neoprávněném prodeji takto získané elektřiny jako sluneční. Jak následně ukázal rozbor[1], takové konání by bylo vzhledem k ceně nafty ekonomicky nesmyslné.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Provozovatelů slunečních elektráren u nás je několik tisíc, takže čistě statisticky i mezi nimi se mohou najít černé ovce. Pokud by se někdo uchýlil k podvodu, musí být takové jednání adekvátně postiženo. Ale přeci nezrušíme vlaky jen proto, že někdo jezdí načerno."

Další informace mohou poskytnout:
Edvard Sequens, Sdružení Calla telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

V příloze:
Odpověď Ministerstva životního prostředí podle zákona č.106/99 Sb., o právu na informace ohledně údajného podvodného jednání provozovatelů fotovoltaických elektráren

Podrobnosti: [1] Fotovoltaika v noci, Bron
islav Bechník, Czech RE Agency, o. p. s., 19. dubna 2010, http://www.czrea.org/cs/druhy-oze/fotovoltaika/fotovoltaika-v-noci

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz