Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva občanských sdružení Náš domov a Calla ze dne 14. ledna 2014

Jivno bude znovu projednávat územní plán

V pondělí 20. ledna od 9.30 se v jivenském hostinci uskuteční nové projednávání územního plánu obce. Výhrady občanských sdružení Náš domov, Calla a Jihočeské matky i řady obyvatel okolních obcí k zástavbě a dalším problematickým záměrům v údolí Rudolfovského potoka trvají.

Návrh územního plánu obce Jivno budí kontroverze už od počátku. Jeho odpůrcům se nelíbí, že dovoluje novou zástavbu v dosud zelených částech údolí, a to včetně nedávno registrovaného významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Kromě chat má v údolí vzniknout také hospoda, nová vodní nádrž a čistírna odpadních vod. Tyto zásahy by se negativně projevily na zachovalé přírodě v údolí, kde žije řada ohrožených druhů.

„Od minulého projednávání územního plánu došlo pouze ke kosmetickým změnám. V dokumentu je sice konečně zakreslen významný krajinný prvek Rudolfovský lom, na jeho území by se však mohlo stále stavět. Také ostatní připomínky veřejnosti skončily vesměs v koši,“ kritizuje návrh územního plánu Jiří Řehounek ze sdružení Calla.

Dalším kontroverzním záměrem je zprůjezdnění údolí pro automobilovou dopravu. Dosud klidová zóna by se podle představ zapracovaných do návrhu územního plánu měla otevřít autům právě kvůli výstavbě rekreačních objektů.

„Do údolí auta nepatří. Vede jím naučná stezka, turistická značka a cyklostezka, chodí sem rodiny s dětmi nebo maminky s kočárky. Otevřením údolí pro auta bychom přišli o jeden z posledních klidných koutů v širším okolí Českých Budějovic,“ říká Eliška Štěpánová z občanského sdružení Náš domov, které založili občané z Rudolfova.

Záměry na další zástavbu v údolí Rudolfovského potoka neodmítají pouze občanská sdružení. Postavilo se proti nim také cca 500 občanů, kteří podepsali v roce 2012 petici za záchranu údolí. Mnoho lidí přišlo svůj nesouhlas vyjádřit také na první veřejné projednávání v Jivně, které proběhlo ve velmi bouřlivé atmosféře. Na některé námitky veřejnosti nebyli tehdy schopni zástupci obce ani pořizovatel územního plánu vůbec reagovat a zpracovatel nebyl přítomen.

„Místa, jako je údolí Rudolfovského potoka, bychom měli ponechat přírodě a odpočinku, ne je zastavět a oplotit. S tímto vzkazem od signatářů petice a mnoha dalších občanů půjdeme na veřejné projednávání.,“ shrnuje stanovisko občanských sdružení Jaroslav Valevský ml. z občanského sdružení Náš domov a dodává: „Nechceme Jivnu bránit v rozvoji. Chceme jen vstřícnost při zachování přírody v údolí Rudolfovského potoka, které slouží všem generacím jako oáza klidu.“

 

Kontakt:

MUDr. Jaroslav Valevský ml. (OS Náš domov) - 606 287 428, Jardavalda(zavinac)seznam.cz
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz
Ing. Eliška Štěpánová (OS Náš domov) - 603 719 527, stepanovaeliska(zavinac)gmail.com
Ing. Zdeňka Sobíšková (OS Náš domov) - 606 257 142, sobiskova.z(zavinac)seznam.cz © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz