Sdružení Calla
  Dnes je 17. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally ze dne 22. dubna 2014

Calla obnovila hnízdní stěny pro břehule na poslední chvíli

Díky podpoře ministerstva životního prostředí i mnoha drobných dárců z projektu "Adoptujte břehuli!" obnovila Calla v dubnu hnízdní stěny pro ohrožené břehule. Letos dostala přednost hnízdiště v pískovnách u Lžína na Soběslavsku a Třebče na Borovansku.

Polovina dubna byla letos nejzazším termínem, ve kterém bylo možné hnízdní stěny obnovit. Teplé jaro totiž značně urychlilo návrat stěhovavých ptáků do střední Evropy, takže první břehule byly v České republice pozorovány již počátkem dubna.

„V letošním roce si břehule z Afriky pospíšily. Naštěstí pro nás přišlo v polovině dubna několik chladnějších dnů, které ptačí migraci zbrzdily. Kdybych přijeli s bagrem do pískovny, kde by břehule hrabaly nory, samozřejmě bychom už stěny obnovit nemohli,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který má v Calle ochranu břehulí na starosti.

Zmíněná obnova zahrnuje stržení staré stěny s norami a odstranění osypového kuželu pod stěnou. Zabraňuje tvrdnutí materiálu, do něhož by se jinak břehulím nory špatně hrabaly, a také namnožení parazitů, kteří by velmi snížili úspěšnost hnízdění. Tyto problémy neexistovaly na původních hnízdištích břehulí v říčních březích, kde staré stěny každoročně zmizely po jarních povodních. Regulace vodních toků však znamenala zánik těchto hnízdišť a donutila břehule přestěhovat se do pískoven a dalších těžebních prostorů.

„My lidé vlastně břehulím něco dlužíme, protože jsme je o jejich staré domovy připravili. Přežití těchto ohrožených ptáků v naší přírodě dnes z větší části závisí na činnosti člověka. V dosud těžených pískovnách jde o to, aby těžba nezasáhla do hnízdní stěny ve špatnou dobu, v opuštěných pískovnách je zapotřebí stěnu s pomocí těžké techniky obnovovat,“ dodává Jiří Řehounek.

 

Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Projekt byl podpořen grantem Ministerstva životního prostředí ČR. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP ČR.

Ochranu břehulí podporují také desítky drobných dárců v rámci projektu "Adoptujte břehuli!" (www.calla.cz/brehule).


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz