Sdružení Calla
  Dnes je 13. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 9. dubna 2015

Debata v Budišově: Radioaktivní odpad za našimi humny?

Další z cyklu panelových debat o problému, který může na věky proměnit Vysočinu, se uskuteční ve čtvrtek 16. dubna v Budišově. Akce, kterou pořádá Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina a městysem Budišov začne v 18 hodin v kulturním sále Základní školy. Moderované diskuse se zúčastní energetický konzultant Edvard Sequens za Callu – Sdružení pro záchranu prostředí, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiří Slovák, právník Pavel Doucha z AK Šikola, Josef Lazárek za GEAM, o.z. Dolní Rožínka, žadatele o stanovení průzkumného území a Oldřich Svoboda za místní Zdravý domov Vysočina.

    Ministerstvo životního prostředí vbrzku rozhodne, jestli budou moci začít geologické průzkumné práce pro úložiště radioaktivních odpadů v sousedství Budišova, Hodova, Náramče, Oslavice,  Oslavičky, Osového, Rohů, Rudíkova a Vlčatína. Debata má přinést informace, jak takové průzkumy budou vypadat prakticky, co bude následovat po nich a v neposlední řadě i jaké jsou možnosti obcí a občanů ovlivnit záměry státu.

   Připravená panelová debata je jednou z aktivit projektu „Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště“. Jeho cílem je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy.

   Podrobnosti o hledání místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice, i konkrétně v okolí Budišova (lokalita Horka), lze nalézt na internetovém portále www.nechcemeuloziste.cz. Rovněž zde najdete podrobnosti o akcích Dne proti úložišti (18. 4.).

   Edvard Sequens z Cally řekl: Naším cílem je, aby rozhodování občanů bylo poučené na základě získaných informací a nikoliv pod dojmem milionů korun, které Správa úložišť nabízí obcím. Snažíme se proto sestavit panelové debaty tak, aby byly názorově vyvážené a lidem, jejichž budoucnost je v ohrožení, tak nabídli možnost ptát se i zástupců státu.“

 

Další informace Vám mohou doplnit:

Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel.: 602 282 399
Oldřich Svoboda, Zdravý domov Vysočina, e-mail: oldrich.svoboda(zavinac)sva.cz, tel.: 602 788 543

 

V příloze:

Pozvánka na panelovou debatu " Radioaktivní odpad za našimi humny?", 16. 4. 2015


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz         www.eeagrants.cz

Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz