Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Pracovní skupiny Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí ze dne 16. srpna 2018

Květnaté pásy v Českých Budějovicích

Již druhým rokem zpestřují českobudějovický park Stromovka a univerzitní kampus tzv. květnaté pásy, za jejichž vznikem stojí pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky Přírodovědecké fakultu JU.

„Jako květnaté pásy označujeme plochy oseté semínky dvouděložných rostlin, které mají vytvořit esteticky zajímavé enklávy a zároveň v městské či zemědělské krajině podpořit biodiverzitu. Směsi semínek neobsahují žádné trávy, kterých bývá obvykle ve městech dost,“ vysvětluje Lenka Šebelíková z pracovní skupiny Ekologie obnovy.

„Chtěli bychom veřejnosti ukázat, že městské trávníky nemusí být pouze sterilními, krátce střiženými plochami. I v městském prostředí může poměrně jednoduchým způsobem vzniknout kvetoucí enkláva lákající motýly, včely a další zajímavé živočichy,“ dodává Klára Řehounková z pracovní skupiny Ekologie obnovy.

Předloni na podzim a vloni na jaře byly v Českých Budějovicích osety první květnaté pásy. Jde o vybrané plochy v parku Stromovka a v areálu Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR. Kromě podpory původních druhů kvetoucích rostlin a zlepšení estetického dojmu z městské zeleně by měly květnaté pásy pomoci také mnoha různým živočichům. Všechny plochy sledují kromě botaniků také entomologové z Cally a Entomologického ústavu AV ČR. Zaměřují se především na denní motýly a samotářské včely, kterým by květnaté pásy měly pomáhat nejvíce.

„Letošní sezóna byla na květnatých pásech mimořádně úspěšná. Při monitoringu bylo často nemožné zaregistrovat všechny přítomné zástupce hmyzu. Bzučící květnaté pásy ostře kontrastovaly s okolními krátce střiženými trávníky, které zůstávaly většinou téměř bez života,“ říká entomolog Jiří Řehounek z Cally.

Další inspiraci mohou zájemci čerpat např. na webové stránce Příroda ve městě (www.calla.cz/prirodavemeste), kterou nedávno vytvořila Calla a na jejímž obsahu se podíleli také odborníci z Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR.

 

Kontakty:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz
RNDr. Klára Řehounková, Ph.D. (pracovní skupina Ekologie obnovy) - klara.rehounkova@gmail.com

 

 

Finančně podpořeno Jihočeským krajem v rámci dotačního programu.
Tento projekt byl podpořen grantem č. 7AMB17DE017 "Založení druhově bohatých lemů a květnatých pásů v agrární a urbánní krajině - optimalizace metod na podporu biodiverzity".

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz