Sdružení Calla
  Dnes je 13. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 4. července 2022

Rozkvetlé trávníky v Českých Budějovicích ve znamení novinek

Některé českobudějovické trávníky opět krásně rozkvétají. Díky spolupráci neformální skupiny občanů s magistrátem nebo firmami vznikly i letos návrhy na změnu jejich sečení, která má podpořit biologickou rozmanitost ve městě.

Fanouškové kvetoucích a bzučících trávníků se mohou těšit jak na dlouhodobě rozkvétající plochy kolem Výstaviště nebo na sídlištích Máj a Vltava a několik nových ploch. Letošní novinkou by se mohl stát kvetoucí „pás“ napříč sídlištěm Máj, který by propojil Branišovský les a bývalý tankodrom. V praxi půjde spíše o několik méně intenzivně sečených plošek, které jsou vybrané tak, by nebyly navzájem příliš vzdálené a umožnily postupné přelétávání hmyzu.

„Právě v těchto dnech probíhá další kolo entomologického monitoringu všech kvetoucích trávníků ve městě, takže nás můžete potkat se síťkami přímo v parcích a v ulicích. Sledujeme vybrané hmyzí skupiny, především denní motýly, samotářské včely a býložravé brouky. Výsledky z prvních let ukazují, že méně intenzivní sečení trávníků se prakticky okamžitě projevuje na zvýšení počtu druhů i jedinců u všech sledovaných skupin,“ říká entomolog Jiří Řehounek z Cally, který má monitoring na starosti.

„Kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Brání nadměrnému vysoušení půdy v obdobích letního sucha, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují  prostředí pro mnoho živočišných druhů. Změnou pohledu na městské trávníky tak vlastně v lokálním měřítku reagujeme na dvě globální výzvy – úbytek biologické rozmanitosti a klimatickou krizi“ vypočítává Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR věnuje lučním ekosystémům a pomáhá českobudějovickému magistrátu s výběrem lokalit i plány mozaikového sečení kvetoucích trávníků.

V Českých Budějovicích vznikla V roce 2018 neformální skupina občanů různých profesí, která si vytkla za cíl vyhledávat vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sečení. První extenzivněji sečené kvetoucí trávníky vznikly v Českých Budějovicích o rok později a jejich počet se každoročně zvyšuje. Neformální skupina občanů vytvořila také Facebookový profil „Rozkvetlé trávníky v ČB“, kde jsou zveřejňovány aktuality a zajímavosti z českobudějovických trávníků.

Informační zdroje k tématu:

Facebookový profil Rozkvetlé trávníky v ČB

Webová stránka Příroda ve městě

 

Kontakty:

Mgr. Lenka Štěrbová, sterbova.lenka@centrum.cz

RNDr. Jiří Řehounek, tel. 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

 

Tento projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice. Projekt byl podpořen Minister-stvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP. © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz