Sdružení Calla
  Dnes je 24. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy




Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 17. 9. 2008

Čas pro připomínky k vládní Politice územního rozvoje bude končit

Už jen do 25. září 2008 mohou obce, jednotlivci i občanská sdružení zasílat své připomínky k návrhu Politiky územního rozvoje České republiky[1]. Pak proces veřejného připomínkování skončí. Politika územního rozvoje je základní nástroj územního plánování, zjednodušeně se jedná o "celorepublikový územní plán". Návrh Ministerstva pro místní rozvoj ale obsahuje řadu kontroverzních záměrů s dopadem na rozvoj jihočeských obcí. Záměry, pokud by byly schváleny vládou, by do svých územních plánů musely poté převzít jak kraj, tak dotčené obce.

Také sdružení Calla zaslalo Ministerstvu pro místní rozvoj své připomínky. Odmítlo, aby do dokumentu byly již nyní zařazeny všechny lokality, v nichž stát vyhledává hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva (v Jihočeském kraji se týká okolí Lodhéřova a lokality Božejovice-Vlksice). Teprve k roku 2015 mají být vybrané dvě finální vhodné lokality pro úložiště z dnešních šesti. Do té doby by tato faktická stavební uzávěra zcela zbytečně blokovala rozvoj dotčených obci.

Z podobných důvodů Calla odmítla snahu ministerstva zařadit do územních plánů přehrady plánované socialistickým Směrným vodohospodářským plánem z roku 1988. Těch je více než dvěstě na území celé ČR, v Jihočeském kraji by to znamenalo chránit území pro budoucí výstavbu 23 přehrad, včetně spoutání Vltavy od Lipna až do Českých Budějovic. Teprve po zpracování aktualizovaných plánů povodí bude se zohledněním přírodních, historických a urbanistických hodnot možné chránit některá vybraná místa.

Na území Šumavy sice souhlasíme s využitím rekreačního potenciálu oblasti, avšak  s důrazem na upřednostňování šetrných forem cestovního ruchu (tzv. měkké turistiky) a s ohledem na ochranu přírody a krajiny. Záměr na intenzivní rekreační využívání by hodnotné území Šumavy mohl nenávratně poškodit.

Pavla Matějková dodává: "Politika územního rozvoje například navrhuje intenzivní využití rekreačního potenciálu Šumavy kvůli odlehčení stávajících rekreačních center, ovšem vliv, jaký bude mít navýšení cestovního ruchu a s ním spojené výstavby na zdejší přírodu a krajinu vůbec nezmiňuje."

Edvard Sequens doplnil: "Ministerský návrh také zcela obchází vládní prohlášení o respektování souhlasu obcí při vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva. Přestože si to obce nepřejí, mají být tímto způsobem omezeny ve svém rozvoji a přinuceny zanést úložiště do svých územních plánů."

V dokumentu jsou i další problematické záměry, jako je rozšíření JE Temelín, nové trasy pro přenosové elektroenergetické sítě, koridory dálnic a rychlostních silnic, mezinárodní letiště v Českých Budějovicích, splavnění Vltavy, umisťování překladišť kamionové dopravy atd. Připomínky k Politice územního rozvoje lze posílat i pomocí SMS. Návod je k nalezení na webové stránce http://pur.eps.cz, kde jsou i další informace zaměřené na tuto problematiku.

 

Kontakty:
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Pavla Matějková, Sdružení Calla
telefon: 387 311 381, email: pavla.matejkova(zavinac)calla.cz

Poznámky:
[1] Návrh Politiky územního rozvoje je ke stažení na http://www.mmr.cz/politika-uzemniho-rozvoje-cr-2008
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz