Sdružení Calla
  Dnes je 22. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva sdružení Calla a Jihočeské matky ze dne 11. února 2013

Nový Temelín – domácnost si doplatí tisícovku ročně

   „Stavět jadernou elektrárnu a spoléhat se přitom jen na cenu z trhu je v podstatě nemožné. Proto je pro nás stabilizační prvek důležitý,“ přiznal pro Mladou frontu DNES Pavel Cyrani, ředitel strategie ČEZ1). Ministr průmyslu Martin Kuba proto v návrhu nové státní energetické koncepce požaduje garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů2). Jedině při zavedení tohoto bezprecedentního kroku je možné zajistit jejich uplatnění na trhu. Náklady na stavbu jaderných elektráren jsou totiž na rozdíl od obnovitelných zdrojů rok od roku vyšší.    

     Příspěvek na nové reaktory ČEZ tak zaplatí český spotřebitel. Podle propočtů ekonomů z Candole Partners3) by české spotřebitele taková podpora vyšla na téměř 17 miliard korun ročně. Rodina s průměrnou roční spotřebou elektřiny by si tak ročně připlatila  o tisíc korun navíc.  Ve Velké Británii, kde je diskutována obdobná forma podpory, přišli experti City Bank s odhadem4), že podpora jádra zatíží domácí rozpočty Britů až 200 librami (6 400 Kč) ročně navíc.

   Jaderná energetika ale již dnes požívá zvýhodnění na trhu. Zejména nemusí nést plnou odpovědnost za jadernou škodu. V České republice ji má zákonem5) omezenu na pouhých 8 miliard korun, přičemž pojistit se musí jen na 2 miliardy korun.  Podle odhadu francouzského jaderného dozoru IRSN přišla katastrofa ve Fukušimě Japonsko na 4 biliony korun, ale kdyby se udála ve Francii, škody by přesáhly deset bilionů korun.

    Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Nejenže se ministr Kuba snaží zlikvidovat konkurenci jaderným reaktorům zastavením podpory čistých obnovitelných zdrojů energie, ale ještě ji chce nahradit příplatkem pro ČEZ na nový Temelín. A to jen proto, abychom zůstali na špici v objemu exportované elektřiny. Na úkor našeho životního prostředí i peněženek.“  

   Monika Machová Wittingerová z  Jihočeských matek řekla: Sen o levné elektřině z jádra se rozplývá jako pára nad hrncem. Vláda by neměla požadavek ČEZu přistoupit. Její souhlas s garancí výkupních cen by zakonzervoval naši energetiku v minulém století.“

 

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 603 516 603, e-mail: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz

 

Poznámky:

  1.  Kolem roku 2024 máme dojít s Czech Coalem k výhybce, Mladá fronta DNES, 11. 2. 2013.
  2. Jedná se o podporu formou tzv. contracts for difference, která se bude počítat jako rozdíl mezi předem nastaveným tarifem a tržní cenou elektřiny. Jde o podporu podobnou dnešní zvýhodněné ceně pro fotovoltaiku a má být řešena cestou novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Obdobný mechanismus diskutovaný ve Velké Británii patrně neprojde britským parlamentem a bude mít problém coby nepovolená podpora na evropském trhu.
  3. Kolik nakonec bude stát podpora Temelína II?, Candole Partners, Hospodářské noviny, 12. 10. 2012: http://www.candole.com/files/How%20much%20will%20consumers%20end%20up%20paying%20for%20Temelin%20II.pdf
  4. http://uk.reuters.com/article/2012/05/08/uk-nuclear-britain-edf-idUKBRE8470XC20120508
  5. Zákon č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření.


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz