Sdružení Calla
  Dnes je 22. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 13. února 2014

Calla nabídne ohlédnutí za Ptákem roku 2013

     Na únorovou besedu z cyklu Zelených čtvrtků pozvali pořadatelé ze sdružení Calla a Hnutí DUHA biologa Petra Heneberga. Bude vyprávět „o ohrožených druzích těžařů, ptáků i bezobratlých vázaných na člověkem vytvořená stanoviště.“

     Sdružení Calla se ochranou břehulí a přírodovědně cenných pískoven zabývá dlouhodobě. Letos v jižních Čechách obnovila hnízdní stěny v pískovnách Lžín na Soběslavsku a Záblatí na Třeboňsku. Na obou místech došlo oproti loňskému roku ke zvýšení počtu břehulí. Konkrétně ve Lžíně jsme napočítali 238 a v Záblatí 154 hnízdních nor. Potěšující je také nárůst počtu nor v pískovně Třebeč, konkrétně na číslo 150. Zdejší upravená hnízdní stěna vydržela v dobrém stavu už druhým rokem a nebylo třeba ji obnovovat.

     Petr Heneberg je předním českým expertem na břehule a další živočichy, kteří s nimi sdílejí podobné prostředí – tedy kolmé písčité stěny a pískovny. Dlouhodobě koordinuje sčítání břehulí v ČR, zabývá se ochranou jejich hnízdišť výzkumem jejich chování nebo parazitů. V poslední době se zaměřil také na další ohrožené živočichy s podobnými nároky, především na samotářské včely a vosy, které si vyhrabávají hnízdní nory na stejných místech jako břehule. V projektech Cally na podporu břehulí byl Petr Heneberg od počátku odborným spolupracovníkem.

     „Břehule se ukázaly být typickým druhem svázaným s tradičním využitím krajiny v souladu s její dlouhodobou udržitelností. Dokázaly se přizpůsobit změnám v krajině a svá hnízdiště z říčních břehů doslova přestěhovaly do selských pískoven. Z malých selských pískoven, kterých se ještě před dvaceti lety nacházely po Česku doslova stovky, dnes zbývá posledních pár mohykánů. A břehule se musí stěhovat znovu. Tentokrát nabraly kurs do měst, do drolících se spár mezi kameny, tak jako v příkopu zámku Blatná, anebo do drenážních trubek v říčních nábřežích, tak jako v Praze-Podbabě, ve Volyni, v Nepomuku a na řadě dalších míst napříč Čechami i okolními zeměmi,“ říká o „svých“ břehulích Petr Heneberg.

     Břehuli říční vyhlásila v loňském roce Česká společnost ornitologická Ptákem roku 2013 (http://cso.cz/index.php?ID=2449). I díky této kampani mohla Calla vloni upozorňovat veřejnost na příčiny ohrožení břehulí a možnosti jejich ochrany. Více informací o projektu „Adoptujte břehuli!“, možnostech jeho podpory i břehulích samotných naleznou zájemci na webové stránce www.calla.cz/brehule.

 

Kontakt:

Jiří Řehounek, Calla, RehounekJ(zavinac)seznam.cz, 605 066 898



 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz