Sdružení Calla
  Dnes je 22. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Zoo Hluboká, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Cally ze dne 12. října 2018

Beseda představí veřejnosti kriticky ohrožené sysly

Ve středu 17. 10. proběhne v českobudějovickém klubu Horká vana beseda s názvem "Sysly si nesyslíme, ale vypouštíme je". Sysel obecný už totiž dávno není polním škůdcem, ale kriticky ohroženým druhem naší fauny.

Zoo Hluboká je místem, kde si lidé mohou prohlédnout především druhy české a euroasijské fauny. A právě zde mohou návštěvníci ve venkovním výběhu pozorovat i sysla obecného. Tento malý a dříve hojný hlodavec dnes potřebuje naši pomoc a ochranu, aby z naší přírody úplně nevymizel.

"Sysel obecný je kriticky ohrožený druh, který se u nás vyskytuje na několika posledních, vzájemně izolovaných lokalitách o různých velikostech" uvádí Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). "Právě pro sysla byl proto založen záchranný program, který má za úkol chránit lokality jeho výskytu a zajišťovat přímé vypouštění odchovaných syslů zpět do přírody. V ČR proto byly založeny čtyři umělé chovy syslů ve čtyřech institucích. Ze dvou z nich se zatím do volné přírody vypustilo 176 odchovaných zvířat." dodává Větrovcová.

Do projektu se zapojily celkem tři zoologické zahrady. Jednou z nich je i Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou.

"Zoologické zahrady nejsou dnes jen místem odpočinku nebo atraktivní podívané na různá zvířata. Právě ochrana přírody a ohrožených druhů zvířat se stala jedním z hlavních poslání v moderních zoologických zahrad." říká Roman Kössl, zástupce ředitele Zoo Hluboká.

Jak probíhá záchranný program na sysla obecného si může veřejnost přijít poslechnout ve středu 17. 10. 2018 do Horké vany v Českých Budějovicích. Beseda s Markétou Jariabkovou ze Zoo Hluboká začíná v 18 hodin a je součástí cyklu Zelené středy, který pořádá Calla.


Kontakty:

Ing. Markéta Jariabková (Zoo Hluboká) – jariabkova@zoohluboka.cz, 732 126 550
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) – RehounekJ@seznam.cz, 605 066 898

 

 

Příloha tiskové zprávy:

Sysel obecný

Sysel obecný je typickou ukázkou toho, jak se může velice početný živočich dostat během několika let na seznam kriticky ohrožených druhů naší přírody.

Sysel má nezastupitelnou roli ve stepních ekosystémech. Na jeho výskyt je vázán tchoř stepní, pro nějž je důležitou složkou potravy, sysly se ale živí i řada dravců (např. raroh velký). Koprofágní brouci využívají syslí trus ke svému vývoji.

Tento stepní druh se nyní na území ČR vyskytuje v několika izolovaných koloniích o různé početnosti. Proto AOPK ČR iniciovala přípravu záchranného programu. Zoo Hluboká se do něj zapojila v roce 2015, kdy ve své záchranné stanici vybudovala záložní chov. Od roku 2016, kdy do chovu bylo přivezeno 57 jedinců ze Slovenska, je úspěšně množí. Ve spolupráci s dalšími partnery AOPK ČR se daří sysly ze záložních chovů úspěšně navracet na dříve obývaná území a posilovat kolonie na pokraji zániku. Za dva roky se podařilo do volné přírody vypustit 156 jedinců. Při kontrolách byla zjištěna mláďata, což znamená, že vypuštění sysli se ve svých nových norách zabydleli. Přispívá k tomu i údržba lokalit a příznivé počasí.

Zoo Hluboká je zaměřena na chov euroasijské fauny, proto pro ni bylo zapojení do záchranného programu na sysla obecného jasnou volbou, jelikož sysla chová a prezentuje i v jedné ze svých expozic. Rovněž zvířata z expozice, kde veřejnost může sysla vidět, byla zapojena do ochrany druhu a narození jedinci posilují zanikající kolonie. Odchovanci se například dostali na golfové hřiště v Karlových Varech, kde se nachází nejzápadnější kolonie sysla v celém areálu jeho výskytu. Právě plochy, které jsou pravidelně udržované, jsou totiž pro sysla velmi vhodné.

Sysel není prvním zvířetem, do jehož záchranného programu je Zoo Hluboká zapojena. Velice úspěšným projektem byla i reintrodukce puštíka bělavého na Šumavu. Zoo Hluboká řídila chov jedinců v zajetí a vybírala vhodná zvířata pro návrat do přírody. Celkem 107 jedinců se stalo základem pro životaschopnou populaci ve volné přírodě.

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz