Sdružení Calla
  Dnes je 4. října 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

 

Projekt Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody

 

Calla realizuje projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody", jehož cílem je podpořit přírodě blízkou obnovu těžebních i jiných postindustriálních prostorů v jižních Čechách a zvýšit informovanost odborné i laické vežejnosti o tomto tématu. Projekt byl zahájen v dubnu 2015 a měl by skončit v březnu 2016. Poskytovatelem grantu z prostředků Finančního mechanismu EHP 2009-2014 v rámci programu CZ03 - Fond pro nestátní neziskové organizace je Nadace Partnerství.

 

Aktuality:

Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  31. 5. 2016 - Dnešním dnem končí projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody", díky němuž mohla Calla pokračovat v prosazování a propagování přírodě blízké obnovy. V rámci projektu proběhla obnova hnízdních stěn, tůní a písčin na čtyřech jihočeských lokalitách, vznikl nový web "Objevte svou pískovnu" nebo kniha "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi". Všechny aktuality projektu najdete na jeho webové stránce, jeho hlavní výsledky shrnuje tisková zpráva.
Cep II
  4. 5. 2016 - Jaro je v plném proudu, tak proč nevyrazit na výlet. Třeba do některé z přírodovědně zajímavých jihočeských pískoven. Zájemcům o přírodu v tom pomůže naše nová webová stránka "Objevte svou pískovnu", která obsahuje rubriky pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu nebo pozorování a fotografování přírody. Další informace o novém webu, turistice a ochraně přírody najdete v tiskové zprávě.
Břehule
  1. 5. 2016 - Také letos čeká na ohrožené břehule obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín. Calla se o stěnu stará již několik let a díky zvolenému způsobu péče se v pískovně daří nejen břehulím, ale i samotářským včelám a mnoha dalším druhům. V pískovně je také umístěná cache z ochranářským podtextem, o které se dozvíte více na webové stránce Objevte svou pískovnu. Ochraně břehulí je pak věnována stránka Adoptujte břehuli. O ochraně pískovny se více dozvíte ze zprávy.
Vlnařka obecná
  14. 4. 2016 - Calla se dlouhodobě věnuje ochraně samotářských včel, které patří k nejohroženějším skupinám živočichů v ČR. Téměř každý přitom může s jejich ochranou pomoci a zároveň přilákat do svého okolí vydatné pomocníky v opylování řady planých i pěstovanýh rostlin. Více informací k tématu najdete v tiskové zprávě, kterou jsme ve spolupráci s odborníky vydali. Tipy na výlety za samotářskými včelami pak naleznete na našem novém webu.
pobřežní linie
  10. 4. 2016 - Tým biologů z PřF JU, BC AV ČR, Cally a dalších institucí začíná již pátou výzkumnou sezónu na pískovně Cep II. Za tu dobu se ve spolupráci s těžební firmou Českomoravský štěrk a Správou CHKO Třeboňsko podařilo vytvořit unikátní komplex přírodě blízké obnovy, v němž probíhá hned několik vědeckých experimentů a kde žijí desítky ohrožených druhů. Letos proběhne rekultivace v další části pískovny a také v ní se počítá s přírodě blízkou obnovou.
Netopýr
  29. 3. 2016 - Ministerstvo životního prostředí poslalo kontroverzní projekt těžby grafitu v Hostech do kompletního procesu EIA. Investor se tak musí vypořádat se spoustou podstatných připomínek a problémů, na které ve zjišťovacím řízení upozornili místní obyvatelé, obce a neziskovky (včetně Cally). Záměru se podrobněji věnuje článek v MF DNES, na webu jsou k dispozici také závěry zjišťovacího řízení.
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  24. 2. 2016 - V loňském roce jsme ve čtyřech jihočeských pískovnách rozmístili tzv. cache z ochranářským podtextem. Cílem bylo zjistit, zda mohou geocacheři přispět k ochraně cenných stanovišť a ohrožených druhů vyžadujících pravidelné narušování povrchu. Podle prozatímních výsledků se ukazuje, že mohou, ale je zapotřebí dobře promyslet umístění cache. Fotografické porovnání stavu nejúspěšnější lokality v pískovně Lžín najdete na našem Facebooku. Více informací o projektu najdete v loňské tiskové zprávě nebo na našem novém webu.
Informační tabule
  22. 12. 2015 - U pískovny Jitra nedaleko Borkovických blat na Soběslavsku jsme instalovali informační tabuli o jejích přírodních hodnotách. Pískovna je zajímavá zejména díky rašelinným tůním a obojživelníkůV roce 2009 zde Calla prováděla obnovu tůní, poté byla vyhlášena EVL a péči o lokalitu převzal krajský úřad. Calla se nicméně stále podílí na biologickém průzkumu pískovny. Více se dozvíte z tiskové zprávy. Na našem Facebookovém profilu se můžete podívat také na galerii z pískovny.
dort
  21. 12. 2015 - Calla spouští nový web "Objevte svou pískovnu". Jeho cílem je přilákat do přírodovědně zajímavých pískoven milovníky turistiky, cykloturistiky, geocachingu, fotografy a další zájemce o pozorování přírody, kteří by zároveň sešlapem a narušováním vegetace pomáhali udržet vhodná stanoviště pro ohrožené druhy písčin. Podívejte se na www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu a nechte se inspirovat k výletům v příštím roce. Další informace najdete též v tiskové zprávě.
bagr
  27. 11. 2015 - Takřka v zimní atmosféře proběhlo vytváření tůně v Pískovně u Výskoku nedaleko Slavošovic na Českobudějovicku. Kromě této tůně pro obojživeníky a další vodní živočichy jsme narušováním vegetace podpořili také suché i vlhké písčiny s výskytem dalších ohrožených druhů. O obnově a vytváření tůní v jihočeských pískovnách se dozvíte více v tiskové zprávě nebo na webu Jihočeské pískovny. O ochraně pískovny se více dozvíte ze zprávy.
Pískovna
  23. 11. 2015 - Ve čtvrtek 19. listopadu uspořádala Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa", kterého se zúčastnilo přes 70 zájemců. Šlo o čtvrtý a závěrečný díl série seminářů věnovaných ochraně a přírodě blízké obnově pískoven a dalších těžebních prostorů. Tématicky byl seminář zaměřený na ochranu neživé přírody a legislativní aspekty obnovy a ochrany těžebních prostorů. Na fotografie ze semináře se podívejte na Facebooku.
pobřežní linie
  15. 11. 2015 - Na ostrově uprostřed těžebního jezera v pískovně Cep II proběhlo vyřezání náletových dřevin i expandujících trav a bylin. Dlouhodobě zde probíhá experiment řízené sukcese zaměřený na obnovu suchých trávníků. Více o zásahu se můžete dozvědět ze zprávy.
Ekologická obnova
  5. 11. 2015 - Díky úsilí více než čtyřicetičlenného autorského týmu bylo dokončeno druhé, výrazně přepracované a doplněné vydání publikace "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin". Tištěná podoba knížky bude k dispozici ve druhé polovině listopadu, elektronickou si můžete již nyní stáhnout v naší nabídce publikací. Knížka představuje v hlavních kapitolách obnovu výsypek, kamenolomů, pískoven, těžeben jílů, těžených rašelinišť a odkališť, věnuje se i ekologii obnovy, ekologické obnově v ČR nebo bývalým těžebnám jako objektům ochrany přírody.
pískovna
  4. 11. 2015 - Calla se pravidelně účastní rozhodovacích procesů o těžbě nerostných surovin v jižních Čechách. V připomínkách se obvykle vyjadřujeme k problematice ochrany přírody a prosazujeme prvky přírodě blízké obnovy území po těžbě. Jen v poslední době jsme zpracovali připominky ke správnímu řízení o zvláště chráněných druzích v těžebně bentonitu u Maršova a dvěma oznámením EIA - pro pískovnu Planá nad Lužnicí a pro těžbu grafitu v Hostech. V posledně jmenovaném případě se Calla postavila proti záměru.
bagr
  2. 11. 2015 - Koncem října jsme obnovili největší tůň v přechodně chráněné ploše Pískovna u Žemličky. Občasné zásahy tohoto typu zabraňují zarůstání a zazemňování tůní, ve kterých žijí obojživelníci a další ohrožené organismy. Zvláštností Pískovny u Žemličky je společný výskyt všech tří druhů čolků, které žijí v jižních Čechách, tedy čolka velkého, obecného a horského. V této pískovně můžete ulovit i "kešku". O ochraně pískovny se více dozvíte ze zprávy.
pískovna
  23. 10. 2015 - Ve čtvrtek 19. listopadu pořádáme seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa". Kvůli odřeknutí dlouhodobě domluvené místnosti, kde se měl seminář konat, dochází k organizačním změnám. Akce proběhne v kongresové hale Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zároveň jsme přistoupili k prodloužení lhůty pro přihlašování na seminář až do 26. října. Další informace naleznete v pozvánce.
Cache
  18. 10. 2015 - V televizním pořadu Chcete mě? se nedávno objevila reportáž o našich "keškách" s ochranářským podtextem, které jsme ve spolupráci s Oldřichem Nedvědem umístili do několika jihočeských pískoven. Reportáž "Geocaching ve službách ochrany přírody" najdete na stránkách pořadu Chcete mě.
Poradna
  29. 9. 2015 - Od 1. října měníme čtvrteční poradenské hodiny pro veřejnost, které jsou zaměřené především na ochranu přírody a obnovu území po těžbě nerostných surovin. Nově nás můžete navštívit každý čtvrtek od 13 do 15 hodin. Další informace o naší poradně najdete na našem webu.
Svižník
  17. 8. 2015 - Pozitivní ohlasy zatím sklízejí naše "kešky" s ochranářským podtextem, a to jako od vyznavačů geocachingu, tak od ochránců přírody. Lovci "kešek" mohou díky nim poznat několik přírodovědně zajímavých pískoven v jižních Čechách a zároveň sešlapem vegetace udržovat vzácná společenstva písčin a pomáhat ohroženým druhům. "Krabičky" najdete v pískovně Lžín na Soběslavsku a v pískovnách minisérie Borovanské pískovny, bliží informace o nich také v tiskové zprávě.
zeměžluč
  29. 7. 2015 - Mezi netradiční turistické stezky zařadil časopis Ekolist také naši geocachingocou minisérii Borovanské pískovny (http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hledate-tip-na-vylet-navstivte-nekterou-z-netradicnich-turistickych-stezek). Už jste ji ulovili a pomohli tak ochraně ohrožených druhů?
pobřežní linie
  12. 7. 2015 - Na začátku července v "našich" pískovnách Lžín a Cep II natáčel tým Epicture. Tentokrát má vzniknout film o projektech podpořených Fondem NNO prostřednictvím Nadace Partnerství. Náš projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" byl vybrán pro prezentaci Fondu NNO spolu s projekty Sdružení Krajina a Pražských matek.
Ploskočelka
  4. 7. 2015 - Nejen břehulím, ale i samotářským včelám a dalším ohroženým druhům prospívá obnova kolmých hnízdních stěn v pískovnách. Přesvědčujeme se o tom i letos v pískovně Lžín, kde žije hned několik ohrožených druhů samotářských včel a dalších blanokřídlých. Nejpočetnější z nich je ploskočelka šestipásá. Počet jejích nor v letos obnovené stěně odhadujeme na zhruba deset tisíc!
Břehule
  3. 7. 2015 - Ve lžínské pískovně, kde jsme na jaře obnovili břehulí stěnu, je v plném proudu hnízdění. V minulých dnech už vylétla z nor i první mláďata břehulí. Ve stěně jsou ve velkém počtu k vidění také nory samotářských včel, především ohrožené ploskočelky šestipásé. Další informace, včetně zjištění vysokého věku u jedné ze lžínských břehulí, najdete v aktuální tiskové zprávě.
Májka
 

19. 6. 2015 - Ekolist se dnes věnuje našemu projektu "kešek" s ochranářským podtextem v pískovnách v článku "Dupot vyznavačů geocachingu pomůže ohroženým druhům v jihočeských pískovnách".

Třezalka
 

18. 6. 2015 - Calla zkouší letos využít geocaching pro ochranu přírody, konkrétně pro udržování cenných míst v pískovnách sešlapem. Ve spolupráci s entomologem Oldřichem Nedvědem jsme připravili minisérii "kešek" s názvem Borovanské pískovny a "kešku" v pískovně Lžín. Přijdete nám také pískovny podupat a přispět k ochraně ohrožených druhů? Další informace najdete v tiskové zprávě.

Břehule
  17. 5. 2015 - Počátkem května se do lžínské pískovny vrátily břehule a začaly hrabat nory. Aktuálně pracují asi na osmdesáti norách, jejich počet však dosud není konečný. Calla se o stěnu stará již několik let. Zároveň i letos pokračujeme v důkladném přírodovědném průzkumu pískovny, který už v loňském roce přinesl některá velká překvapení (více např. v loňské tiskové zprávě).
Poradna
  4. 5. 2015 - V rámci projektu podpořeného Fondem NNO nabízí Calla ekoporadenství zaměřené na přírodě blízkou obnovu těžebních prostorů a jiných postindustriálních lokalit. Calla je jedinou ekopradnou v ČR, která se na tuto oblast specializuje. Zájemci o radu se na nás mohou obracet e-mailem, telefonicky nebo prostřednictvím webového formuláře. Všechny potřebné informace včetně poradenských hodin pro veřejnost najdou zájemci na našem webu.
pobřežní linie
  26. 4. 2015 - Calla odstartovala dva nové projekty podporující přírodě blízkou obnovu po těžbě surovin. První projekt se jmenuje "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" a byl podpořen v grantovém řízení Fondu NNO, druhý s názvem "Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách" uspěl v grantovém řízení ministerstva životního prostředí. Cílem projektů je zvýšení podílu přírodě blízké obnovy a zlepšení podmínek pro ohrožené druhy vázané na tato místa. Více informací v tiskové zprávě.
hnízdní stěna
  13. 4. 2015 - Obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín už čeká na břehule a samotářské včely, aby do ní začaly hrabat nory. Pískovna je dlouhodobě jedním z nějvětších hnízdišť břehulí v jižních Čechách a také významnou lokalitou pro pískomilný hmyz. Ochraně břehulí a pískoven se letos Calla může věnovat díky podpoře drobných dárců v projektu "Adoptujte břehuli!", Fondu NNO a ministerstva životního prostředí.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství
nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz