květen202025
Akce pro veřejnost

květen202025
Zelený úterek
Jak se mají naše ryby
20. 5. 2025 17:30–19:00
Květnová beseda z cyklu Zelené úterky se jmenuje "Jak se mají naše ryby?". O rybách a rybích společenstvech jižních Čech, jejich ohrožení a ochraně bude povídat ichtyolog Petr Blabolil z PřF JU a BC AV ČR. Beseda začíná jako obvykle v 17:30 v českobudějovickém kulturním klubu Horká vana.
Již proběhlé akce

Ptáci vojenských prostorů
16. 1. 2019
Beseda
Novou sezónu Zelených střed otevřela 16. ledna v 18 hodin beseda "Ptáci vojenských prostorů" s ornitologem Petrem Veselým z Přírodovědecké fakulty JU. V českobudějovickém klubu Horká vana byla řeč o unikátních ptačích společenstvech vojenských prostorů, jejich ohrožení a možnostech ochrany.

Ke krmítku v Branišovském lese
15. 12. 2018
Přírodovědná vycházka
Poslední letošní přírodovědnou vycházku s názvem "Ke krmítku v Branišovském lese" vedl ornitolog Petr Veselý a pomáhali mu také jeho studenti z Přírodovědecké fakulty JU. Akce v mrazivém sobotním ránu byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptáků v zimním období.

Za mechy do okolí Třebína
24. 11. 2018
Přírodovědná vycházka
Calla a Krasec uspořádaly přírodovědnou vycházku "Za mechy do okolí Třebína". Vycházku vedli bryoložka Jitka Štěrbová a entomolog Jiří Řehounek. Lesy mezi Mokrým a Třebínem poskytly účastníkům dobrou možnost, jak se zorientovat v málo známé skupině rostlin.

Tma jako ohrožený druh
21. 11. 2018
Beseda
Poslední letošní Zelená středa nesla název "Tma jako ohrožený druh" a proběhla 21. listopadu. O světelném smogu, hvězdné obloze a správném svícení vyprávěl v Horké vaně Pavel Suchan z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR. Po besedě následovala ještě procházka městem a hodnocení místního osvětlení.

Za houbami do zámeckého parku Hluboká
20. 10. 2018
Přírodovědná vycházka
V sobotu 20. října jsme pozvali zájemce o přírodu na přírodovědnou vycházku "Za houbami do zámeckého parku Hluboká". Světem podzimních hub nás provedl mykolog Jiří Souček z Mykologického klubu Jihočeského muzea a přes nebývalé podzimní sucho nám ukázal velké množství různorodých, mnohdy i vzácných a ohrožených druhů hub. Největšímu zájmu se zřejmě těšily různobarevné voskovky.

Přírodě blízká péče o městskou zeleň
18. 10. 2018
Seminář
Calla společně s Magistrátem hlavního města Prahy uspořádala seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který proběhl ve čtvrtek 18. října v pražské Nové radnici. Seminář byl zaměřen na přírodě blízkou péči o městskou zeleň a ochranu biodiverzity ve městech, konkrétně na péči o městské trávníky, tvorbu květnatých pásů, staré stromy a mrtvé dřevo, vodu ve městech, městské ovocné sady aj. Prezentace lektorů z tohoto semináře jsou nyní ke stažení na webu Příroda ve městě.

Sysly si nesyslíme, ale vypouštíme je
17. 10. 2018
Beseda
Calla uspořádala besedu "Sysly si nesyslíme, ale vypouštíme je" s Markétou Jariabkovou ze ZOO Hluboká nad Vltavou, která proběhla 17. října v rámci cyklu Zelené středy. Účastníci se dozvěděli, jak probíhá český záchranný program syslů a jejich chov v zajetí, kde se nimi můžete potkat v přírodě a kde se vypouštějí. A také mnoho zajímavostí ze života těchto ohrožených hlodavců. Další informace najdete v tiskové zprávě.

Za rákosním ptactvem k Velkému vávrovskému rybníku
7. 10. 2018
Přírodovědná vycházka
V neděli 7. října uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Za rákosním ptactvem k Velkému vávrovskému rybníku". Součástí akce byly především ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Kromě běžných druhů se podařilo odchytit a okroužkovat i moudivláčka lužního nebo dva druhy rákosníků, pro které už jde o dosti pozdní výskyt.

Bahňáci - ptačí světoběžníci v jižních Čechách
4. 10. 2018
Beseda
Beseda s ornitologem a fotografem Vojtěchem Kubelkou nazvaná "Bahňáci - ptačí světoběžníci v jižních Čechách" se uskutečnila 4. října navečer v Kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích. V jihočeské krajině rybníků, polí, luk, ale i lesů můžeme zastihnout zástupce jedinečné ptačí skupiny - bahňáky. Znáte nebeského kozlíka, kulíka, břehouše či kolihu? Víte kolik u nás žije čejek či sluk, kde hnízdí, čím se živí, co je ohrožuje a jak je chránit? Nejen to dnes již účastníci znají.