květen162025
Akce pro veřejnost

květen162025
Přírodovědná vycházka
Za netopýry na jarní Vrbenské rybníky
16. 5. 2025 19:30–21:30
Zveme vás na přírodovědnou vycházku za létajícími savci, která proběhne na českobudějovickém sídlišti Vltava a v přírodní rezervaci Vrbenské rybníky. Provázet nás budou zooložky Petra Schnitzerová a Olga Růžičková z České společnosti pro ochranu netopýrů. Součástí vycházky bude mimo jiné i ukázka živých handicapovaných netopýrů nebo určování za letu s pomocí tzv. bat detektoru.

květen202025
Zelený úterek
Jak se mají naše ryby?
20. 5. 2025 17:30–19:00
Květnová beseda z cyklu Zelené úterky se jmenuje "Jak se mají naše ryby?". O rybách a rybích společenstvech jižních Čech, jejich ohrožení a ochraně bude povídat ichtyolog Petr Blabolil z PřF JU a BC AV ČR. Beseda začíná jako obvykle v 17:30 v českobudějovickém kulturním klubu Horká vana.
Již proběhlé akce

Druhá zářijová přírodovědná vycházka zavedla účastníky v sobotu 20. září do přírodní památky Tůně u Špačků.
20. 9. 2014
Přírodovědná vycházka
Druhá zářijová přírodovědná vycházka zavedla účastníky v sobotu 20. září do přírodní památky Tůně u Špačků. Vycházku za zajímavými druhy rostlin, ptáků a hmyzu vedli botanik Leoš Lippl, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Vycházku si nenechalo ujít dvaačtyřicet zájemců o přírodu. A zvláště nejmenší účastníky zaujalo kromě kroužkování ptáků také překonávání brodu.

Doprava ve městě – jak ulehčit Českým Budějovicím?
18. 9. 2014
Beseda
První poprázdninová beseda z cyklu Zelených čtvrtků se pod názvem "Doprava ve městě – jak ulehčit Českým Budějovicím?" konala 18. září. Pozvali jsme na ni zkušeného dopravního experta Tomáše Otepku, abychom využili jeho zahraniční zkušenosti a diskutovali, jak je možné uvolnit České Budějovice od houstnoucího provozu a cestovat pohodlně a rychle.

Těžba uranu na Vysočině?
27. 6. 2014
Beseda
Calla a spolek Naše budoucnost bez uranu ve spolupráci s obcí Brzkov připravili 27. června od 18 hodin v kulturním domě v Brzkově besedu "Těžba uranu na Vysočině?". Debata byla o řadě aspektů, které přináší plány na otevírání nového uranového dolu nedaleko Polné u Jihlavy. Přišlo na 120 místních obyvatel.

K čemu máme Národní park Šumava?
19. 6. 2014
Beseda
Ćervnová beseda z cyklu Zelené čtvrtky pod názvem "K čemu máme Národní park Šumava?" s Doc. RNDr. Jakubem Hruškou, CSc., předsedou Stínové vědecké rady NP Šumava zaujala více než dvě desítky zájemců bedlivě poslouchajících přednášku o šumavské přírodě i o rozhodování o její budoucnosti.

Za motýly na Vrbenské rybníky
15. 6. 2014
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka s názvem "Za motýly na Vrbenské rybníky" byla před prázdninami poslední. Po hrázích rybníků a okolních loukách vedli účastníky v neděli 15. června entomologové Zdeněk Hanč a Jiří Řehounek. Ačkoli se na počátku zdálo, že počasí motýlům nepřeje, nakonec se jich objevilo poměrně dost. Akci si nenechalo ujít 38 zájemců o přírodu.

Výprava do Ortů
7. 6. 2014
Přírodovědná vycházka
Pro velký úspěch jsme zopakovali přírodovědnou vycházku "Výprava do Ortů" s geologem Jihočeského muzea Petrem Rajlichem. Vycházka proběhla v sobotu 7. června a zúčastnila se jí další čtyřicítka zájemců o přírodu a geologii. Trasa vedla přes hrdějovickou pískovnu k Ortům, kde se účastníci podívali i do podzemních prostor.

Těžba uranu na Vysočině?
27. 5. 2014
Beseda
Ministerstvo průmyslu uvažuje o otevření nového uranového dolu na Českomoravské vrchovině u Brzkova a Polné. Proto Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, Strana zelených Vysočina a Antikvariát Jihlava uspořádaly 27. května v Jihlavě besedu "Těžba uranu na Vysočině?". Co všechno souvisí s těžbou uranu? Jak se případně místní obyvatelé mohou bránit? O problematice dopadů na životní prostředí i o možnostech místních obyvatel se bránit přijeli besedovat Josef Jadrný z Našeho Podještědí a Hana Gabrielová za Callu. Můžete si stáhnout prezentace z besedy.

Za obojživelníky do Hradců
27. 5. 2014
Přírodovědná vycházka
Čtvrtá přírodovědná vycházka s Callou zavedla účastníky v neděli 25. května do podhůří Blanského lesa. Vedli ji zooložka Pavla Robovská a entomolog Jiří Řehounek a jmenovala se "Za obojživelníky do Hradců". Jak název napovídá, zaměřila se hlavně na žáby a čolky, ale i na jiné vodní živočichy. Ve slunném nedělním dopoledni přilákala vycházka rekordní návštěvu 75 zájemců o přírodu.

Proč máme chránit naši půdu?
15. 5. 2014
Ředitel ústavu půdní biologie Akademie věd ČR Václav Pižl diskutoval na Zeleném čtvrtku pod názvem "Proč máme chránit naši půdu?" (pořádaném ve spolupráci s Hnutím DUHA České Budějovice) o půdní erozi, zástavbě kvalitní zemědělské půdy i o půdních živočiších.