Sdružení Calla
  Dnes je 23. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka



Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí DUHA ze středy 17. srpna 2011

Kocourkův plán dělá z Česka energetického outsidera

Podle sdružení Calla a Hnutí DUHA jsou „Východiska koncepce surovinové a energetické bezpečnosti České republiky“, které dnes přijala vláda, návratem k energetice 70. let minulého století. Ekologické organizace na návrhu ministra průmyslu kritizují především absenci účinných opatření, která by opravdu posílila energetickou nezávislost Česka.

V Kocourkově plánu se objevují především snahy o zachování velké fosilní a atomové energetiky. Jde například o udržení těžby uranu v Rožné i za cenu dalších investic, plány na výstavbu dalších atomových reaktorů v Temelíně, Dukovanech a dokonce i úvahy o nové jaderné elektrárně v Blahutovicích a vybudování závodu na výrobu jaderného paliva. Koncepce zvažuje také pokračování těžby hnědého uhlí za cenu bourání měst a obcí v severních Čechách.

Ekologické organizace vidí hlavní chybu v absenci opatření, která by zajistila větší výkon české ekonomiky – a větší energetickou bezpečnost – s využitím menšího množství energie.

  • Spotřeba energie v domech díky energetické renovaci budov, lepším spotřebičům a dalším opatřením může klesnout o 58 %.
  • Propočty zpracované pro energetickou koncepci ekologických organizací, studii Chytrá energie [1], potvrdily, že domácí obnovitelné zdroje mohou výhledově pokrývat 49 % české spotřeby energie a dokonce až dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině.
  • Podporu pohodlné veřejné dopravy, přesun nákladní přepravy na železnici namísto kamionů nebo bezpečné cyklostezky ve městech, které by snížilo naši závislost na dovážené ropě, který představuje asi 70 % českého dovozu paliv.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Naše energetika potřebuje hlubokou transformaci, aby podporovala rozvoj moderního průmyslu, snižovala spotřebu energetických zdrojů i souvisejícího znečištění a posilovala energetickou bezpečnost. Schválenou vládní koncepcí jde přesně opačným směrem, díky čemuž se staneme špinavým energetickým skanzenem uprostřed Evropy.“

Martin Sedlák z Hnutí DUHA dodal:
„Zelené inovace mohou srazit dovoz ropy a plynu i českou závislost na uhelných dolech. Pouze plošná energetická renovace domů a podpora zeleného tepla může ukončit naši závislost na ruském plynu a končících uhelných dolech.“

„Vláda by proto měla vytvořit Program energetické nezávislosti, který posílí energetickou soběstačnost Česka, pomůže domácnostem se zateplením většiny českých domů, a investovat do něj miliardy korun, jež dostane z povolenek ke znečišťování.“ [2]

 

Kontakty:

Edvard Sequens, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí
Tel.: +420 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Martin Sedlák, Hnutí DUHA
Tel.: 737 128 471, e-mail:martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz

 

Zdroje:

[1] Konkrétní plán ekologických organizací, jak zelené inovace a nová odvětví mohou postupně proměnit energetický metabolismus české ekonomiky – a srazit znečištění, dovoz paliv i účty za energii: http://hnutiduha.cz/uploads/media/chytra_energie.pdf

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/browse/1/select_category/3/article/zateplovani-usetri-39-miliard-rocne



 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz