Sdružení Calla
  Dnes je 7. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy




Společná tisková zpráva Cally, Hnutí DUHA

Bourat obce ani kutat uran Česko nepotřebuje

pondělí 12. října 2009

Vláda dnes může změnit českou energetiku na desetiletí dopředu. Tak může dopadnout projednání dokumentu Krize v oblasti dodávek plynu z Ruské federace do států EU. Podle Hnutí DUHA a sdružení Calla by přijetí materiálu připraveného ministerstvem průmyslu znamenalo bourání obcí na Mostecku a obnovení těžby uranu. Česká energetika ale nic takového nepotřebuje.

Bod se dostal na jednání vlády i přes slib premiéra Fischera, že o tak závažných rozhodnutích, jako je prolomení uhelných limitů, jeho vláda jednat nebude.

Martin Sedlák, Hnutí DUHA

Enormní příležitostí pro českou energetiku je zateplování. Energetickou náročnost českých domů lze pomocí zateplování a dalších technických opatření srazit přibližně o 175 milionů gigajoulů ročně – to je podstatně víc, než může dát uhlí pod Horním Jiřetínem. Jen právě zateplování a využití lokálních obnovitelných zdrojů zbaví českou energetiku vysokých emisí skleníkových plynů a evergreenu pomalu každých lednových zpráv - Putina zatahujícího kohoutky se zemním plynem.

Edvard Sequens, Calla:

Návrhy na otevření uranových dolů v nových lokalitách, obnovení chemického loužení ve Stráži pod Ralskem a těžbu hnědého uhlí za limity, které obsahuje projednávaný vládní materiál, jakoby vypadly ze skříní socialistických plánovačů. Jsou hlubokým návratem do minulého století, z něhož se nám může udělat jen špatně.“

Hana Gabrielová, Calla:

Ve Stráži pod Ralskem dnes probíhá nejnáročnější a také nejnákladnější projekt sanace po chemické těžbě uranu. Do podzemí zde bylo vtlačeno na 4,5 milionu tun kyseliny sírové a dalších chemikálií. Rozsah kontaminace podzemních vod rizikovými látkami zde zhruba odpovídá objemu Slapské přehrady. Úvahy o pokračování této chemické těžby jsou absurdní a v důsledku by znamenaly jen další zátěž daňového poplatníka v řádu desítek miliard korun na odstranění škod.“

Hnutí DUHA v rámci iniciativy Velká výzva prosazuje zákon, který stanoví závazný rozvrh snižování emisí skleníkových plynů o 2 % ročně do roku 2050. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Zajistí také, že rozhodování o množství znečištění, které stát dovolí průmyslovým podnikům, už nebude podléhat aktuálním lobbistickým tlakům.

Kontakt:

Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, e-mail: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz

Edvard Sequens, Calla, telefon 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Hana Gabrielová, Calla, telefon 777 027 012, email hana.gabrielova(zavinac)calla.cz

Poznámky:

Fakta o české energetice:

  • V případě prolomení limitů by se spálením uhlí vytěženého navíc v dole ČSA uvolnilo zhruba 300 milionů tun oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn podnebí.

  • Sanace těžby a zpracování uranu bude podle státního podniku DIAMO stát české daňové poplatníky nejméně 60 miliard korun a potrvá do poloviny století.

  • Možnosti snížení energetické náročnosti českých budov – tedy oněch 175 milionů gigajoulů – jsou podstatně větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku pod sousední obce [1].

  • Možnosti snížení energetické náročnosti českých budov – tedy oněch 175 milionů gigajoulů – jsou šestkrát větší než množství energie, kterou by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů na Mostecku pod sousední obce.

  • Solární kolektory, výtopny či kotle na biomasu, efektivní tepelná čerpadla a další domácí, zelené zdroje energie mohou každoročně vyrábět zhruba 171 milionů gigajoulů tepla, to je více než polovina současné spotřeby. Vyplývá to z další studie, kterou loni publikovalo Hnutí DUHA se sdružením Calla [2].

  • K velmi podobným číslům došla i takzvaná Pačesova komise. Možnosti snižování energetické náročnosti budov podle ní činí až 173 milionů gigajoulů a obnovitelné zdroje energie mohou dodávat přinejmenším 127 milionů gigajoulů tepla [3].

Návrhy ekologických organizací:

  • Větší grantové programy: Pomohly by rodinám pokrýt část nákladů na zateplení budov nebo solární kolektory, které topí zadarmo. Vláda už spustila pro domácnosti Zelená úsporám. Kapacita programu však končí rokem 2013, další prostředky lze získat z dividend ČEZ.

  • Lepší standardy na budovy: Developeři by od roku 2010 měli stavět pouze nízkoenergetické domy. Takzvané nízkoenergetické budovy mají zhruba o dvě třetiny nižší spotřebu než běžné stavby. Přitom stojí jen přibližně o 5–8 % více.

  • Zákon na podporu zeleného tepla: Nová legislativa by rozhýbala investice do solárních kolektorů, obecních výtopen na biomasu a podobných projektů. Pomůže tak využít levné, nevyčerpatelné a domácí zdroje energie na vytápění.

[1] Podrobnosti v dokumentu http://hnutiduha.cz/publikace/fosilni_fond.pdf

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=597&year=2008

[3] Zpráva Pačesovy komise: www.vlada.cz/assets/cs/rvk/NOK/aktuality/zpravanek081122.pdf

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz