Příklady dobré praxe - Troubecké jezero (hnízdní ostrůvky pro rybáky)
Obec: Troubky (k. ú. Troubky)
Lokalizace: tzv. Troubecká štěrkovna, součást komplexu antropogenních jezer po těžbě štěrkopísku u Tovačova na levém břehu Bečvy u soutoku s Moravou, jihozápadně od obce Troubky
Rozloha: cca 230 ha
Ochranné statuty: žádné
Historie: Hnízdní ostrůvky pro rybáky jsou na hladinu tovačovských jezer instalovány od roku 2007. Iniciativa k tomuto pozoruhodnému způsobu ochrany ohrožených ptáků vzešla od zástupců Moravského ornitologického spolku - středomoravské pobočky České společnosti ornitologické a společnosti Českomoravský štěrk. Postupně došlo ke vylepšování konstrukce ostrůvků a jejich rozmístění na další těžební lokality (nedaleké Annínské jezero, Hulínská štěrkovna). Koncem dubna roku 2010 bylo na hladinu Troubeckého jezera spuštěno celkem pět ostrůvků s novou unikátní konstrukcí, které by měly mít mnohem větší trvanlivost než jejich předchůdci.
Konstrukce ostrůvků: Každý ostrůvek váží 3,5 tuny a má tvar šestiúhelníku. Díky tvaru lze ostrůvky spojovat do větších celků. Klasická betonářská výztuž v nich byla nahrazena tzv. vláknobetonem, jádro je z polystyrenu.
|