Legislativa
Česká legislativa zatím příliš nepřeje přírodě blízkým formám obnovy štěrkopískoven a dalších těžbou narušených území. Ačkoli řada problémů spojených s prosazováním těchto forem obnovy je způsobena především rigidním lpěním na již zavedených technických rekultivací, přesto by některé změny v právních předpisech velmi pomohly. Inspirací pro tyto změny mohou být mimo jiné i zahraniční zkušenosti.
Sdružení Calla ve součinnosti s řadou spolupracovníků proto sestavilo Analýzu legislativy ve vybraných evropských státech. Obsahem analýzy je popis situace ve třech evropských zemích (Dánsku, Německu a Velké Británii). Analýzu si můžete stáhnout zde.
Podkladovými materiály pro analýzu se staly mimo jiné překlady několika zahraničních dokumentů. V níže uvedeném seznamu jsou všechny důležitější ke stažení.
Na zmíněnou analýzu navázal Komentovaný návrh změn české legislativy v oblasti obnovy těžbou narušených území, který ve spolupráci s Callou zpracoval JUDr. Ondřej Tošner. Tento analytický materiál se zabývá českou legislativou a především návrhy na její možné změny.
Prosazení vyššího podílu přírodě blízkých forem obnovy těžbo narušených území povede k jejich lepšímu začlenění do krajiny, vytvoří vhodné prostředí pro řadu chráněných a ohrožených druhů organismů, zvýší estetickou hodnotu a rekreační potenciál krajiny a v neposlední řadě uspoří státu i firmám část finančních prostředků.
V roce 2011 proběhl v Českých Budějovicích workshop zaměřený na legislativu a ekologickou obnovu po těžbě. Ze semináře vzešly dva dokumenty - analýza základních legislativních nedostatků a návrh paragrafového znění změn, který by měl situaci řešit.
Na webu Fóra ochrany přírody si můžete přečíst článek z roku 2013 "Jak prosadit přírodě blízkou obnovu těžebního prostoru?",který popisuje především aktuální možnosti orgánů ochrany přírody. Text napsal Jiří Řehounek s přispěním Kláry Řehounkové a Miroslava Hátleho.
Další texty ke stažení
|