prosinec32024
Akce pro veřejnost
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Kroužkování ve Stromovce
1. 5. 2018
Přírodovědná vycházka
V úterý 1. května proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování ve Stromovce". Akce ve známém budějovickém parku byla spojená především s odchytem a kroužkováním ptáků, byly na ní však představeny i tzv. květnaté pásy. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a našla si na ni cestu téměř stovka zájemců o přírodu.
Větrání: peníze nebo život?
18. 4. 2018
Beseda
Dubnovou přednášku a besedu z cyklu Zelených střed jsme nazvali "Větrání: peníze nebo život?". Proč větrat a jak neprotopit majlant? Jak větrání ovlivňuje náš život? Na co si dát pozor doma, v práci, ve škole. Teorie, zkušenosti, problémy. To vše zájemcům přiblížil Karel Srdečný, energetický auditor centra EkoWATT.
Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky
11. 4. 2018
Konference
Jaderný odpad z evropského pohledu. To byla propojující linka všech příspěvků mezinárodní konference NEC 2018 "Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky", která se konala 11. dubna v Praze a kterou pořádaly Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA. Cílem konference bylo diskutovat možnosti nalezení řešení problému jaderného odpadu, aniž by byla omezena práva obyvatel účinně hájit zájmy své i budoucích generací. Prezentace z konference, představení přednášejících, fotogalerii a další informace najdete na webu nec2018.jadernaenergetika.eu.
Na návštěvě u mořských želv
21. 3. 2018
Beseda
Březnová Zelená středa proběhla 21. 3. a jmenovala se "Na návštěvě u mořských želv". Zooložka Martina Karásková z Přírodovědecké fakulty JU vyprávěla o tom, co ohrožuje mořské želvy a jak je můžeme chránit. Přidala také informace o záchranném programu z Egypta a s některými želvami vás seznámí i jmenovitě. Beseda se konala od 18 hodin v českobudějovickém klubu Horká vana.
Přírodní stavitelství nejen pro idealisty
21. 2. 2018
Beseda
Zdařilá beseda "Přírodní stavitelství nejen pro idealisty" z cyklu Zelené středy se uskutečnila ve středu 21. února v klubu Horká vana v Českých Budějovicích. Hostem byl Ing. arch. Jan Blažej, architekt a stavitel slaměných domů. Představil, jaké dnes máme reálné přírodní alternativy k betonu, cihlám a polystyrenu, jaké je jejich použití a na již stojících stavbách, které realizoval, ukázal i řadu detailů a praktických rad.
Za orchidejemi České republiky od jara do podzimu
17. 1. 2018
Beseda
Na prvním besedě z cyklu Zelených střed v roce 2018 pod názvem "Za orchidejemi České republiky od jara do podzimu" se účastníci seznámili s krásou a křehkostí těchto vzácných rostlin. Dr. David Průša (autor knihy Orchideje České republiky) systematicky ukázal všechny do orchidejí zařazované druhy včetně těch u nás již vymizelých a fotograf Jiří Skořepa nás provedl svými úlovky seřazenými podle času, kdy se s nimi můžeme v naší přírodě potkat. Hostitelem byl opět klub Horká vana v Českých Budějovicích.
Šumavská divočina magická
1. 11. 2017
Beseda
Calla připravila besedu s fotografem šumavské přírody Pavlem Ouředníkem pod názvem "Šumavská divočina magická". Pavel Ouředník se zaměřuje na fotografování krajiny, vod, mokřadů a slatí. Na besedě představil možná neznámou podobu míst Vám známých, ale i krásu dalších částí šumavské divočiny. Uskutečnilo se 1. listopadu od 18 hodin v klubu Horká vana v České Budějovice. Plakátek k akci.
Hledání úložiště jaderného odpadu
30. 10. 2017
Zelený kruh a Calla Vás se podíleli na Smart cafe na téma "Hledání úložiště jaderného odpadu", které se konalo v pondělí 30. 10. v Café Sladkovský v Praze. Pozvání přijali Matěj Machek, vědecký pracovník oddělení tektoniky a geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Edvard Sequens, energetický poradce a předseda Cally. Plakátek k akci.
Veřejné budovy v pasivním energetickém standardu - jak využít příležitosti?
23. 10. 2017
Seminář "Veřejné budovy v pasivním energetickém standardu - jak využít příležitosti?", který připravila Calla, se uskutečnil 23. října 2017 na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Na semináři se o své znalosti a cenné zkušenosti podělili Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, architekt Aleš Brotánek z ABateliéru, starostka městské části Brno - Nový Lískovec Jana Drápalová a architekt Martin Augustin ze Sunflyer. Prezentace, které zde zazněly si můžete prohlédnout zde.