květen202025
Akce pro veřejnost

květen202025
Zelený úterek
Jak se mají naše ryby
20. 5. 2025 17:30–19:00
Květnová beseda z cyklu Zelené úterky se jmenuje "Jak se mají naše ryby?". O rybách a rybích společenstvech jižních Čech, jejich ohrožení a ochraně bude povídat ichtyolog Petr Blabolil z PřF JU a BC AV ČR. Beseda začíná jako obvykle v 17:30 v českobudějovickém kulturním klubu Horká vana.
Již proběhlé akce

Za rybami do Českého Vrbného
13. 10. 2024 9:00–12:00
Přírodovědná vycházka
Říjnová přírodovědná vycházka "Za rybami do Českého Vrbného" proběhla v neděli 13. října. Naším průvodcem po světě ryb a dalších vodních živočichů byl ichtyolog Petr Blabolil. Prolovili jsme s ním postupně vodácký kanál, přístav a Dobrovodský potok, vyzkoušeli jsme si také měření základních charakteristik vody.

Za netopýry na Vrbenské rybníky
27. 9. 2024
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka "Za netopýry na Vrbenské rybníky" proběhla v pátek 13. září. Vycházku vedly zooložky Olga Růžičková a Petra Schnitzerocá z České společnosti pro ochranu netopýrů. Z důvodu velmi nepříznivého počasí byla akce přesunuta do prostor ekocentra Cassiopeia, kde proběhlo povídání o netopýrech, dětské tvoření s netopýří tématikou a také ukázky živých handicapovaných netopýrů a práce s tzv. bat detektorem.

Malé modulární reaktory - více otázek než odpovědí
24. 9. 2024 17:00–19:00
Beseda
Debata pod názvem Malé modulární reaktory - více otázek než odpovědí" s Oldřichem Sklenářem z Asociace pro mezinárodní otázky proběhla 24. září v podvečer v Jihočeské vědecké knihovně. V případě reaktoru, který plánuje ČEZ u Temelína, nejde v žádném případě o malý - jeho výkon odpovídá dnešním Dukovanům. Avšak vývoj těchto technologií ještě zdaleka neodpovídá představám o jejich brzkém nasazení do praxe. A nebudou ani levné, ani nevyřeší problém jaderného odpadu. Naopak. Plakátek ke stažení.

Zelený úterek "Obnova přírody je zákon"
17. 9. 2024 17:30–19:30
Beseda
Zářijová beseda z cyklu Zelené úterky proběhla v jiných prostorách, než obvykle. Jmenovala se "Obnova přírody je zákon" a do Českých Budějovic na ni přijel Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí UK. Mimořádně jsme se sešli v Rabenštejnské věži a povídali si nejen o evropském nařízení, ale také o ochraně a obnově přírody v historickém kontextu.

Přírodě blízké hospodaření na rybnících
9. 9. 2024
Seminář
Calla, Biologické centrum AV ČR a Přírodovědecká fakulta JU uspořádaly odborný seminář "Přírodě blízké hospodaření na rybnících". Akce se zaměřila na význam rybníků, jejich živinovou zátěž, kontrolu rybničního hospodaření nebo různé důležité skupiny organismů. O aktuálnosti tématu svědčila nejen bohatá diskuse, ale i zaplněný sál se stovkou účastníků.

Příroda v Pískovně Třebíčko
7. 9. 2024
Exkurze
Calla srdečně zve všechny zájemce o přírodu na exkurzi "Příroda v Pískovně Třebíčko", která proběhne v sobotu 7. září. Povedou ji mykoložka Martina Vašutová, mykolog Jiří Janda, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek..

Nuclear Energy Conference 2024
19. 6. 2024
Konference
Letošní ročník Nuclear Energy Conference 2024 spolupořádaný Callou pod názvem "Rizika české jaderné zakázky století" se uskutečnil v Praze 19.
června. Na webu nec2024.jadernaenergetika.eu se můžete podívat na fotografie a zejména se seznámit s prezentacemi odborníků z Francie, Spojených států a Jižní Koreje, jak nahlížejí na hospodářské výsledky a perspektivy účastníků tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů.
Rovněž s příspěvky panelistů, kteří se zamýšleli nad ekonomickými, sociálními a dalšími aspekty českého jaderného tendru.
Přírodní unikát u Třebíčka
27. 5. 2024
Beseda
V desítky let opuštěné pískovně u Borovan vznikl cenný ekosystém, který má být přírodní památkou. Nyní jej ohrožuje plán na těžbu živce pro borovanský Lasselsberger. Připravili jsme proto besedu "Přírodní unikát u Třebíčka". V pondělí 27. května do Divadelního klubu v Borovanech si asi sedmdesát lidí přišlo poslechnout, které zajímavé a ohrožené druhy rostlin, hub a živočichů našly útočiště v místní pískovně. Představili jim je botanička Jitka Štěrbová, mykoložka Martina Vašutová, mykolog Jiří Janda a entomolog Jiří Řehounek.

Co se to tu plazí?
14. 5. 2024
Beseda
Na květnovém Zeleném úterku jsme přivítali ochránce přírody a zoologa Mojmíra Vlašína. Beseda se jmenovala "Co se to tu plazí?" a jejím tématem byla ochrana plazů v ČR. Mojmír Vlašín prezentoval také ukázky ze svých knížek, které četla Naďa Johanisová, a nakonec došlo i na bílého hada.