květen202025
Akce pro veřejnost

květen202025
Zelený úterek
Jak se mají naše ryby
20. 5. 2025 17:30–19:00
Květnová beseda z cyklu Zelené úterky se jmenuje "Jak se mají naše ryby?". O rybách a rybích společenstvech jižních Čech, jejich ohrožení a ochraně bude povídat ichtyolog Petr Blabolil z PřF JU a BC AV ČR. Beseda začíná jako obvykle v 17:30 v českobudějovickém kulturním klubu Horká vana.
Již proběhlé akce

Výprava za samotářskými včelami
8. 5. 2024
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka "Výprava za samotářskými včelami" proběhla ve středu 8. května. S entomology Michalem Perlíkem a Jiřím Řehounkem jsme se vydali za poznáním této zajímavé a ohrožené skupiny, ale i dalšího hmyzu. I přes nepřízeň počasí se nakonec povedlo včelky samotářky i jejich obydlí účastníkům ukázat.

Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci
16. 4. 2024
Beseda
Na dubnovou besedu z cyklu Zelených úterků jsme si pozvali zooložku a specialistku na rysy z ALKA Wildlife Terezu Minárikovou. Pod názvem "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci" se za zájmu pozvané veřejnosti konala 16. dubna v českobudějovickém klubu Horká vana. Potkat kriticky ohroženého rysa ostrovida v přírodě je zážitek na celý život. Odlehlé lesy jihu Čech jsou přitom domovem česko-bavorsko-rakouské populace této chráněné šelmy. Přesto to u nás má rys nahnuté, protože jeho rodiny jsou jak v Pošumaví, tak v Novohradských horách decimovány především pytláky a z přírody mizí. Co s tím můžeme dělat a jak toto barbarství zastavit?

Výprava za havrany a historií
23. 3. 2024
Přírodovědná vycházka
Letošní ročník cyklu přírodovědných vycházek odstartoval v sobotu 23. března. První letošní vycházka se jmenovala "Výprava za havrany a historií". Od Rabenštejnské věže ke Staroměstskému hřbitovu ji vedli ornitolog Petr Veselý a historik Václav Kabíček.

Lipno - rekreační areál bez limitů?
19. 3. 2024
Beseda
Zelený úterek: "Lipno - rekreační areál bez limitů?" s Pavlou Setničkovou předsedkyní spolku Lipensko pro život se věnoval rychlé proměně krajiny kolem Lipna k horšímu. Vyrostla tu řada apartmánů, hotelů, přístavišť, sjezdovek a dalších zařízení určených pro rekreaci. Developerské projekty dále pohlcují volnou krajinu. Jak vážná je situace? Jaký je vliv na přírodu, krajinu a vodu v Lipně? A co se s tím dá udělat? Beseda se konala jako obvykle v českobudějovickém klubu Horká vana.




Jak města a obce ovlivňují kvalitu vod, aneb co se stane, když nad nimi zaprší ...
21. 11. 2023
Zelený úterek
S cyklem Zelených úterků roku 2023 jsme se rozloučili přednáškou na téma "Jak města a obce ovlivňují kvalitu vod, aneb co se stane, když nad nimi zaprší ..." Pozvání přijal Jan Potužák, vodohospodář z Povodí Vltavy. Kvalita povrchových vod se i přes fungující čistírny měst a obcí příliš nelepší. V létě mnohé rybníky či přehrady připomínají svou barvou vody spíše "green" golfového hřiště než průzračnou vodu známou z některých pískoven či jezer. Co je hlavní příčinou tohoto neutěšeného stavu? Plynou z toho nějaká rizika a jaké výzvy ke zlepšení nás čekají? Beseda proběhla v českobudějovickém klubu Horká vana 21. 11. 2023.

České Švýcarsko ve fotografii
7. 11. 2023
Beseda
Přijali jste pozvání na besedu s fotografem a milovníkem přírody Václavem Sojkou pod názvem "České Švýcarsko ve fotografii". Motivací fotografické práce Václava Sojky je už tři desítky let ochrana přírody. Je zaměstnán u Národního parku České Švýcarsko, jehož nádheru umí na fotografiích zachytit jako málokdo. A o krásu živé i neživé přírody tohoto koutu naší země se s námi podělí. S optimismem se také podíváme na proměnu území, které vloni zasáhl rozsáhlý lesní požár. Konalo v Kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích za finanční podpory jihočeské Krajské sítě environmentálních center KRASEC, Jihočeského kraje a Magistrátu města České Budějovice.