Dnes je 7.9.2024  Hlavní stránka - Calla | Energetika | Ochrana přírody | Doprava | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 

Vyhledávání


Facebook Profil Cally na Facebooku
Tato webová stránka byla vytvořena za finanční podpory SFŽP a MŽP.

button enviroskop.cz

Umělé náhradní dutiny – broučí budky

Podobně jako ptačí budka nahrazuje ptákům dutiny, je možné připravit „budky“ pro některé bezobratlé obyvatele dutin. Předem zdůrazňujeme, větší využití než v přímé ochraně druhů mají broučí budky v ekologické výchově nebo soukromých zahradách, zájemcům umožňují jednoduše pozorovat a chránit bohatou a zajímavou faunu dutin. Zde lze broučí budky jedině doporučit. Existuje naopak mnoho důvodů, proč na mnoha místech není využití broučích budek žádoucí. Jde o opatření, které sice může zvýšit naději na přežití některých druhů (např. zlatohlávků), ale spektrum obyvatel „broučích budek“ je ve srovnání s dutinami ve skutečných stromech omezené. V budkách není stabilní mikroklima, neposkytují útočiště organizmům vázaným na dutiny v živých stromech, ani mnoha dalším, náročnějším obyvatelům mrtvého dřeva. Ačkoli budky mohou mnoha čtenářům připadat „citlivější“, než ořez stromů nebo přímá tvorba dutin v živých stromech, z důvodů výše uvedených není možné ani žádoucí „broučími budkami“ nahrazovat opatření vedoucí ke vzniku skutečných dutin ve skutečných stromech. Jsou méně efektivní, dražší a nevydrží tak dlouho. Už vůbec broučí budky nesmí sloužit jako náhradní opatření, ospravedlňující kácení stromů s dutinami.

Broučí budky zkoušeli například švédští entomologové (Jansson et al. 2008). Měly by být co největší (min. 70 x 30 x 30 cm), aby se do nich vešlo dost substrátu a mikroklima v nich příliš nekolísalo. Mnohé dutinové druhy se vyvíjejí několik let, budky proto musejí vydržet roky. Na stavbu budky použijeme nemořená prkna ze dřeva listnatých stromů, nejlépe dubu (i prkna slouží jako živný substrát) silná 2,5 cm. Na dno použijeme prkno silnější (ca 5 cm). Stříška byla odklápěcí a plastové okénko na boku umožní sledovat, co se děje uvnitř. Obyvatelé dutin vyžadují vlhký substrát, proto do stříšky vyfrézujeme drážky a vyvrtáme otvory, které zajistí zatékání dešťové vody. K udržení vlhkosti dno budky vymažeme jílem s prohlubní uprostřed. Budku zhruba ze tří čtvrtin vyplníme směsí dubových pilin, dubového listí a sena (poměr 6:3:1) a 5 l vody. Vhodné je zvýšit obsah bílkovin v substrátu, ve zmíněné studii byla použita vojtěšková mouka, ale posloužit může i trochu masokostní moučky nebo sušeného mléka. Potenciálních obyvatel budky je mnoho a každému s nich vyhovuje trochu jiný substrát, švédové do budek přidávali například ovesné vločky a brambory, k napodobení podmínek v dutinách osídlených ptáky také drůbeží trus a mrtvé slepice. Budky byly pověšeny 4 m nad zemí na nejstinnější straně kmene, aby se nepřehřívaly a mikroklima uvnitř bylo co nejstabilnější. Na místech s kontrolovaným pohybem osob (např. zahrady) lze samozřejmě broučí budku pověsit i níže, aby k ní byl snadný přístup.

 

a

 

 © 2006 - 2024 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel./fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist