Sdružení Calla
  Today is january 6, 2025  | Main page | Energy | Eco-consulting | Boletice | South Bohemian Sand | Czech flag

Jaderný odpad


HLEDÁNÍ ÚLOŽIŠTĚ

Platforma proti úložišti
  31. 8. 2024 - Již jeden a půl roku vzdorují obce, které se ocitly v hledáčku státu jako potenciální lokality pro vybudování konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, tomuto ohrožení. Správa úložišť po tuto dobu usiluje o stanovení průzkumných území pro geologické práce ve čtyřech lokalitách - Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína na Českobudějovicku, Hrádek na Jihlavsku pod Čeřínkem a Horka na Třebíčsku. V čem je problém a co lze dále čekat? Přečtěte si tiskovou zprávu.
  6. 4. 2024 - Sobotu 20. dubna 2024 si obce a spolky ohrožené projektem konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů zvolily jako datum osmého ročníku společného protestu pod názvem Den proti úložišti. Ten má připomenout nesplněné sliby politiků o posílení práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti, rizika spojená s nesmyslným urychlením programu hledání úložiště a také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení problémových odpadů pod zem. Více v tiskové zprávě.
  28. 2. 2024 - Naše jaderné elektrárny vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu nejméně čtyři tisíce tun vyhořelého jaderného paliva. Při prodloužení provozu a stavbě nových reaktorů bude množství problematického odpadu ještě výrazně vyšší. V čem je problém, jaká jsou rizika hlubinného úložiště a existují vůči němu alternativy? To se dozvíte v informační skládačce "Radioaktivní odpad: Kam s ním?", kterou vydala Calla. Stáhnete si ji ZDE.
  14. 2. 2024 - Česká republika plánuje výstavbu nových jaderných bloků ale stále neví, co udělá s radioaktivním odpadem. V užším výběru dnes zůstávají čtyři lokality. Toto semifinále ale nikdo nechce vyhrát. Proč bude pokračovat spor mez dotčenými obcemi a státem? Pusťte si aktuální díl Nedej se "Úložiště lidem navzdory". I Callu najdete v mozaice názorů, která v něm zazní.
  13. 2. 2024 - Poslanci odhlasovali novou vládní pravomoc. Kabinet může rozhodnout, kde bude vybudováno úložiště jaderného odpadu. Obě komory Parlamentu tak na to nemají vliv, jak požadoval Senát. Bude vláda respektovat názor obcí? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus diskutují zástupce ředitele energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu Tomáš Ehler a energetický konzultant společnosti Calla Edvard Sequens.
Platforma proti úložišti
  5. 2. 2024 - Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Negativní dopady spojené s větším úložištěm budou také adekvátně větší, aniž mají samosprávy vybraných obcí demokratickou možnost o jeho umístění spolurozhodnout. O důvod více, aby poslanci vrátili do zákona alespoň kontrolní roli obou komor Parlamentu, jak požaduje Senát. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  27. 1. 2024 - Názor, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Aktuální vyjadřování autora a nynějšího předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky ukazují ma jeho problém s nezávislostí na politicích. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  23. 1. 2024 - Poslanecká sněmovna bude na své 87. schůzi rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm. Platforma proti hlubinnému úložišti vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  21. 11. 2023 - Senátoři a senátorky projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí. Senát ale odmítl návrhy na narovnání dnešního postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, jež jim politici slibují dlouhé roky. Podrobněji v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  20. 11. 2023 - Poslanecká sněmovna schválila zákon o úložišti. Poslanci odmítli návrhy na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky. Z vládního návrhu zákona rovněž poslanci vyškrtli spolurozhodující roli Parlamentu, kterou starostům osobně slíbil ministr průmyslu Jozef Síkela. Starostové a veřejnost z dotčených obcí jsou velmi zklamání z tohoto postupu. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  2. 11. 2023 - Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu "Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu" a o změnách, které mají vládní návrh proměnit. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  18. 9. 2023 - Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  23. 6. 2023 - Hospodářský výbor Parlamentu dnes projednal návrh zákona o úložišti. Bohužel návrh na souhlas dotčených obcí s umístěním úložiště, který by zajistil respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i atomový zákon, mezi přijatými pozměňovacími návrhy není. Naopak by podle poslanců mělo dojít k omezení původně navrhované role Parlamentu spolupodepsat se pod rozhodnutí o umístění stavby konečného hlubinného úložiště. Více v tiskové zprávě.
  22. 6. 2023 - Starostové obcí a zástupci spolků sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti se 20. června odpoledne sešli na již 13. společném shromáždění členů v Náramči na Třebíčsku. Přítomní se velmi ostře vyjádřili k neplněným vládním slibům, protože skutečné posílení práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti se nekoná. Ministerstvo průmyslu také ve skutečnosti neuvažuje o jiných řešeních, než je konečné uložení vyhořelého jaderného paliva a to ještě rychleji, než by bylo potřeba na kvalitní geologické průzkumy pro výběr vhodného místa. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  3. 5. 2023 - Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel dnes "Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu", projednán má být v Hospodářském výboru a ve Výboru pro životní prostředí. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, ale i další dotčené obce usilují o přijetí takových pozměňovacích návrhů, které zajistí respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i nový atomový zákon. Podoba dlouho očekávané legislativní normy, jak ji již 11. ledna přijala vláda, tento požadavek naplnit nemůže. Více v tiskové zprávě.
  23. 4. 2023 - Nedávno proběhly na čtyřech místech v Česku protesty proti projektu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Co obcím a jejich obyvatelům vadí, jak se u nás nakládá s jadernými odpady či jaké máme možnosti, o tom si Ondřej Šebestík povídal s Edvardem Sequesem v pořadu Podhoubí na stanici Českého rozhlasu Wawe, který byl poprvé vysílán 18. dubna 2023.
Platforma proti úložišti
  5. 4. 2023 - V čase, kdy probíhá povolování průzkumných území pro geologické práce pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů a Parlament bude projednávat zákon "o úložišti" v podobě, která dotčeným samosprávám nevyhovuje, chystají se obce i spolky na 7. ročník společného Dne proti úložišti. V sobotu 15. dubna se na vybraných lokalitách ve spolupráci s Platformou proti hlubinnému úložišti uskuteční celá řada veřejných akcí, které mají připomenout závažnost situace a postoj vedení i obyvatel ohrožených obcí. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  2. 3. 2023 - Urychlení výběru finální lokality pro hlubinné úložiště, k němuž by podle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) mělo dojít již v roce 2028, může ohrožovat budoucnost obyvatel dotčených obcí. Na klíčové geologické práce plánované původně na sedm let zbude sotva poloviční čas. Pokračování v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  28. 2. 2023 - Starostky a starostové dotčených měst a obcí se dozvěděli z dopisu ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), že úřad dnes požádal Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na jejich katastrech. Stalo se tak i přesto, že nejsou zajištěna slibovaná práva obcí a ani dílčí zlepšení. Více v tiskové zprávě.
  22. 1. 2023 - Ve zpravodaji Jaderný odpad 2022 se dočtete, co navrženému zákonu o úložišti, ale i plánovanému zkracování času na výběr říkají dotčené obce. Vyzpovídali jsme náměstkyni hejtmana Kraje Vysočina Hanu Hajnovou. Je vidět, že pohled samospráv dotčených krajů i obcí je v mnohém obdobný. Také přinášíme zajímavou informaci z Německa, kde zodpovědné úřady upřednostňují nejvyšší možnou bezpečnost a avizují, že původně stanovený termín výběru úložiště naopak z toho důvodu budou muset prodloužit. Stahujte si zde anebo si o papírové vydání napište k nám do Cally.
Platforma proti úložišti
  11. 1. 2023 - Platforma proti hlubinnému úložišti poslala otevřený dopis premiérovi Petrovi Fialovi a všem ministryním a ministrům jeho vlády. Na programu jednání vlády je totiž hned několik bodů, které na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet budoucí spolupráce mezi státem a dotčenými obecními samosprávami. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  5. 12. 2022 - Platforma proti hlubinnému úložišti zásadně nesouhlasí s plánem Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) podat na počátku roku 2023 nové žádosti o stanovení průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, protože nebyl přijat slíbený zákon, který by posílil práva obcí. Odmítá také návrh na urychlení výběru finální a záložní lokality z dnešních čtyř již v roce 2028. Toho půjde dosáhnout jen zkrácením času plánovaných geologických prací na polovinu s významným dopadem na budoucí dlouhodobou bezpečnost konečného úložiště. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  7. 10. 2022 - Ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů byl jmenován Lukáš Vondrovic poté, co jeho předchůdce Jan Prachař skončil po policejním obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami ve vazbě. Platforma proti hlubinnému úložišti se na dnešním jednání své Rady rozhodla požádat nového ředitele o schůzku. Na ní bychom rádi vyjasnili vzájemné postoje k plánovaným geologickým pracím, ale také k uvažovanému urychlení harmonogramu přípravy úložiště v době energetické krize a k budoucí roli samospráv i občanů dotčených obcí při rozhodování. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  1. 6. 2022 - Ředitel SÚRAO Jan Prachař spolu s dalšími skončil po policejním obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami na vyhledávání úložiště ve vazbě. Již tak nízká důvěra starostů i obyvatel obcí z lokalit ohrožených konečným hlubinným úložištěm vysoce radioaktivních odpadů v odborně nestranný postup úřadu tak dostala další ránu. Platforma proti hlubinnému úložišti požaduje, aby politici splnili své sliby a legislativně posílili práva obcí při hledání a povolování úložiště. Více i k dalším podezřelým postupům Správy úložišť v tiskové zprávě.
  6. 4. 2022 - Po přestávce vynucené pandemií koronaviru chystají se obce z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v sobotu 9. dubna 2022 připomenout své oprávněné zájmy na společném Dnu proti úložišti. Jedná se již o 6. ročník, během nějž obce i spolky ve spolupráci s Platformou proti hlubinnému úložišti pořádají shromáždění, happening, běžecké štafety, cyklojízdu, vycházku, koncert či vystoupení starostů, které mají poukázat na fakt, že výběr místa pro úložiště až doposud probíhal bez ohledu na ně a že nejsou plněny předvolební sliby stran vládní koalice a programové prohlášení vlády. Podrobnosti v tiskové zprávě a na webu www.nechcemeuloziste.cz.
  15. 2. 2022 - Členové Platformy proti hlubinnému úložišti se setkali v Chanovicích v Pošumaví na svém již 11. členském shromáždění, aby prodiskutovali aktuální situaci při vyhledávání místa pro hlubinné uložení vysoce radioaktivních odpadů v České republice a naplánovali další kroky. S odkazem na koaliční smlouvu nové vlády i její programové prohlášení očekávají změny, které posunou dnešní stav dlouho trvajícího sporu mezi dotčenými obcemi a jejich obyvateli a státními úřady. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  20. 1. 2022 - Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se v uplynulých dnech několikrát v rozhovorech v médiích vyjádřila, že obce budou muset strpět stavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu a dalších vysoce radioaktivních odpadů z důvodu veřejného zájmu na jeho stavbě a to s odvoláním na rozsudky Nejvyššího správního soudu. Platforma proti hlubinnému úložišti jí zaslala právní rozbor, kterým takovéto stanovisko rozporuje. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  13. 12. 2021 - Vláda premiéra Andreje Babiše je u konce a zákon, který měl zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů při výběru a povolování hlubinného úložiště vysoko radioaktivních odpadů, stále neexistuje. Legislativní rada vlády přerušila projednávání návrhu, který vládě po letitých průtazích předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Očekáváme, že nová vláda v souladu se svojí koaliční smlouvou návrh přepracuje ve spolupráci s obcemi. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  26. 10. 2021 - Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila předsedkyni a předsedy stran vítězných koalic v parlamentních volbách (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů), kteří připravují program nové vlády, aby nezapomněli na tisíce obyvatel, na které dnes dopadá vládní záměr vybudovat konečné úložiště. Chceme přijetí zákona, který posílí práva obcí při vyhledávání hlubinného úložiště a otevření se jiným koncepčním možnostem nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Více v tiskové zprávě. Otevřený dopis ke stažení.
Platforma proti úložišti
  5. 10. 2021 - Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila lídry kandidátek politických stran a hnutí, ať již jdou do nadcházejících parlamentních voleb samostatně nebo v koalicích, a to v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině. Pokud oslovení politici po svém zvolení dodrží své sliby, lze se dočkat změn oproti dnešní "zamrzlé" situaci a umístění hlubinného úložiště nebude možné bez souhlasu dotčených obcí. Vzroste také tlak na změnu vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, aby rychlé trvalé schování odpadu pod zem nebylo považované za jediné možné, jako je tomu dnes. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  24. 9. 2021 - Starostky a starostové z lokality Hrádek poukázali na chybějící zohlednění významných zdrojů pitné vody v lokalitě pod Čeřínkem. Pokud Správa úložišť radioaktivních odpadů chybovala při přípravě podkladových dat, na základě nichž byly vybrány čtyři lokality pro další přípravu hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, nemusí se to týkat jen tzv. lokality Hrádek na Jihlavsku. Více v tiskové zprávě.
JO
  18. 8. 2021 - První letošní číslo zpravodaje Jaderný odpad, který vydává Calla s Hnutím DUHA primárně pro obyvatele a politiky z míst, kde by jaderný odpad mohl skončit, přináší informace z členského shromáždění Platformy proti hlubinnému úložišti a ozřejmuje její postoj k návrhu SÚRAO na lokální pracovní skupiny. Také zhodnocení letošní červencové protestní akce v lokalitě Březový potok a rozhovor s Josefem Bernardem, náměstkem hejtmanky Plzeňského kraje. Stáhněte si zde.
Platforma proti úložišti
  12. 6. 2021 - Starostové a zástupci spolků z různých částí republiky sdružení v Platformě proti hlubinnému úložišti, se po pandemií vynucené pauze setkali v obci Temelín i se starosty z nově přidané lokality Janoch, s nimiž si vyměnili zkušenosti z jednání se státními úřady a názory na další postup. Diskutován byl také aktuální návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  23. 4. 2021 - Obce z lokalit, které vláda vybrala jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů dostaly od SÚRAO nabídku nominovat svého zástupce do tzv. lokální pracovní skupiny. V každé z těchto lokalit by měla vzniknout samostatná. Podle návrhu Statutu, který starostové obdrželi, však o žádný deklarovaný otevřený dialog nemá jít, zástupci obcí tu mají být ve velmi nerovnoprávném postavení vůči zástupcům státu. Platforma proti hlubinnému úložišti navíc připomíná, že uplynulé desetiletí bylo plné nenaplněných slibů ministrů průmyslu i SÚRAO. Pokud má začít dialog s obcemi, pak přinejmenším zákon, posilující jejich práva by měl nejprve spatřit světlo světa ve Sbírce zákonů. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  27. 2. 2021 - Obce a spolky z lokalit, které vláda těsně před vánočními svátky potvrdila jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů - Březového potoka v Pošumaví, Horky na Třebíčsku a Hrádku na Jihlavsku, požádaly o pomoc své nové krajské samoprávy krajů Plzeňského a Vysočiny. Chtějí po nich podporu vůči postupu zodpovědných státních úřadů, zejména Ministerstva průmyslu a obchodu a Správy úložišť radioaktivních odpadů. Více v tiskové zprávě.
  15. 1. 2021 - Skrze zpravodaj Jaderný odpad, který vydává Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA, přinášíme na státu nezávislé informace o názorech dotčených obcí, spolků a o jejich aktivitách v této oblasti. Také stanoviska Platformy proti hlubinnému úložišti. V čísle 2/2020 rozporujeme i některá tvrzení, které Správa úložišť uvádí ve svých informačních materiálech. Stahujte si zde.
Platforma proti úložišti
  12. 1. 2021 - Obce a spolky z lokalit, které vláda těsně před vánočními svátky potvrdila jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů - Březového potoka v Pošumaví, Horky na Třebíčsku a Hrádku na Jihlavsku a které spolupracují v Platformě proti hlubinnému úložišti, se budou dál bránit tomuto projektu. Co jim vadí a co chtějí dělat se dozvíte v tiskové zprávě. Pustit si můžete i video se záznamem tiskové konference.
tunel
  6. 1. 2021 - Městský soud v Praze zrušil další rozhodnutí ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů, kterým v roce 2017 odmítl poskytnou informace Calle – technicko-ekonomické studie realizace výzkumného programu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov. Soud pro odmítnutí nenašel žádný zákonný důvod a vrátil věc k novému rozhodnutí. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  22. 12. 2020 - Vláda dnes potvrdila návrh Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), že další práce se soustředí na čtyři lokality: Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. K výběru dojšlo bez existence roky slibovaného zákona, který měl zajistit "respektování zájmů obcí a jejich občanů" při hledání úložiště. Podrobnosti v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
  3. 12. 2020 - Aktuální informace k hledání hlubinného úložiště jaderného odpadu v ČR můžete získat v prezentaci Edvarda Sequense z 21. 10. na on-line akci pořádané rakouskými organizacemi Waldviertel Energie-Stammtish a anti atom komitee. Video v češtině ke zhlédnutí zde.
tunel
  11. 11. 2020 - Po Státním úřadu pro jadernou bezpečnost se k projektu podzemního výzkumného pracoviště Bukov, který nechala postavit a provozuje jej Správa úložišť radioaktivních odpadů na místě bývalých uranových dolů u Dolní Rožínky, kriticky vyjádřila další státní instituce - Nejvyšší kontrolní úřad: "Výdaje na provoz pracoviště nepovažuje NKÚ za dostatečně účelné a hospodárné." Na problematičnost projektu od počátku upozorňují i spolky Calla a Nechceme úložiště Kraví hora. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  10. 11. 2020 - Nejvyšší kontrolní úřad kriticky zhodnotil přípravu hlubinného úložiště ve své zprávě o kontrole hospodaření Správy úložišť radioaktivních odpadů. Platforma proti hlubinnému úložišti je přesvědčena o nutnosti změnit dosavadní postup při hledání řešení, jak naložit s vyhořelým jaderným palivem. Zpoždění, které hledání místa pro hlubinné úložiště nabralo, nelze nahradit spěchem. Naopak před pokračováním je nejprve nezbytné přijmout stále neexistující zákon o zapojení obcí do výběru úložiště a také dobře připravit a projednat pravidla případného pokračování. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  30. 9. 2020 - Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila lídry, kteří vedou politické strany, hnutí a jejich koalice do nadcházejících krajských voleb v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině s cílem zjistit jejich názory na problematiku radioaktivních odpadů. Více v tiskové zprávě, konkrétní odpovědi politiků v jejích přílohách.
Platforma proti úložišti
  9. 9. 2020 - Jedenapadesát měst, obcí a spolků sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti vítá informaci, že zodpovědné vládní úřady uznaly jejich argument a přestaly odmítat variantu dlouhodobého skladování vyhořelého jaderného paliva jako alternativu k rychlé přípravě a výstavbě konečného hlubinného úložiště. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) uzavřela smlouvu o dílo s ÚJV Řež, SATRA s.r.o. a Mott MacDonald CZ, s.r.o., které mají do začátku roku 2021 všestranně zhodnotit možnosti dlouhodobého skladování vyhořelého paliva u obou jaderných elektráren případně v centrálním podzemním skladu Skalka na Vysočině. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  5. 8. 2020 - Věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru úložiště se opět nedostane ani na jednání vlády, projednávání nekvalitního návrhu ministerstva průmyslu bylo v Legislativní radě vlády přerušeno. Je tak již jisté, že do konce volebního období vlády legislativa, která měla posílit možnosti samospráv při rozhodování o úložišti, nevznikne. Zákon je obcím, na jejichž území stát hledá úložiště, slibován již od roku 2011, od roku 2016 s jeho vznikem počítá také nový atomový zákon. Urychlené dokončení návrhu zákona se zapojením obcí do jeho připomínkování slíbil na jednání se starosty 17. července 2019 ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Více v tiskové zprávě.
  22. 7. 2020 - Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA vydala další číslo zpravodaje Jaderný odpad, který je věnovaný problematice hledání řešení, jak naložit s jaderným odpadem. Je vybráno. Na většině míst si lidé mohou odechnout, ale starosty i obyvatele čtyř lokalit, které Správa úložišť označila jako vhodné pro další hledání úložiště, čekají další roky nejistoty. Také boje o svá práva spolurozhodovat o projektu, který vážně zasahuje do jejich životů a ještě více pak dopadne na kvalitu života jejich dětí a mnoha dalších generací. Stahujte si zde.
Calla logo
  1. 7. 2020 - "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu" je dokladem toho, jak vlády po celém světě dlouhá desetiletí usilují o vytvoření a realizaci komplexních strategií nakládání s jaderným odpadem, jež dosud nemá žádné dlouhodobé řešení. Velká část tohoto úkolu připadne budoucím generacím. Kapitolu věnovanou České republice napsal Edvard Sequens z Cally. Vyšlo v listopadu 2019. Zpráva je on-line na www.worldnuclearwastereport.org. Plná zpráva ke stažení v češtině a v angličtině. Shrnutí v češtině. Záznam webináře s představením českého překladu zprávy, který se konal 4. 6. 2020.
Platforma proti úložišti
  25. 6. 2020 - Platforma proti hlubinnému úložišti se na shromáždění svých členů 24. června v Chanovicích shodla na pokračování svých aktivit i po oznámeném výběru čtyř preferovaných lokalit a to za podpory starostů a zástupců spolků i z těch míst, které mají být zařazeny mezi záložní. Nadále bude usilovat o změnu vládního přístupu tak, aby jediným řešením problému jaderných odpadů nebylo konečné hlubinné úložiště v roce 2065, a také aby obce i veřejnost měly zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy při rozhodování právě o úložišti. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  8. 6. 2020 - Expertní panel ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů uzavřel svou práci a starostové i obyvatelé měst a obcí z dnešních devíti lokalit, kde probíhalo hledání místa pro hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů, se dozvěděli, že pokračovat se má u Temelína, u Horažďovic, na Jihlavsku a na Třebíčsku. Rozhodnutí ale bude na ministrovi průmyslu, který vše postoupí vládě. Platforma proti hlubinnému úložišti jej vyzývá, aby ještě předtím nechal dosavadní postup a závěry SÚRAO zhodnotit nezávislým odborným oponentním řízením, jak je v obdobných případech obvyklé. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  25. 5. 2020 - Návrh věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru úložiště je po mnoha odkladech připraven pro jednání vlády. Jde na něj s rozporem se svazy zastupujícími zájmy více než 4 700 měst a obcí z celé republiky - Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv i Platformou proti hlubinnému úložišti, které od zákona očekávají výraznější posílení možností samospráv při rozhodování o úložišti. Takové, jaké je starostům slibováno od roku 2011, kdy první práce na zákoně začaly a které dnes Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  19. 5. 2020 - První etapa hledání místa pro konečné hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů má podle představ státních úřadů skončit do konce června vládním souhlasem s výběrem čtyř lokalit z dnešních celkem devíti. Trvala déle než patnáct let a byla provázena podváděním a nesplněnými sliby ze strany zodpovědných politiků a státních úředníků. Zásadně tak byla nabourána důvěra starostů a obyvatel obcí, kteří ani dnes nemají jistotu, že v budoucnu nedojde k dalším změnám. Více v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
tunel
  28. 4. 2020 - Na vládním programu je informace o dalších 2,8 miliardách korun, které má Správa úložišť radioaktivních odpadů poskytnout podniku DIAMO za zajištění provozuschopnosti podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2030. Celkem tedy mají hornické práce a provoz přijít na více než 3,2 miliard korun. To je výrazně více, než uvádělo ministerstvo průmyslu. Pokračuje tak odčerpávání financí z jaderného účtu na projekt, který od počátku provázela řada pochybností a jehož reálný přínos k vývoji bezpečného hlubinného úložiště je sporný. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  8. 4. 2020 - Již 6. ročník celostátního Dne proti úložišti, který letos chystaly obce a spolky z lokalit ohrožených vládním projektem konečného podzemního hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na sobotu 18. dubna, byl odložen z důvodů opatření proti šíření koronaviru. Důvody k protestu ale přetrvávají a bude-li přístup Ministerstva průmyslu a obchodu k lidem, kterých se projekt nejvíce týká, pokračovat, hlasitě se ozvou. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  25. 2. 2020 - Platforma proti hlubinnému úložišti upozornila formou otevřeného dopisu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, že na jednu stranu trvá na spěchu při výběru lokalit pro úložiště a na druhé odkládá dokončení návrhu zákona o zapojení obcí do výběru. Za situace, kdy jsou oprávněné požadavky samospráv ignorovány, rostou obavy, že i zapojení obcí do poradního expertního panelu pro výběr lokalit, kde mají jednoho zástupce a dále roli pozorovatelů, má zejména vytvářet dojem otevřeného a férového postupu. Starostové si tak stále více kladou otázku, zda takovou roli chtějí hrát. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  16. 2. 2020 - Zástupce obcí v poradním panelu expertů ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů geolog Matěj Machek zveřejnil své stanovisko k přípravě Metodiky zúžení počtu lokalit pro hlubinné úložiště. Upozorňuje v něm na velký časový tlak, který znemožňuje důkladnou práci. Na fakt, že nejprve by měla být stanovena jasná pravidla a teprve poté probíhat vyhledávání, upozorňuje Platforma proti hlubinnému úložišti marně již řadu let. Výběr čtyř preferovaných lokalit do poloviny roku 2020, na kterém trvá ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, proto považují starostové i zástupci občanů dotčených obcí za velmi uspěchaný. Více v tiskové zprávě.
  18. 1. 2020 - Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA vydala další číslo zpravodaje Jaderný odpad, který je věnovaný problematice hledání řešení, jak naložit s jaderným odpadem. Po nadějných změnách ve vedení Správy úložišť zkraje roku 2019, jež slibovaly odblokování konfliktní patové situace mezi obecními samosprávami a státními úřady, se nám zase začíná stmívat. Návrh zákona, který měl zlepšit postavení obcí, nepřináší potřebné změny a vyžádané připomínky obcí ministerští úředníci zahodili. Zodpovědný ministr průmyslu Havlíček pak razantně slibuje vybrat čtyři lokality do poloviny nadcházejícího roku 2020 navzdory všem. Stahujte si zde.
Platforma proti úložišti
  8. 1. 2020 - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v Plánu činnosti na letošní rok, přiznává, že dojde k posunutí časových milníků výběru lokality pro úložiště oproti schválené Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem. Takový posun při jednáních se starosty až dosud zásadně odmítala. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti ale kritizují, že k odkladu nemá dojít v případě prvního kroku – výběru preferovaných čtyř lokalit z dnešních devíti v červnu 2020. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  13. 12. 2019 - Slibované posílení práv obcí při výběru úložiště cestou nového zákona se nekoná. Ministerstvo průmyslu a obchodu neakceptovalo prakticky žádné připomínky obcí, které si samo vyžádalo a dál tak pracuje s naprosto nevyhovující podobou zákona o zapojení obcí do procesu výběru a výstavby úložiště radioaktivních odpadů. Reakci ministerstva obce sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti na svém členském shromáždění označily za arogantní. Pokud by pokračovalo ignorování oprávněných zájmů dotčených obcí při přípravě zákona, pak by obce musely zvážit, zda mají zapojením do poradního expertního panelu pro výběr lokalit vytvářet dojem otevřeného a férového postupu. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  27. 9. 2019 - Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti zaslaly Ministerstvu průmyslu a obchodu své oficiální vyjádření k věcnému záměru zákona o zapojení obcí do výběru úložiště. Ten bude zapotřebí podstatným způsobem přepracovat, aby naplnil požadavky atomového zákona a Směrnice Euratom na respektování zájmů dotčených obcí a účinnou účast veřejnosti při rozhodování o úložišti. Logickým požadavkem obcí také je, aby byly odloženy další kroky výběru úložiště, než zákon vstoupí v platnost. Více v tiskové zprávě. Připomínky obcí zde.
Platforma proti úložišti
  27. 8. 2019 - Správa úložišť radioaktivních odpadů potvrzuje v Plánu činnosti na letošní rok [1], který má dnes odsouhlasit vláda, že práce na výběru lokalit mají zpoždění, nebudou moci být dodrženy plánované milníky výběru a bude nutný odklad 3-5 let. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale posunout termíny odmítlo. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti požadují odklad výběru lokalit, než budou platit takové zákony, které zajistí rovnoprávnější postavení dotčených samospráv vůči státní správě a které umožní obcím i veřejnosti účinně hájit své oprávněné zájmy při rozhodování o nakládání s radioaktivním odpadem. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  18. 7. 2019 - Starostové obcí dotčených výběrem konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů se potkali s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a sdělili mu své připomínky k návrhu zákona, který připravil jeho úřad. Platforma proti hlubinnému úložišti vyslovuje zklamání nad předloženou podobou, která vznikala bez konzultací s obcemi. Konkrétní výhrady jsou v příloze tiskové zprávy. Platforma požádala o zastavení prací na vyhledávání úložiště do doby, než budou platit takové zákony, které zajistí rovnoprávnější postavení dotčených samospráv vůči státní správě a které umožní obcím i veřejnosti účinně hájit své oprávněné zájmy při rozhodování o nakládání s radioaktivním odpadem. Celá zpráva.
  8. 7. 2019 - Přestože se udála řada změn při vyhledávání úložiště, na řadu zásadních kroků obce ještě čekají. Shrnujeme je v obsahu zpravodaje JADERNÝ ODPAD 1/2019. Jednou z nich je dlouho odkládaný zákon o zapojení obcí do výběru úložiště. V článku Pavla Douchy si čtenář může porovnat, kde jsou dnešní legislativní problémy a jak by je měl nový zákon řešit, aby obce měly šanci vůči státu hájit zájmy svých občanů. V cyklu Ptali jsme se, jsme tentokrát zpovídali Marii Slámovou, která v rámci své úspěšně obhájené diplomové práce analyzovala situaci na nově přidaných lokalitách pro úložiště u Dukovan a Temelína. Název Bojující vs. vyčkávající je dobrou zkratkou výsledků jejího zjišťování. Stahujte si zde.
Platforma proti úložišti
  12. 6. 2019 - Samosprávy a obyvatelé obcí, u nichž stát hledá místo pro uložení vysokoradioaktivních odpadů, se dosud zásadních změn nedočkaly. Tak dnes v Dolní Cerekvi zhodnotilo členské shromáždění Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 47 obcí a spolků, první čtyři měsíce po výměně ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a odkladu výběru lokalit. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  15. 5. 2019 - Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 47 členů měst, obcí i spolků požádala předsedu vlády Andreje Babiše o vysvětlení jeho slov o mezinárodním úložišti vysoce radioaktivních odpadů. V otevřeném dopise vyjádřila vážné znepokojení nad možností, že by pod jejich obcemi mohl skončit i zahraniční odpad a zmínila, že nyní platná legislativa ukládání jaderného odpadu z jiných zemí v České republice nepovoluje. Tisková zpráva. Otevřený dopis premiérovi.
Platforma proti úložišti
  4. 5. 2019 - Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti jsou zděšené, že by pod jejich domovy měl skončit vysoce nebezpečný odpad nejen z Dukovan a z Temelína, ale i ze zahraničních jaderných elektráren. Jak prozradil slovenský premiér Peter Pellegrini, domluvil se se svým českým protějškem Andrejem Babišem, že by projekt hlubinného úložiště mohly obě země řešit společně. Vzhledem ke spěchu českých úřadů, které stále trvají na výběru finální lokality do roku 2025 je reálné riziko, že to bude Česká republika, kam bude mezinárodní úložiště umístěno. A vedle Slovenska jsou tu i další země, které by se rády zbavily svého vyhořelého jaderného paliva a nemají řešení. Více v tiskové zprávě.
  24. 4. 2019 - V sobotu 27. dubna vyrazí obyvatelé obcí, kteří se cítí ohroženi vládním projektem konečného podzemního hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů, na akce celostátního Dne proti úložišti. Obce i spolky v rámci dne pořádají pochody, cyklojízdy, maraton, sázení stromů, koncert, besedu, promítání a další aktivity, během nichž chtějí připomenout, že výběr místa pro úložiště až doposud probíhal bez ohledu na ně. Celá tisková zpráva. Přehled akcí.
  12. 4. 2019 - Dalším rokem pokračuje snaha představitelů a obyvatel obcí a měst, u nichž státní Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro vyhořelé jaderné palivo a další vysoce radioaktivní odpady, odvrátit toto ohrožení pro své domovy a budoucnost mnoha dalších generací. V sobotu 27. dubna 2019 se proto na osmi lokalitách v České republice uskuteční pátý ročník Dne proti úložišti. V jeho průběhu obce i spolky uspořádají pochody, cyklojízdy, maraton, sázení stromů, koncert, besedu, promítání a další akce. Den proti úložišti opět zaštiťuje Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje již 47 členů - 32 obcí a měst a 15 spolků. Podrobnosti v tiskové zprávě a přehled akcí v její příloze.
Radioaktivní znak
  8. 4. 2019 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že lokalita Kraví hora u uranových dolů v Rožné není vhodná pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Úřad to uvádí ve své výroční zprávě za rok 2018, kterou dnes projednává vláda. SÚJB se v ní také kriticky vyjadřuje k úrovni Studií zadávacích bezpečnostních zpráv všech devíti kandidátních lokalit, které připravila Správa úložišť radioaktivních odpadů. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  16. 2. 2019 - Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti přivítaly odvolání dosavadního ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiřího Slováka z funkce. O tento krok ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou samy požádaly na počátku prosince 2018, když již ztratily poslední zbytky důvěry v poctivý výběr lokality pro úložiště. Pokud má dojít k uklidnění dnešního vážného konfliktu mezi státní správou a starosty i obyvateli dotčených obcí a měst, bude nezbytné proměnit ohlášenou personální výměnu v zásadní obrat práce SÚRAO. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  30. 1. 2019 - Správa úložišť radioaktivních odpadů a Ministerstvo průmyslu a obchodu by měly zanedlouho oznámit, které z dnešních devíti lokalit mají pokračovat v cestě, na jejímž konci má být vybudování hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní odpady. Stavby, která výrazným způsobem prakticky již navždy zasáhne do života vybraných měst a obcí. Navzdory tomu je ohlášený výběr naprostým selháním státní správy, která neumí a nechce jednat se samosprávami i obyvateli těchto měst a obcí poctivě, otevřeně, bez manipulací a podle předem zveřejněných pravidel. Nedojde-li k zásadní změně, bude zbytečný konflikt pokračovat i nadále. Více v tiskové zprávě.
tunel
  28. 1. 2019 - Mezi vybranými místy pro budoucí hlubinné úložiště v užším výběru bude lokalita Kraví hora, která leží v místech uranových dolů Rožná na Žďársku na Vysočině. Takové rozhodnutí je z hlediska potřeby najít geologické prostředí, které zaručí bezpečné uložení vysoceradioaktivních odpadů po statisíce let, velmi překvapivé. Nejde spíše o peníze z jaderného účtu, které mají finančně pomoci podniku DIAMO? Dozvíte se v tiskové zprávě Cally a Nechceme úložiště Kraví hora.
  4. 1. 2019 - Ve zpravodaji JADERNÝ ODPAD č. 2/2018 se dozvíte pokračování neuvěřitelného příběhu o aroganci státní moci při výběru hlubinného úložiště vůči obyvatelům obcí, kde by mohlo stát. Neuvěřitelné utajování, které provází výběr, posiluje podezření, že označené lokality nemusí garantovat nejlepší možnost bezpečnost po dalších statisíce let. Mimo to čeká čtenáře zajímavý rozhovor s mluvčím spolku SOS Na skalním Petrem Andrýskem. Stahujte si zde.
Platforma proti úložišti
  15. 12. 2018 - Senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí na svém jednání 12. prosince přijal usnesení, ve kterém konstatoval, že "proces přípravy a vyhodnocování lokalit vhodných pro další průzkumy možného budoucího úložiště neprobíhá v účinném dialogu s dotčenými obcemi a transparentně" a požádal Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o zásadní změnu v přístupu k dotčeným obcím a veřejnosti a Ministerstvo průmyslu a obchodu o předložení zvláštního zákona, který zajistí respektování zájmů obcí dotčených přípravou úložiště. Usnesení senátního výboru. Tisková zpráva Platformy.
Platforma proti úložišti
  11. 12. 2018 - Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti žádají ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou, aby odvolala z funkce ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiřího Slováka. Nevěří, že čtyři lokality, na kterých mají pokračovat geologické práce, budou vybrány poctivě, bez manipulace s fakty a že budou respektovány nesouhlasy obcí, o jejichž budoucnost jde. Celá tisková zpráva. Podrobné zdůvodnění v dopise ministryni.
Platforma proti úložišti
  9. 11. 2018 - I v poslední zbývající žalobě na platnost průzkumného území pro hlubinné úložiště vysoko radioaktivních odpadů v lokalitě Hrádek na Jihlavsku uspěly obce a místní spolek proti nekvalitní práci státních úředníků, Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí, kterým bylo toto průzkumné území v roce 2015 stanoveno. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  1. 11. 2018 - Správa úložišť radioaktivních odpadů vybírá, které z dnešních devíti lokalit mají pokračovat v procesu vyhledávání vhodného místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Do konce roku by měla ocejchovat čtyři z nich. Obce i spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti však nemají důvěru, že vybrány budou skutečně nejvíce bezpečné lokality. Výběr probíhá zcela netransparentně za zavřenými dveřmi bez předem jasných pravidel. Není zveřejněn postup, podle kterého se mají pomocí dostupných dat vybrat nejvhodnější území, starostům nejsou poskytnuty ani dříve slíbené výsledky geologických prací, které mají být podkladem pro výběr. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  23. 10. 2018 - Obyvatelé obcí v lokalitách vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů se potýkají s bezprecedentním zatajováním ze strany zodpovědné Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Přestože ta již vybírá a do konce roku chce navrhnout čtyři lokality z devíti do užšího výběru pro úložiště, nedává obcím možnost seznámit se s podklady, podle kterých mají být vybrány. Mnohokrát slíbené závěrečné zprávy shrnující výsledky geologických prací v okolí dotčených obcí stát ani několik měsíců po ohlášeném termínu starostům sedmi původních lokalit neposlal. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  7. 10. 2018 - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí, kterým bylo stanoveno průzkumné území pro hlubinné úložiště vysoko radioaktivních odpadů v lokalitě Čertovka na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje. Jde již o pátý úspěch obcí a spolků, když jiné senáty téhož soudu zrušily platnost průzkumných území v lokalitách Březový potok v Pošumaví, Horka a Kraví hora na Vysočině a Magdaléna na Táborsku. Jediná žaloba týkající se průzkumného území Čihadlo na Jindřichohradecku neuspěla, ale obce i spolky se vůči rozsudku odvolaly. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Mapka lokalit
  18. 7. 2018 - Výroční zpráva o činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů v roce 2017, kterou na svém dnešním jednání projednala vláda, neříká vše. V opačném případě by ministři museli zvážit, zda postup SÚRAO, při němž byly i v loňském roce utraceny stovky milionů korun z jaderného účtu, vede k potřebným výsledkům. Zatímco v roce 2002 bylo vybráno pro hledání úložiště 6 lokalit na území 32 obcí, po šestnácti letech se ohroženo cítí obyvatelstvo již 52 obcí na 9 lokalitách a konflikt mezi samosprávami a zodpovědnými státními úřady eskaluje. Lze čekat uklidnění po výběru 4 lokalit? Dozvíte se v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
Jaderný odpad
  4. 7. 2018 - Správa úložišť radioaktivních odpadů předpokládala, že u jaderných elektráren budou lidé vůči úložišti vstřícní, ale v případě nové lokality u Dukovan se přepočítala. Rychle tu poznali, že s nimi zástupci státu nejednají fér a výsledkem je kromě jiného referendum v Jaroměřicích nad Rokytnou, ve kterém místní záměr odmítli. V novém zpravodaji JADERNÝ ODPAD číslo 1/2018 představujeme jeho výsledky. Také další dění kolem jaderných odpadů v tuzemsku i v zahraničí. Tam se podíváme v rozhovoru s Janem Haverkampem.
E21
  3. 7. 2018 - Také problematika jaderného odpadu, které se Calla věnuje, dostala prostor v médiích. V novém čísle Energie 21 vyšel delší text Kam s jaderným odpadem na věčnost, jehož výtah si můžete přečíst on-line. V Deníku referendum se pak Edvard Sequens věnuje hře ministerstva průmyslu na přípravu zákona o jaderném úložišti.
Platforma proti úložišti
  27. 6. 2018 - Do konce června 2018 měl ministr průmyslu a obchodu předložit vládě věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality hlubinného úložiště pro radioaktivní odpad. Jeho expertní skupina měla na přípravu rok a půl. Ještě v dubnu ministr Hüner sliboval, že návrh opravdu do června bude a přizval do expertní skupiny starosty z dotčených lokalit. Dodnes jim ale návrh neukázal. Žádný totiž nepřipravil. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  8. 6. 2018 - Platforma proti hlubinnému úložišti se na shromáždění členů v jihočeské Deštné ostře ohradila proti plánu ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, nepředložit vládě do konce června 2018 návrh zákona o zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště. Ministr tak popírá své sliby i vládní usnesení, které po něm předložení požaduje. Se vznikem zákona počítá také nový atomový zákon. Více v tiskové zprávě Platformy.
Nedej se
  23. 5. 2018 - Česká televize odvysílala 20. května v cyklu Nedej se plus pořad "Jaderné úložiště po Česku", který mapuje aktuální stav hledání českého úložiště pro jaderný odpad. Nejasná pravidla a špatná komunikace ze strany státu dovedla celý proces do slepé uličky. Přesto vláda plánuje na konci letošního roku vybrat 4 nejvhodnější lokality, kde může úložiště vzniknout a to i přes nesouhlas místních obyvatel. Co na to Ti obyvatelé?
Platforma proti úložišti
  17. 5. 2018 - Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila předsedy politických stran ANO Andreje Babiše a ČSSD Jana Hamáčka, které v představeném Programovém prohlášení připravované vlády slibují: "Zajistíme … výstavbu hlubinného trvalého úložiště radioaktivního odpadu.". Výběr lokality pro úložiště není pouze geologickou otázkou, je potřeba také dojít ke shodě s komunitami žijícími ve vybraných regionech. Více v tiskové zprávě. Otevřený dopis předsedům politických stran.
Platforma proti úložišti
  14. 5. 2018 - Platforma proti hlubinnému úložišti požádala ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, aby i její zástupci byli vedle zástupců obcí z jednotlivých lokalit přizváni k jednání mezirezortní expertní skupiny, která má připravit legislativní řešení zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. Platforma proti hlubinnému úložišti nyní sdružuje 26 dotčených měst a obcí a 12 občanských spolků a rozšíření o další 2 města a 1 spolek je těsně před schválením. Je tak těžko přehlédnutelným zástupcem občanů z lokalit vytipovaných pro úložiště. Více v tiskové zprávě. Otevřený dopis.
Radioaktivní znak
  24. 4. 2018 - Netransparentní postup Správy úložišť radioaktivních odpadů vyvolává značnou nedůvěru u starostů a obyvatel z desítek obcí lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní odpady. SÚRAO však pokračuje ve své praxi utajování informací, když aktuálně odmítla zpřístupnit výsledky geologických výzkumů, předběžné studie proveditelnosti, ale i studie o posouzení vlivu hlubinného úložiště na životní prostředí zpracované pro nově přidané lokality u jaderných elektráren EDU-západ a ETE-jih. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  19. 4. 2018 - V sobotu 21. dubna 2018 se v České republice uskuteční již čtvrtý ročník Dne proti úložišti. V jeho rámci obce i spolky na osmi státem vytipovaných lokalitách pořádají pochody, cyklovýlety, běžeckou štafetu, besedy, promítání filmu, koncert a další akce. Poprvé se zapojí i obyvatelé nově přidané lokality Na Skalním, západně od Jaderné elektrárny Dukovany, kteří také nesouhlasí s plány na úložiště pod jejich domovy. Více v tiskové zprávě a na webu www.nechcemeuloziste.cz.
sudy
  15. 4. 2018 - Jaderný odpad z evropského pohledu. To byla propojující linka všech příspěvků mezinárodní konference NEC 2018 "Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky", která se konala 11. dubna v Praze a kterou pořádaly Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA. Cílem konference bylo diskutovat možnosti nalezení řešení problému jaderného odpadu, aniž by byla omezena práva obyvatel účinně hájit zájmy své i budoucích generací. Prezentace z konference, představení přednášejících, fotogalerii a další informace najdete na webu nec2018.jadernaenergetika.eu.
Platforma proti úložišti
  3. 4. 2018 - V sobotu 21. dubna 2018 se na osmi lokalitách v České republice uskuteční již čtvrtý ročník Dne proti úložišti. V jeho průběhu obce i spolky uspořádají pochody, maraton, besedy, promítání a další akce. Podrobnosti k akcím Dne proti úložišti na jednotlivých lokalitách tak, jak budou ještě upřesňovány pořadateli, a kontakty na ně naleznete na webových stránkách www.platformaprotiulozisti.cz. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  27. 3. 2018 - Městský soud v Praze rozhodl o dalších žalobách obcí a spolků ve věci platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště. Rozsudkem z 26. března zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí pro lokality Březový potok v Pošumaví a Magdaléna na Táborsku. Jiný senát téhož soudu před měsícem obdobně zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumných území na lokalitách Kraví hora a Horka na Vysočině. Úspěšné rozsudky zpochybňují použitelnost výsledků provedených geologických prací, které byly získány na základě nelegálních rozhodnutí. Více v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
Platforma proti úložišti
  9. 3. 2018 - Další otočku Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) s údivem sledují starostové a obyvatelé obcí, na jejichž území tato státní organizace hledá místo pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. SÚRAO ohlašovalo na letošní rok výběr 4 lokalit, na kterých hodlá v dalších letech pokračovat v geologických pracích včetně hlubokých vrtů. Přesto v minulých dnech začalo podávat Ministerstvu životního prostředí žádosti s cílem získat nová průzkumná území na celkem 9 lokalitách a s platností až do roku 2025. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  2. 3. 2018 - Městský soud v Praze rozhodl o prvních žalobách obcí a spolků ve věci platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště. Rozsudkem z 27. února rozhodnutí ministra životního prostředí pro lokality Horka a Kraví hora zrušil. Celkem žalobu proti rozhodnutí ministra životního prostředí na všech lokalitách podalo 18 obcí a 6 spolků včetně Cally. Platforma proti hlubinnému úložišti požaduje zastavení takto vedeného výběru, ve kterém byla ztracena důvěra v postup státních úřadů. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  8. 2. 2018 - I přes upozornění ministrům Tomáši Hünerovi a Richardu Brabcovi chybí v Plánu legislativních prací vlády na rok 2018 i ve výhledu na léta 2019 až 2021, předloženými na jednání vlády 7. února, návrh zákona o zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti to vnímají jako porušení dřívějších slibů a požadují, aby byl návrh zákona připraven v diskusi s dotčenými obcemi a do konce června tohoto roku předložen vládě. Více se dočtete v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  3. 2. 2018 - Obce a spolky, které usilují o přehodnocení postupu státu při vyhledávání místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, dosáhly dílčího úspěchu. Správa úložišť radioaktivních odpadů stáhla své žádosti, v nichž usilovala o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce na sedmi lokalitách. Jejich platnost vypršela s koncem roku 2016. Městský soud v Praze by pak již v následujících měsících mohl rozhodnout o žalobě 18 obcí a 6 spolků, zda vůbec byla průzkumná území stanovena a geologická data pro výběr lokalit získána v souladu se zákonem. Více se dozvíte v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  25. 1. 2018 - Platforma proti hlubinnému úložišti vyjádřila své vážné znepokojení nad tím, že v připravovaném Plánu legislativních prací vlády na rok 2018 i ve výhledu na léta 2019 až 2021 chybí návrh zákona o zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště. V otevřeném dopise Richardu Brabcovi a Tomáši Hünerovi vyzvala oba ministry, aby se zasadili nejen o doplnění, ale také o přípravu zákona v diskusi s dotčenými obcemi tak, aby byl návrh do konce června tohoto roku předložen vládě. Více v tiskové zprávě.
Jaderný odpad
  15. 1. 2018 - Co se stalo při vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vysoko radioaktivních odpadů v posledních měsících roku 2017, se dočtete ve zpravodaji JADERNÝ ODPAD č. 3/2017. Správa úložišť se chystá rozdat karty - má totiž navrhnout vládě, na jakých čtyřech lokalitách pokračovat v přípravě úložiště a ty další postaví do zálohy. K tomu si ale jen na posledních pár dnů roku nechala prodloužit dobu platnosti průzkumných území, aby mohla obcím proplatit motivační příspěvky a pokusila se získat jejich ochotu být vybrán. V obsahu najdete také rozhovor s mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti Petrem Nohavou a řadu dalších textů.
Platforma proti úložišti
  8. 1. 2018 - Obce a spolky ze všech čtyř lokalit, ve kterých Ministerstvo životního prostředí v polovině prosince rozhodlo o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého paliva do konce roku 2017, se proti tomuto verdiktu odvolaly. Nově tak musí rozhodnout ministr životního prostředí Richard Brabec. Odvolalo se celkem 12 měst a obcí a 4 spolky, k nimž se přidala celostátní Calla. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  14. 12. 2017 - Platforma proti hlubinnému úložišti považuje rozhodnutí MŽP o prodloužení platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště jaderného odpadu na některých lokalitách z konce roku 2016 na konec roku 2017 za právně pochybná. K provedení geologických prací nejsou průzkumná území dle Správy úložišť v letošním roce potřebná. Protože prodloužení může nabýt právní platnost až v posledních dnech roku, ukazuje se skutečný důvod - umožnit vyplacení motivačních příspěvků pro obce v celkové výši převyšující 51 milionů korun z jaderného účtu. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  14. 12. 2017 - Končící a pravděpodobný nový ministr životního prostředí Richard Brabec přijel v pátek 8. prosince jednat se starosty v lokalitě Magdalena (Jistebnice na Táborsku a okolí), která je jednou z ohrožených výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu. Starostové při této příležitosti vyzvali ministra, aby odmítl plán SÚRAO. Ta dle dopisu ředitele Jiřího Slováka z tohoto týdne plánuje požádat počátkem roku 2018 o nová povolení průzkumných území pro další etapu geologických prací, která bude obsahovat i hluboké vrty a to na všech lokalitách a pak případně povolení vrátit, pokud lokalita nebude vybrána. Více v tiskové zprávě.
shromáždění platformy
  5. 12. 2017 - Starostové a zastupitelé z lokalit ohrožených výstavbou úložiště vysoce radioaktivního odpadu na shromáždění Platformy proti hlubinnému úložišti znovu kritizovali pokračující chaotické a netransparentní kroky státu při hledání úložiště. Přítomné zástupkyně a zástupce Sněmovny a Senátu informovali o porušování závazků a utajování informací ze strany příslušných státních úřadů. Vyzvali novou politickou reprezentaci k zahájení férového dialogu o této zásadní problematice a předložení slíbeného návrhu zákona, který by posílil práva obcí při rozhodování o úložišti. Více v tiskové zprávě a její příloze.
Platforma proti úložišti
  10. 11. 2017 - Ministr životního prostředí Richard Brabec překvapivě vrátil do života průzkumná území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště jaderného odpadu na lokalitách Březový potok (blízko Horažďovic), Čertovka (u Lubence), Čihadlo (u Lodhéřova na Jindřichohradecku) a Magdaléna (u Jistebnice na Táborsku). O osudu zbývajících tří průzkumných území z Vysočiny bude rozhodnuto později. Vyjádření Platformy v tiskové zprávě.
Smartcafe
  30. 10. 2017 - Zelený kruh a Calla Vás se podíleli na Smart cafe na téma "Hledání úložiště jaderného odpadu", které se konalo v pondělí 30. 10. v Café Sladkovský v Praze. Pozvání přijali Matěj Machek, vědecký pracovník oddělení tektoniky a geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Edvard Sequens, energetický poradce a předseda Cally. Plakátek k akci.
Edvard Sequens
  28. 10. 2017 - Edvard Sequens z Cally a Gabriela Reitingerová s Pavlem Vlčkem z OIŽP byli pozváni do linecké TV Dorf na debatu o problematice jaderného odpadu za severní hranicí Horního Rakouska, kde nyní proti českému postupu sbírají podpisy pod petici. Je to česko-německy, zhlédnout můžete zde: www.dorftv.at/video/28018.
Placka Slunce
  27. 10. 2017 - V druhém letošním čísle zpravodaje Jaderný odpad se dozvíte jak Správa úložišť začala s geologickými pracemi navzdory tomu, že nemá platná průzkumná území. Prováděné práce totiž navzdory stejnému obsahu označuje jinak - za pouhé výzkumy. Zda máme po volbách čekat změnu, si přečtěte v článku od Daniela Vondrouše. A určitě nevynechejte rozhovor s geologem Matějem Machkem. Dozvíte se také, jaké stíny vyvstávají kolem tzv. "unikátního podzemního pracoviště" Bukov, které začalo polykat stovky milionů.
Platforma proti úložišti
  18. 10. 2017 - Správa úložišť radioaktivních odpadů se rozhodla uskutečnit geofyzikální a další průzkumné práce na lokalitách vybraných pro hlubinné úložiště navzdory tomu, že jí s koncem roku 2016 vypršela platnost pro tyto účely stanovených průzkumných území. Zodpovědné Ministerstvo životního prostředí však nekoná. Platforma proti hlubinnému úložišti se proto formou otevřeného dopisu obrátila na ministra životního prostředí Richarda Brabce s žádostí o vysvětlení, proč jeho úřad nechává SÚRAO realizovat stejné geologické práce, kvůli nimž byla stanovena dnes již neplatná průzkumná území pro geologické práce. Více v tiskové zprávě.
tunel
  10. 10. 2017 - Calla se rozhodla domoci se žalobou zpřístupnění zásadní technicko-ekonomické studie realizace výzkumného programu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov v bývalých uranových dolech na Vysočině, která měla doložit vhodnost lokality pro výzkumnou činnost pro hlubinné úložiště. Správa úložišť radioaktivních odpadů totiž v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím odmítla studii a oponentní posudky k ní poskytnout a její rozhodnutí o odvolání potvrdil i ředitel SÚRAO - Více v tiskové zprávě.
volby 2017
  20. 9. 2017 - Většina politických stran, které mají šanci dostat se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, podporuje zapojení obcí do všech fází rozhodování o umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Vyplývá to z jejich odpovědí na předvolební anketu nevládních organizací. Pouze stávající vládní strany (ANO, ČSSD, KDU-ČSL) odpověděly vyhýbavě nebo vůbec. Schválení zákona je klíčovou podmínkou pro obnovení dialogu státu s obcemi. Více se dočtete v tiskové zprávě.
tunel
  21. 8. 2017 - Mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů Nikol Novotná reagovala textem "Podzemní laboratoř Bukov je unikátním projektem" na obsah naší tiskové zprávy "Co skrývá Správa úložišť o tunelu v Bukově?". Její odpověď je laděná osobně (jen jméno Sequens je v ní hned osmkrát) a napadá i aktivity Cally. Jaká je odpověď?
tunel
  10. 8. 2017 - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) posílila pochyby, zda nyní stamiliony a v budoucnu až miliardy korun mizející v Podzemním výzkumném pracovišti Bukov v prostředí bývalých uranových dolů jsou účelně vydávané prostředky. Rozhodla se totiž utajit zásadní technicko-ekonomickou studii realizace výzkumného programu PVP Bukov, která měla doložit vhodnost lokality pro výzkumnou činnost pro hlubinné úložiště. Více v tiskové zprávě.
Český rozhlas
  31. 7. 2017 - Evropská komise žádá po Česku a dalších čtyřech členských státech, aby předložily vnitrostátní program pro nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivními odpady. Jestli to vláda nezvládne do dvou měsíců, hrozí, že případ bude řešit Evropský soudní dvůr. Projednávání příslušné vládní koncepce přitom trvá čtyři roky, ale stále nedospělo k závěru. V debatě Českého rozhlasu plus Pro a proti odvysílané 24. července 2017 diskutovali Edvard Sequens, energetický konzultant z Cally a Jiří Slovák, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů. Poslechnout si můžete zde.
jaderný odpad
  14. 7. 2017 - Přestože schvalování nové vládní koncepce nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady trvá již 4 roky, neproběhlo porovnání reálně proveditelných variant a poctivá veřejná debata o nich. Evropská komise dala nyní České republice a dalším čtyřem zemím dva měsíce na předložení vnitrostátního programu nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem. Více v tiskové zprávě.
Jaderný odpad
  30. 6. 2017 - První letošní JADERNÝ ODPAD přináší nezávislé informace o problému, který ovlivní budoucnost naši i mnoha generací dalších. Správa úložišť se ocitá v úzkých, přišla o průzkumná území a možnost provést geologické práce pro výběr lokalit do etapy s hlubokými vrty tak, jak plánovala. Vláda odmítla připravený návrh zákona o posílení práv obcí a zodpovědná ministerstva se zaťatě brání posoudit byť i jen teoreticky jiné možnosti nakládání se zářícími odpady, než je definitivní schování do zemských hlubin. Vůči tomu stojí aktivita samospráv, spolků a dalších lidí a to nejen těch sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti. Přečtěte si o nich.
Platforma proti úložišti
  29. 6. 2017 - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která hledá místo pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů, se rozhodla pokračovat v tradici popírání svých dříve vydaných slibů a prohlášení. Starostům oznámila, že zadala výběrové řízení na provedení geofyzikálních prací ve všech lokalitách. Tedy prací, kvůli nimž byla na roky 2015-2016 stanovena průzkumná území pro geologické práce. Protože je však SÚRAO nezvládlo zrealizovat, nyní začalo účelově tvrdit, že již nejde o průzkumy, ale jen o výzkumy, pro které průzkumná území nepotřebuje. Více v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
lokality
 

28. 6. 2017 - V těchto dnech vrcholí proces posouzení dopadů návrhu vládní Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí a zdraví lidí. Asociace ekologických organizací Zelený kruh a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí přípravu koncepce dlouhodobě kritizují. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž odmítá připravit a posoudit vedle konečného úložiště i další možné varianty, jak naložit s nebezpečným radioaktivním odpadem. Ignoruje tak nejen názory dotčených obcí a veřejnosti, ale také závěry ministerstva životního prostředí, které proces posuzování podle zákona vede. Více v tiskové zprávě.

Platforma proti úložišti
  14. 6. 2017 - Platforma proti hlubinnému úložišti považuje probíhající proces hodnocení vlivů nové vládní Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem na životní prostředí a zdraví lidí za zmařenou příležitost, jak otevřít potřebnou širší společenskou debatu o možnostech, jak naložit s dlouhodobě nebezpečným dědictvím jaderné energetiky. Abychom alespoň trochu eliminovali ignoraci státních úřadů, připravili jsme pro všechny zájemce formulář pro zasílání připomínek k vyhodnocení koncepce elektronickou formou. Více v tiskové zprávě.
Platforma hlasování
  7. 6. 2017 - Shromáždění členů Platformy proti hlubinnému úložišti se tentokráte uskutečnilo 6. června v Chanovicích na další z lokalit ohrožených projektem hlubinného úložiště, kterou Správa úložišť začala nazývat Březový potok. Od říjnového setkání v Božejovicích posílili uskupení noví členové, na dnešní počet 34 (22 měst a obcí a 12 spolků ze všech původních sedmi lokalit). Co dalšího nového v Platformě se dozvíte v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  28. 3. 2017 - Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila premiéra Bohuslava Sobotku s výzvou, aby pozastavil současné zmatené hledání úložiště. Je přesvědčena, že nejprve je potřeba dohodnout a ukotvit potřebná pravidla a zákonné garance. Kontaktovala ho zrovna v době, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) opět přehodnotila svůj postup a odvolala se proti rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, kterým nebyla prodloužena platnost průzkumných území. Více v tiskové zprávě. Dopis premiérovi.
Zákaz vstupu státu
  1. 3. 2017 - Ministerstvo životního prostředí akceptovalo argumenty dotčených obcí i zapojených spolků a rozhodlo, že žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce pro hlubinné úložiště na všech sedmi lokalitách o dva roky jsou bezpředmětné a zastavilo probíhající řízení. Více v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
Platforma proti úložišti
  24. 2. 2017 - Platforma proti hlubinnému úložišti posílila o další města a obce. Sdružuje nyní již 33 členů - 22 dotčených samospráv a 11 spolků. Její zástupci již diskutovali možnou shodu na naplnění svých cílů s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou, se zástupci krajů Plzeňského a Ústeckého a představili svoji pozici také poslancům Výboru pro životní prostředí. Více v tiskové zprávě.
lokality
 

18. 1. 2017 - Vláda dnes neschválila věcný záměr zákona o zapojení obcí do rozhodování o úložišti radioaktivního odpadu. Odložila projednání až na polovinu příštího roku, čímž problém přenechala příští vládě. Rozhodnutí kabinetu je fiaskem několikaleté práce vládních úřadů v čele s ministrem Mládkem. Více v tiskové zprávě.

JODN
  9. 1. 2017 - Nové číslo občasníku JADERNÝ ODPAD mapuje bohaté události posledního půlroku od letního přemítání ministra Mládka, že hledání úložiště se zúží rovnou na dvě lokality. I kdepak, začíná nové kolo sporů o povolení průzkumných území na všech sedmi lokalitách a ještě přibylo po nové lokalitě u každé jaderné elektrárny. Obce i spolky ze všech lokalit se spojily ve společnou platformu, aby mohly lépe hájit své zájmy, přinášíme rozhovor s prvním mluvčím starostou Petrem Kláskem. Zpravodaj si stáhněte zde.
Platforma proti úložišti
  4. 1. 2017 - S koncem roku 2016 vypršela platnost stanovených průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště na sedmi lokalitách a státní Správa úložišť radioaktivních odpadů by tak měla ukončit veškeré geologické práce. Sice byla v posledních dnech roku zahájena nová řízení o prodloužení platnosti o dva roky, ale rozhodnuto o nich bude až za několik týdnů, v případě nesouhlasu obcí a spolků spíše měsíců. Vce v tiskové zprávě.
tunel
  19. 12. 2016 - Vláda měla 19. 12. odsouhlasit poskytnutí 313 milionů korun z jaderného účtu bez výběrového řízení pro s.p. DIAMO pro zajištění provozu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2019. To nechala Správa úložišť radioaktivních odpadů vybudovat v podzemí končících uranových dolů v Dolní Rožínce, kde by jí mělo sloužit pro práce spojené s výběrem lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nebyly však doposud zpracovány a předloženy výsledky technicko-ekonomické studie vhodnosti lokality Bukov pro výzkumný program pro hlubinné úložiště a jsou zde další podivné okolnosti. Více v tiskové zprávě.
lokality
 

9. 12. 2016 - Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh. Důvodem je porušování dohodnutých pravidel a ignorování návrhů pracovní skupiny ze strany zodpovědných státních úřadů. Zelený kruh zároveň dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k zahájení poctivě míněného dialogu o hledání řešení problému jaderného odpadu. Podrobněji v tiskové zprávě.

seminář
  30. 11. 2016 - Calla a Platforma proti hlubinnému úložišti 24. listopadu uspořádaly v Praze seminář "Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?". V létě skončila svoji dvouletou práci německá parlamentní komise, která měla důkladně prověřit možnosti, co udělat s jadernými odpady. Zároveň navrhla postup, jakým způsobem se má hledat místo pro úložiště a jaká kritéria mají být použita. Členem komise byl také Klaus Brunsmeier z významného Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND). Spolu s ním a s jeho kolegy jsme porovnali německý a český přístup k jaderným odpadům a hledali poučení pro českou stranu. I ta varovná, protože BUND nakonec vydal kritické stanovisko k závěrečným výstupům komise. Prezentace a další informace k semináři.
Platforma proti úložišti
  5. 10. 2016 - Obce a spolky dotčené přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysoce radioaktivních odpadů a zároveň nespokojené s postupem zodpovědných státních institucí založily Platformu proti hlubinnému úložišti jako své dobrovolné neziskové společenství. Calla se stala členem. Více informací v tiskové zprávě a na webu www.platformaprotiulozisti.cz.
Jaderný odpad
  31. 7. 2016 - Nový občasník JADERNÝ ODPAD, který jsme vydali, navazuje na zpravodaj "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!", s nímž jste se v jeho žlutočerné podobě mohli potkávat už od roku 2001. V prvním čísle se věnujeme aktuálním změnám při vyhledávání úložiště, které ohlásil ministr průmyslu a odkrýváme, jak je to s informační otevřeností SÚRAO. Vracíme se k dubnovému Dni proti úložišti a v krátkém rozhovoru vám přinášíme názory Jany Vitnerové z Bezjaderné vysočiny. Pohled do světa ukáže nový německý plán jak naložit s jadernými odpady a biliony, které zatím jaderné energetice chybí jen v Evropě na likvidaci jejího dědictví. Zpravodaj si stáhněte zde.
jaderný odpad
  23. 7. 2016 - Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala prověřovat další místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a to jižně od Jaderné elektrárny Temelín a západně od Jaderné elektrárny Dukovany. Hlavním důvodem je možnost získat "vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště" vzhledem k existenci jaderných elektráren v jejich okolí. Další informace v tiskové zprávě.
lokality
 

17. 7. 2016 - Ministr průmyslu Mládek provedl veletoč v procesu vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vyhořelého paliva, když oznámil, že na pěti lokalitách zmrazí další práce. Vyhledávání má pokračovat jen na lokalitách Horka v okolí Budišova na Třebíčsku a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku, kde podle svých slov "cítí politickou vůli k úložišti". Zmrazení průzkumů se však mělo týkat všech lokalit. Proč se dozvíte v tiskové zprávě.

Cenzura
  28. 6. 2016 - Deklarovaná transparentnost jednání Správy úložišť radioaktivních odpadů dostala další trhlinu. Ředitel SÚRAO Jiří Slovák opakovaně, když s předchozím rozhodnutím neuspěl u soudu, poskytl Calle žádané informace pouze v omezené podobě se začerněnými klíčovými pasážemi. Calla se proto rozhodla Správu úložišť nominovat do letošního ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno v kategorii Zavřeno. Více v tiskové zprávě.
logo
  23. 6. 2016 - Pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu už opustili zástupci lokalit Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Plzeňsku. Jedná se o dvě území ze sedmi, na nichž stát hledá místo pro uložení vysokoradioaktivních odpadů. Správa úložišť navíc přes opačný názor obyvatel v obcích ohrožených výstavbou úložiště v letošním roce hodlá začít s geologickými průzkumnými pracemi. Proces vyhledávání úložiště v této podobě vyžaduje změnu. Nejprve je potřeba dobře nastavit pravidla a teprve poté hledat řešení, kam s jaderným odpadem. Více v tiskové zprávě.
CD
  13. 6. 2016 - Výsledky místních referend k záměru hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva konaná v letech 2003 až 2016 zde ke stažení.
Skryj starší aktuality » Zobrazit starší aktuality »
Máte slovo
  24. 5. 2016 - Calla byla v osobě Edvarda Sequense hostem diskusního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové, která se uskutečnila 19. května. K problematice hledání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů se dále vyjadřovali zástupce ředitele SÚRAO Vítězslav Duda, poslanec Michal Kučera, předseda Podvýboru pro ochranu přírody a krajiny, předsedkyně SÚJB Dana Drábová, starosta Blatna Václav Beneš, Jitka Kantová z SOS Lubenec a další. Záznam pořadu České televize.
Cenzura
  15. 5. 2016 - Městský soud v Praze na základě naší žaloby zrušil rozhodnutí ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů, kterým v roce 2012 omezil zpřístupnění některých žádaných dokumentů podle zákona o právu na informace. Konkrétně se jedná o zápisy z jednání Rady SÚRAO a o Zprávu o kontrole tvorby rezerv na vyřazování jaderných zařízení za rok 2011, resp. 2012, které byly Calle zpřístupněny pouze v cenzurované podobě. Co bude dál si přečtěte v tiskové zprávě.
sud
 

8. 4. 2016 - V sobotu 23. dubna 2016 se uskutečnil druhý ročník Dne proti úložišti. Při něm se na všech sedmi lokalitách po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, uskutečnily v rámci společného protestu pochody, maraton, koncerty a další akce. Starostové a obyvatelé dotčených obcí tímto hodlají veřejně upozornit na svůj zásadní nesouhlas s možností, že pod jejich domovy skončí vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací. Podrobnosti o jednotlivých akcích na www.nechcemeuloziste.cz. Vydaná tisková zpráva.

Cesta
  25. 2. 2016 - Calla ve spolupráci s obcí Hojkov uspořádala 25. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v Hojkově. Po filmu následovala beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem za Callu - Sdružení pro záchranu prostředí a Miladou Duchanovou, starostkou obce. Plakátek ke stažení. Fotografie z akce.
Cesta
  24. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se zastupiteli města Bystřice nad Pernštejnem za Otevřenou radnici a SNK-ED uspořádali 24. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Vítem Novotným za místní zastupitele. Fotky z akce. Plakátek ke stažení.
jaderný odpad
  8. 2. 2016 - Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo Závěr zjišťovacího řízení k návrhu Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem v rámci posouzení vlivů navržené koncepce na životní prostředí a zdraví lidí. Zohlednilo v něm připomínky a vyjádření 96 subjektů i jednotlivců odeslaných prostřednictvím formuláře, který jsme pro ten účel zřídili. V letošním roce by dle něj mělo proběhnout řádné zhodnocení návrhu koncepce opět se zapojením veřejnosti.
Cesta
  4. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina uspořádala promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" o problému hledání úložiště s následnou besedou. Proběhlo ve čtvrtek 4. 2. v restauraci U kostela v Rudíkově. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Oldřichem Svobodou z místního spolku Zdravý domov Vysočina. Fotogalerie. Plakátek ke stažení.
BJV
  14. 1. 2016 - Vyšlo třetí číslo zpravodaje Bezjaderná vysočina, které svým zaměřením na Kraví horu uzavírá cyklus představení tří lokalit na Vysočině. Vznikalo v době předvánoční, kdy se lidé vyjadřovali k nové koncepci co s radioaktivními odpady a s napětím očekávali geologické průzkumy v roce 2016. Najdete v něm příspěvky od spisovatele Jurmana, starostky Jeřábkové ze Skryjí, přírodovědce Laciny a spolku Bystřičáci, a o aktivitách v Horce a Hrádku. Stáhněte si jej.
tunel
  8. 1. 2016 - Správa úložišť představila Podzemní výzkumné pracoviště Bukov, jehož první část byla nově vybudovaná v podzemí končících uranových dolů v Dolní Rožínce. To má sloužit Správě úložišť radioaktivních odpadů pro práce spojené s výběrem lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Ministerstvo průmyslu navrhuje, aby PVP Bukov bylo dále podstatně rozšířeno s investicemi 1,8 miliardy korun. Avšak projekt vzbuzuje pochyby z hlediska ekonomiky, skutečné přínosnosti záměru i souladu se zákonem. Více v tiskové zprávě.
dort
  18. 11. 2015 - Dlouhodobým cílem Cally je, aby sami obyvatelé dotčených obcí mohli rozhodovat, zda v jejich sousedství vznikne hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Prezentovali jsme to i 7. listopadu na konferenci Hledáme dialog v Lubenci (na odkaze najdete i další prezentace a texty, které tam zazněly), ale také na sérii plánovacích školení v lokalitách na Vysočině. Tu v Rudíkově zaznamenal i regionální tisk.
seminář
  7. 10. 2015 - Seminář - setkání starostů a občanských sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů, kterým se nelíbí, jakým způsobem stát hledá řešení problému jaderného odpadu, se pod názvem "Hlubinné úložiště za našimi humny?" konal ve středu 30. září 2015 od v Barevné kavárně v Praze. Do programu pořádající Calla - Sdružení pro záchranu prostředí zařadila řadu témat, před kterými již veřejnost stojí a k nimž se bude muset postavit v následujících měsících. Najdete je v prezentacích zde.
Cesta
  4. 10. 2015 - Cesta na nejbezpečnější místo Země je název filmu Edgara Hagena, který se věnuje problematice radioaktivního atomového odpadu. Ve světě se ho dosud nashromáždilo více než 350 000 tun vysoce a každým rokem přibývá dalších více než 10 000 tun. Je to ten nejnebezpečnější odpad, který byl kdy vyprodukován a na příští stovky tisíce let je nutné ho bezpečně uskladnit a ochránit tak před zkázou nejen životní prostředí, ale celé lidstvo. Smíme prosadit konečné úložiště oproti vůli rezidentů? Do jaké míry může finanční faktor hrát roli při určení místa? Existuje vůbec konečné úložiště anebo jsou všechna řešení pouze dočasná? Odpovědi hledá zmíněný film, který můžete vidět i s českými titulky. Více informací o filmu a o možnostech, jak ho získat k promítání.
lokality
 

29. 7. 2015 - Obce a spolky na pěti lokalitách, kde ministr životního prostředí odmítl jejich odvolání a povolil průzkumná území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů, se brání jeho rozhodnutí žalobami. Calla podala tři z nich. Důvody a další informace v tiskové zprávě. Žaloby jsou ke stažení na webu www.nechcemeuloziste.cz.

pobřežní linie
  17. 7. 2015 - Možný rozsah a dopady uvažovaného konečného hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na třech místech v Kraji Vysočina, které si vybrala státní Správa úložišť vyhořelého jaderného paliva, představujeme místním obyvatelům na informačních letácích pod shrnujícím názvem "Radioaktivní odpady za našimi humny?". Letáky vyšly v rámci projektu Cally "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště", který byl je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Stáhněte si je: lokalita Horka, lokalita Hrádek a lokalita Kraví hora.
Debata Drahonín
 

23. 6. 2015 - Panelová debata "Radioaktivní odpady za našimi humny?" 18. června v Drahoníně byla třetí v pořadí, kterou uspořádala Calla ve spolupráci se spolkem Nechceme úložiště Kraví hora v rámci projektu "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště". Moderované diskuse se zúčastnil ředitel SÚRAO Jiří Slovák, právník Pavel Doucha z AK Šikola, ředitel Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU v Brně Josef Zeman, Edvard Sequens za Callu a Martin Schenk za místní spolek Nechceme úložiště Kraví hora. Plakátek či tisková zpráva k akci. Zde najdete prezentace a fotogalerii.

lokality
 

18. 6. 2015 - Ve spolupráci s týmem právníků z Frank Bold připravila Calla pro občany, jejich spolky i samosprávy obcí právní pomoc pro úspěšnější zapojení do povolování v jednotlivých fázích vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. V podobě metodických rad a vzorů ji zájemci najdou na webových stránkách www.nechcemeuloziste.cz/cs/pravo. Více v tiskové zprávě.

Bezjaderná vysočina
  1. 6. 2015 - V druhém čísle zpravodaje Bezjaderná vysočina se podrobněji věnujeme okolí Budišova na Třebíčsku (tzv. lokalita Horka) a zároveň v něm rezonuje ohlas dubnového Dne proti úložišti. Přidaly se stovky lidí z celé republiky. Vzkaz ze všech sedmi prozatím "bezjaderných" míst je jasný: lidé na venkově uvažují v širších souvislostech a používají zdravý rozum. Neradi by měnili svůj domov za peníze. Přejí si žít v krajině bez stigmat, zdravá krajina je jejich domov. Stáhněte si jej.
Budišov
 

23. 4. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina a městysem Budišov uspořádaly panelovou debatu "Radioaktivní odpady za našimi humny?". Diskuse se 16. 4. 2015 v Budišově zúčastnil ředitel SÚRAO J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, E. Sequens za Callu a O. Svoboda za místní Zdravý domov Vysočina. Plakátek k akci. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

sud
 

18. 4. 2015 - Den proti úložišti. Na všech místech po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, se v rámci společného protestu uskutečnily pochody, koncerty a další akce. Obyvatelé dotčených obcí tímto chtěli veřejně upozornit na svůj zásadní nesouhlas, který není státem respektován. Podrobnosti k jednotlivým akcím najdete na www.nechcemeuloziste.cz.

Rohozná
 

12. 3. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Bezjaderná vysočina uspořádaly 12. března veřejnou panelovou debatu "Hlubinné úložiště u Dolní Cerekve?" v kině v Dolní Cerekvi. Moderované diskuse se zúčastnili E. Sequens za Callu, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, geolog J. Šourek z firmy GEOMIN s.r.o., J. Vitnerová za místní Bezjadernou vysočinu a Zdeněk Dvořák, místostarosta Dolní Cerekve. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

lokality
 

4. 3. 2015 - Každý, kdo potřebuje informace o hledání místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice, má nyní šanci na přepracovaném internetovém portále www.nechcemeuloziste.cz. Představeno je tu všech sedm vybraných lokalit, jednotlivé právní kroky, aktivity občanů i starostů, výsledky referend, tiskoviny vydávané místními spolky i odborné studie Správy úložišť. Webové stránky ukazují na dlouhotrvající konflikt mezi postupem státních úřadů a zájmy vybraných obcí i jejich obyvatel, kterým se po více než deset let dařilo držet si průzkumy pro úložiště dále od svých domovů. Více v tiskové zprávě.

Castor
 

20. 2. 2015 - Občanské sdružení Zdravý domov Vysočina ve spolupráci s Callou uspořádalo cyklus besed k problematice možného hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva na Třebíčsku. Konaly se 12. 2. v Budišově, 19. 2. v Náramči a 20. 2. v Rudíkově. Vystoupil Edvard Sequens z Cally. Prezentace z besed.

bezjaderná vysočina
  15. 2. 2015 - Calla ve spolupráci s aktivními obyvateli míst, které stát vytipoval jako vhodné pro hlubinné úložiště vyhořelého paliva na Českomoravské vysočině začala vydávat zpravodaj Bezjaderná vysočina. Psát budeme hlavně o místech, kterým se místo "domovy" říká "lokality pro úložiště". V každém čísle podrobněji představíme jednu z nich. V prvním je to Hrádek, místo mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Zpravodaj si můžete stáhnout zde.
  14. 12. 2014 - Calla mezi 6. a 10. prosincem uspořádala pro spolky a dalších aktivní jedince z vybraných míst pro hlubinné úložiště na Vysočině tři plánovací a školící setkání. Stáhněte si prezentaci "Proč a jak pracovat s médii" od Vratislava Vozníka. Může být k užitku i Vám.
Senát
  15. 5. 2014 - Prezentace "Hlubinné úložiště a role veřejnosti" ze semináře v Senátu Parlamentu ČR z 15. května 2014, kterou přednesl Edvard Sequens z Cally.
reaktor
  16. 4. 2014 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve své výroční zprávě za rok 2013 opět varuje, že činnost Správy úložišť radioaktivních odpadů z hlediska prokázání dlouhodobé bezpečnosti hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva je problematická. SÚJB by tak nemusel vydat povolení k umístění úložiště. Calla požaduje, aby SÚRAO stáhlo žádosti o povolení průzkumných území v sedmi českých a moravských lokalitách. Více v tiskové zprávě.
reaktor
  26. 9. 2013 - Calla připravila dvě přednášky Jana Beránka z Greenpeace Int. o problematice jaderného odpadu a to v místech, kde stát uvažuje o konečném hlubinném úložišti. 17. září se konala v kině v Dolní Cerekvi a 19. září v sále Muzea města Tišnova. Prezentace z Dolní Cerekve, prezentace z Tišnova.
Nukes
  11. 4. 2013 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost vnímá práci Správy úložišť radioaktivních odpadů při vývoji hlubinného úložiště jako neuspokojivou a upozorňuje, že nebude moci vydat povolení k umístění hlubinného úložiště v roce 2025. Problém je podcenění bezpečnostní problematiky. Plyne to z výroční zprávy SÚJB za rok 2012. Více v tiskové zprávě.
předání výzvy
  12. 3. 2013 - Výzvu "K hlubinnému úložišti férově", kterou přijali starostové a občanská sdružení z lokalit, kde stát zvažuje umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, podpořilo do dnešního dne 123 starostů měst a obcí a 27 sdružení. Ve výzvě podepsaní požadují obnovu demokratického a zodpovědného procesu výběru bezpečné lokality pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Více v tiskové zprávě a také ve výzvě.
Castor
  26. 2. 2013 - Starostové měst a obcí a dále zástupci neziskových organizací z lokalit, kde stát zvažuje umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, dnes na svém setkání přijali text výzvy "K hlubinnému úložišti férově". V ní vyzývají představitele státu k obnově demokratického a zodpovědného procesu výběru bezpečné lokality pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Sběr podpisů stále probíhá. Více v tiskové zprávě.
Jaderný odpad
  26. 1. 2013 - Správa úložišť radioaktivních odpadů slíbila obyvatelům v místech, kde hledá místo pro konečné hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, že další průzkumy nezahájí bez souhlasu všech obcí, kterých se to v dané lokalitě týká. Ministr průmyslu Martin Kuba se tomuto slibu prakticky vysmál. V prosinci 2012 převedl kompetenci získat povolení na průzkumy v lokalitě Kraví hora na Žďársku na státní podnik DIAMO. A ten nyní žádost o stanovení průzkumného území podává bez ohledu na rozhodnutí obyvatel obce Bukov v místním referendu. Více v tiskové zprávě.
senát
  27. 4. 2012 - V Senátu Parlamentu ČR proběhl 24. dubna 2012 seminář na téma Postavení obcí v procesu výběru lokality pro hlubinné úložiště. Jak se na to dívají nevládní organizace, představil ve své prezentaci Edvard Sequens, který je za Zelený kruh v tzv. Pracovní skupině pro dialog o hlubinném úložišti. Prezentace zde.
Božejovice výroční setkání
 

24. 4. 2009 - Starostové a zástupci občanských sdružení ze všech šesti lokalit ohrožených hlubinným úložištěm jaderných odpadů se dnes sešli na výročním setkání v Božejovicích na TáborskuTisková zpráva k výsledkům jednání a společná výzva ke stažení (doc, 39 KB).

3. 4. 2005 - Na web byly doplněny nové informace k semináři "Nakládání s radioaktivními odpady a veřejnost" konaném 4. února v Jednacím sále Valdštejnského paláce Senátu ČR, který za odborné a organizační podpory nevládních organizací Hnutí DUHA a sdružení Calla uspořádala RNDr. Jitka Seitlová, senátorka Parlamentu ČR, členka Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů.
Na této nové stránce najdete příspěvky ke stažení, pár fotek, stenografický záznam celého semináře apod.

16. 6. 2004 - Představitelé obcí a místních občanských sdružení ze všech šesti lokalit ohrožených hledáním trvalého hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů společně s nevládními ekologickými sdruženími se 14. června sešli v jihočeském Lodhéřově. Více tisková zpráva z 15. června 2004. Závěrem setkání byla přijata výzva určená premiérovi Špidlovi, ministrům Urbanovi a Ambrozkovi, Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu a SÚRAO...výzva zde ke stažení (rtf, 15 kB).

3. 4. 2004 - Vláda potvrdila únorové oznámení ministra průmyslu a obchodu a zastavila kontroverzní program hledání trvalého úložiště pro odpad z atomových reaktorů. Obce vytipované k vybudování úložiště si tak možná mohou alespoň dočasně vydechnout. Více tisková zpráva z 2. června 2004.

7. 12. 2003 - 6. prosince 2003 uspořádala občanská sdružení seminář v Táboře pro starosty a obyvatele z lokalit, kde probíhají průzkumy pro umístění hlubinného úložiště jaderných odpadů. Více o semináři tisková zpráva. Zavěrečné memorandum, na kterém se shodli účastníci semináře, najdete zde.

26. 4. 2003 - Správa úložišť radioaktivních odpadů 25. dubna 2003 zveřejnila, kde bude hledat místo pro definitivní úložiště vyhořelého paliva. Tisková zpráva ekologických organizací z 25. 4.2003.


JADERNÝ ODPAD - Informační zpravodaj

V souvislosti s vyhledáváním konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice vydáváme společně s Hnutím DUHA informační zpravodaj nejen pro obyvatele ohrožených obcí. Všechna dosud vydaná čísla si můžete přečíst v pdf formátu.

zpravodaj
Ke stažení čísla:

2022: č. 1 (pdf, 0,69 MB)

2021: č. 1 (pdf, 0,62 MB)

2020: č. 1 (pdf, 0,89 MB), č. 2 (pdf, 0,74 MB)

2019: č. 1 (pdf, 0,62 MB), č. 2 (pdf, 0,65 MB)

2018: č. 1 (pdf, 0,75 MB), č. 2 (pdf, 0,70 MB)

2017: č. 1 (pdf, 0,99 MB), č. 2 (pdf, 1,37 MB), č. 3 (pdf, 0,68 MB)

2016: č. 1 (pdf, 0,62 MB), č. 2 (pdf, 0,70 MB)

2015: č. 1 (pdf, 1,8 MB), č. 2 (pdf, 1,71 MB)

2014: č. 1 (pdf, 1,19 MB), č. 2 (pdf, 1,54 MB)

2013: č. 1 (pdf, 1,28 MB), č. 2 (pdf, 1,5 MB)

2012: č. 1 (pdf, 1,16 MB), č. 2 (pdf, 1,25 MB)

2011: č. 1,2 (pdf, 1,27 MB), příloha Atomová fakta (pdf, 0,84 MB)

2010: č. 1 (pdf, 1,4 MB), č. 2 (pdf, 1,5 MB)

2009: č. 1 (pdf, 1,63 MB), č. 2 (pdf, 1,59 MB)

2008: č. 1 (pdf, 1,53 MB), č. 2 (pdf, 1,39 MB)

2007: č. 1 (pdf, 2,34 MB), č. 2 (pdf, 1,34 MB)

2006: č. 1 (pdf, 400 kB), č. 2 (pdf, 378 kB), č. 3 (pdf, 369 kB)

2005: č. 1 (pdf, 671 kB), č. 2 (pdf, 308 kB), č. 3 (pdf, 248 kB)

2004: č. 1 (pdf, 383 kB), č. 2 (pdf, 271 kB)

2003: č. 1 (pdf, 208 kB), č. 2 (pdf, 183 kB), č. 3 (pdf, 332 kB), č. 4 (pdf, 481 kB)

2002: č. 1 (pdf, 273 kB), č. 2 (pdf, 270 kB), č. 3 (pdf, 223 kB)

2001: č.1 (pdf, 205 kB), č.2 (pdf, 318 kB), č.3 (pdf, 564 kB)

ZPRAVODAJ BEZJADERNÁ VYSOČINA

Zpravodaj vydávaný Callou pro obyvatele lokalit vybraných státem pro hledání úložiště na Českomoravské vrchovině, kteří vytvářejí jeho obsah.

Radioaktivní odpad: Kam s ním? - informační skládačka o problému, kterého se jen tak nezbavíme

Bezjaderná vysočina, červen 2015 - je zaměřený na lokalitu Horka

Bezjaderná vysočina, leden 2015 - je zaměřený na lokalitu Hrádek

INFORMAČNÍ LISTY A OSTATNÍ TISKOVINY KE STAŽENÍ

Radioaktivní odpad: Kam s ním? - informační skládačka o problému, kterého se jen tak nezbavíme

Jaderná energetika: jen problémy a žádné řešení - brožura o problematice jaderné energetiky (pdf, 2,9 MB)

KONCEPCE NAKLÁDÁNÍ S RADIOAKTIVNÍMI ODPADY V ČR

Vláda po patnácti letech v roce 2017 schválila novou Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice. Protože nebyla v souladu s požadavky evropské legislativy, v roce 2019 musela schválit její Aktualizaci. Do roku 2017 se postupovalo podle koncepce schválené vládou v roce 2002 pod tlakem ministra Grégra navzdory nesouhlasnému stanovisku Ministerstva životního prostředí na závěr hodnocení dopadů na životní prostředí (SEA).

Nová koncepce byla rovněž podrobena hodnocení vlivů na životní prostředí a zdraví lidí. Ministerstvo životního prostředí v závěru tzv. zjišťovacího řízení v lednu 2016 zohlednilo připomínky a vyjádření obcí, spolků i institucí, ale pak již netrvalo na splnění svých požadavků a nakonec vydalo souhlasné stanovisko. Seznamte se s připomínkami Cally k vyhodnocení koncepce.

ODKAZY NA DALŠÍ STRÁNKY PROTI PLÁNOVANÉMU HLUBINNÉMU ÚLOŽIŠTI

Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů? Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem.
Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u MONETA Money bank, České Budějovice, variabilní symbol: 444. Děkujeme!

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz         www.eeagrants.cz
Program Fond pro NNO podporuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště".

Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství
nahoru
 © 2000 Association Calla
Calla   |   Frani Sramka 35, 370 01 Ceske Budejovice   |   tel: +420 384 971 930   |   calla(at)calla.cz