Calla.cz / Energetika / Jaderný odpad

Aktuality

obrazek Calla

Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila premiéra Bohuslava Sobotku s výzvou, aby pozastavil současné zmatené hledání úložiště.

28. 3. 2017 | Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila premiéra Bohuslava Sobotku s výzvou, aby pozastavil současné zmatené hledání úložiště. Je přesvědčena, že nejprve je potřeba dohodnout a ukotvit potřebná pravidla a zákonné garance. Kontaktovala ho zrovna v době, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) opět přehodnotila svůj postup a odvolala se proti rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, kterým nebyla prodloužena platnost průzkumných území. Více v tiskové zprávě. Dopis premiérovi.
obrazek Calla

Ministerstvo životního prostředí akceptovalo argumenty dotčených obcí i zapojených spolků a rozhodlo, že žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce pro hlubinné úložiště na všech sedmi lokalitách o dva roky jsou bezpředmětné a zastavilo probíhající řízení.

1. 3. 2017 | Ministerstvo životního prostředí akceptovalo argumenty dotčených obcí i zapojených spolků a rozhodlo, že žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce pro hlubinné úložiště na všech sedmi lokalitách o dva roky jsou bezpředmětné a zastavilo probíhající řízení. Více v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
obrazek Calla

Platforma proti hlubinnému úložišti posílila o další města a obce. Sdružuje nyní již 33 členů - 22 dotčených samospráv a 11 spolků.

24. 2. 2017 | Platforma proti hlubinnému úložišti posílila o další města a obce. Sdružuje nyní již 33 členů - 22 dotčených samospráv a 11 spolků. Její zástupci již diskutovali možnou shodu na naplnění svých cílů s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou, se zástupci krajů Plzeňského a Ústeckého a představili svoji pozici také poslancům Výboru pro životní prostředí. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vláda dnes neschválila věcný záměr zákona o zapojení obcí do rozhodování o úložišti radioaktivního odpadu.

18. 1. 2017 |

18. 1. 2017 - Vláda dnes neschválila věcný záměr zákona o zapojení obcí do rozhodování o úložišti radioaktivního odpadu. Odložila projednání až na polovinu příštího roku, čímž problém přenechala příští vládě. Rozhodnutí kabinetu je fiaskem několikaleté práce vládních úřadů v čele s ministrem Mládkem. Více v tiskové zprávě.

obrazek Calla

Nové číslo občasníku JADERNÝ ODPAD mapuje bohaté události posledního půlroku od letního přemítání ministra Mládka, že hledání úložiště se zúží rovnou na dvě lokality.

9. 1. 2017 | Nové číslo občasníku JADERNÝ ODPAD mapuje bohaté události posledního půlroku od letního přemítání ministra Mládka, že hledání úložiště se zúží rovnou na dvě lokality. I kdepak, začíná nové kolo sporů o povolení průzkumných území na všech sedmi lokalitách a ještě přibylo po nové lokalitě u každé jaderné elektrárny. Obce i spolky ze všech lokalit se spojily ve společnou platformu, aby mohly lépe hájit své zájmy, přinášíme rozhovor s prvním mluvčím starostou Petrem Kláskem. Zpravodaj si stáhněte zde.
obrazek Calla

S koncem roku 2016 vypršela platnost stanovených průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště na sedmi lokalitách a státní Správa úložišť radioaktivních odpadů by tak měla ukončit veškeré geologické práce.

4. 1. 2017 | S koncem roku 2016 vypršela platnost stanovených průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště na sedmi lokalitách a státní Správa úložišť radioaktivních odpadů by tak měla ukončit veškeré geologické práce. Sice byla v posledních dnech roku zahájena nová řízení o prodloužení platnosti o dva roky, ale rozhodnuto o nich bude až za několik týdnů, v případě nesouhlasu obcí a spolků spíše měsíců. Vce v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vláda měla 19. 12. odsouhlasit poskytnutí 313 milionů korun z jaderného účtu bez výběrového řízení pro s.p. DIAMO pro zajištění provozu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2019.

19. 12. 2016 | Vláda měla 19. 12. odsouhlasit poskytnutí 313 milionů korun z jaderného účtu bez výběrového řízení pro s.p. DIAMO pro zajištění provozu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2019. To nechala Správa úložišť radioaktivních odpadů vybudovat v podzemí končících uranových dolů v Dolní Rožínce, kde by jí mělo sloužit pro práce spojené s výběrem lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nebyly však doposud zpracovány a předloženy výsledky technicko-ekonomické studie vhodnosti lokality Bukov pro výzkumný program pro hlubinné úložiště a jsou zde další podivné okolnosti. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh.

9. 12. 2016 |

9. 12. 2016 - Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh. Důvodem je porušování dohodnutých pravidel a ignorování návrhů pracovní skupiny ze strany zodpovědných státních úřadů. Zelený kruh zároveň dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k zahájení poctivě míněného dialogu o hledání řešení problému jaderného odpadu. Podrobněji v tiskové zprávě.

obrazek Calla

Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?

30. 11. 2016 | Calla a Platforma proti hlubinnému úložišti 24. listopadu uspořádaly v Praze seminář "Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?". V létě skončila svoji dvouletou práci německá parlamentní komise, která měla důkladně prověřit možnosti, co udělat s jadernými odpady. Zároveň navrhla postup, jakým způsobem se má hledat místo pro úložiště a jaká kritéria mají být použita. Členem komise byl také Klaus Brunsmeier z významného Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND). Spolu s ním a s jeho kolegy jsme porovnali německý a český přístup k jaderným odpadům a hledali poučení pro českou stranu. I ta varovná, protože BUND nakonec vydal kritické stanovisko k závěrečným výstupům komise. Prezentace a další informace k semináři.
« | 1 | .. | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | .. | 19 | »

Zpravodaje

Zpravodaj Jaderný odpad

zpravodaj

V souvislosti s vyhledáváním konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice vydáváme společně s Hnutím DUHA informační zpravodaj nejen pro obyvatele ohrožených obcí. Všechna dosud vydaná čísla si můžete přečíst v pdf formátu.

Ke stažení čísla:

 

 

Zpravodaj Bezjaderná Vysočina

Zpravodaj vydávaný Callou pro obyvatele lokalit vybraných státem pro hledání úložiště na Českomoravské vrchovině, kteří vytvářejí jeho obsah.

 

 

Koncepce ČR

Vláda po patnácti letech v roce 2017 schválila novou Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice.
Protože nebyla v souladu s požadavky evropské legislativy, v roce 2019 musela schválit její Aktualizaci. Do roku 2017 se postupovalo podle koncepce schválené vládou v roce 2002 pod tlakem ministra Grégra navzdory nesouhlasnému stanovisku Ministerstva životního prostředí na závěr hodnocení dopadů na životní prostředí (SEA).

Nová koncepce byla rovněž podrobena hodnocení vlivů na životní prostředí a zdraví lidí. Ministerstvo životního prostředí v závěru tzv. zjišťovacího řízení v lednu 2016 zohlednilo připomínky a vyjádření obcí, spolků i institucí, ale pak již netrvalo na splnění svých požadavků a nakonec vydalo souhlasné stanovisko. Seznamte se s připomínkami Cally k vyhodnocení koncepce.

Odkazy

Platforma proti hlubinnému úložišti - společenství obcí a spolků, dotčených projektem výstavby hlubinného úložiště

WWW.NECHCEMEULOZISTE.CZ - Informace o problematice hlubinného úložiště z pohledu veřejnosti

Zdravý domov Vysočina - Spolek z Budišova, Rudíkova a dalších obcí na Třebíčsku

www.jodn.cz - Jaderný odpad? - Děkujeme, nechceme! - spolek z lokality Pačejov

SOS Na Skalním - Spolek založený aktivními občany, kteří nesouhlasí, aby na lokalitě u Jaroměřic nad Rokytnou skončil jaderný odpad

Janoch NE! - Aktivita z lokality Janoch u Temelína

 

Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů?

Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem. Děkujeme!

Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u MONETA Money bank, České Budějovice,
variabilní symbol: 444.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz    www.eeagrants.cz
Program Fond pro NNO podporuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště".

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit