Calla.cz / Energetika / Jaderný odpad

Aktuality

obrazek Calla

Vláda měla 19. 12. odsouhlasit poskytnutí 313 milionů korun z jaderného účtu bez výběrového řízení pro s.p. DIAMO pro zajištění provozu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2019.

19. 12. 2016 | Vláda měla 19. 12. odsouhlasit poskytnutí 313 milionů korun z jaderného účtu bez výběrového řízení pro s.p. DIAMO pro zajištění provozu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2019. To nechala Správa úložišť radioaktivních odpadů vybudovat v podzemí končících uranových dolů v Dolní Rožínce, kde by jí mělo sloužit pro práce spojené s výběrem lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nebyly však doposud zpracovány a předloženy výsledky technicko-ekonomické studie vhodnosti lokality Bukov pro výzkumný program pro hlubinné úložiště a jsou zde další podivné okolnosti. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh.

9. 12. 2016 |

9. 12. 2016 - Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh. Důvodem je porušování dohodnutých pravidel a ignorování návrhů pracovní skupiny ze strany zodpovědných státních úřadů. Zelený kruh zároveň dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k zahájení poctivě míněného dialogu o hledání řešení problému jaderného odpadu. Podrobněji v tiskové zprávě.

obrazek Calla

Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?

30. 11. 2016 | Calla a Platforma proti hlubinnému úložišti 24. listopadu uspořádaly v Praze seminář "Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?". V létě skončila svoji dvouletou práci německá parlamentní komise, která měla důkladně prověřit možnosti, co udělat s jadernými odpady. Zároveň navrhla postup, jakým způsobem se má hledat místo pro úložiště a jaká kritéria mají být použita. Členem komise byl také Klaus Brunsmeier z významného Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND). Spolu s ním a s jeho kolegy jsme porovnali německý a český přístup k jaderným odpadům a hledali poučení pro českou stranu. I ta varovná, protože BUND nakonec vydal kritické stanovisko k závěrečným výstupům komise. Prezentace a další informace k semináři.
obrazek Calla

Obce a spolky dotčené přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysoce radioaktivních odpadů a zároveň nespokojené s postupem zodpovědných státních institucí založily Platformu proti hlubinnému úložišti jako své dobrovolné neziskové společenství.

5. 10. 2016 | Obce a spolky dotčené přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysoce radioaktivních odpadů a zároveň nespokojené s postupem zodpovědných státních institucí založily Platformu proti hlubinnému úložišti jako své dobrovolné neziskové společenství. Calla se stala členem. Více informací v tiskové zprávě a na webu www.platformaprotiulozisti.cz.
obrazek Calla

Nový občasník JADERNÝ ODPAD, který jsme vydali, navazuje na zpravodaj "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!", s nímž jste se v jeho žlutočerné podobě mohli potkávat už od roku 2001.

31. 7. 2016 | Nový občasník JADERNÝ ODPAD, který jsme vydali, navazuje na zpravodaj "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!", s nímž jste se v jeho žlutočerné podobě mohli potkávat už od roku 2001. V prvním čísle se věnujeme aktuálním změnám při vyhledávání úložiště, které ohlásil ministr průmyslu a odkrýváme, jak je to s informační otevřeností SÚRAO. Vracíme se k dubnovému Dni proti úložišti a v krátkém rozhovoru vám přinášíme názory Jany Vitnerové z Bezjaderné vysočiny. Pohled do světa ukáže nový německý plán jak naložit s jadernými odpady a biliony, které zatím jaderné energetice chybí jen v Evropě na likvidaci jejího dědictví. Zpravodaj si stáhněte zde.
obrazek Calla

Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala prověřovat další místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a to jižně od Jaderné elektrárny Temelín a západně od Jaderné elektrárny Dukovany.

23. 7. 2016 | Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) začala prověřovat další místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a to jižně od Jaderné elektrárny Temelín a západně od Jaderné elektrárny Dukovany. Hlavním důvodem je možnost získat "vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště" vzhledem k existenci jaderných elektráren v jejich okolí. Další informace v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Ministr průmyslu Mládek provedl veletoč v procesu vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vyhořelého paliva, když oznámil, že na pěti lokalitách zmrazí další práce.

17. 7. 2016 |

17. 7. 2016 - Ministr průmyslu Mládek provedl veletoč v procesu vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vyhořelého paliva, když oznámil, že na pěti lokalitách zmrazí další práce. Vyhledávání má pokračovat jen na lokalitách Horka v okolí Budišova na Třebíčsku a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku, kde podle svých slov "cítí politickou vůli k úložišti". Zmrazení průzkumů se však mělo týkat všech lokalit. Proč se dozvíte v tiskové zprávě.

obrazek Calla

Deklarovaná transparentnost jednání Správy úložišť radioaktivních odpadů dostala další trhlinu.

28. 6. 2016 | Deklarovaná transparentnost jednání Správy úložišť radioaktivních odpadů dostala další trhlinu. Ředitel SÚRAO Jiří Slovák opakovaně, když s předchozím rozhodnutím neuspěl u soudu, poskytl Calle žádané informace pouze v omezené podobě se začerněnými klíčovými pasážemi. Calla se proto rozhodla Správu úložišť nominovat do letošního ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno v kategorii Zavřeno. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu už opustili zástupci lokalit Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Plzeňsku.

23. 6. 2016 | Pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu už opustili zástupci lokalit Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Plzeňsku. Jedná se o dvě území ze sedmi, na nichž stát hledá místo pro uložení vysokoradioaktivních odpadů. Správa úložišť navíc přes opačný názor obyvatel v obcích ohrožených výstavbou úložiště v letošním roce hodlá začít s geologickými průzkumnými pracemi. Proces vyhledávání úložiště v této podobě vyžaduje změnu. Nejprve je potřeba dobře nastavit pravidla a teprve poté hledat řešení, kam s jaderným odpadem. Více v tiskové zprávě.
| 1 | .. | 12 | 13 | | 15 | | .. | 19 |

Zpravodaje

Zpravodaj Jaderný odpad

zpravodaj

V souvislosti s vyhledáváním konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice vydáváme společně s Hnutím DUHA informační zpravodaj nejen pro obyvatele ohrožených obcí. Všechna dosud vydaná čísla si můžete přečíst v pdf formátu.

Ke stažení čísla:

 

 

Zpravodaj Bezjaderná Vysočina

Zpravodaj vydávaný Callou pro obyvatele lokalit vybraných státem pro hledání úložiště na Českomoravské vrchovině, kteří vytvářejí jeho obsah.

 

 

Koncepce ČR

Vláda po patnácti letech v roce 2017 schválila novou Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice.
Protože nebyla v souladu s požadavky evropské legislativy, v roce 2019 musela schválit její Aktualizaci. Do roku 2017 se postupovalo podle koncepce schválené vládou v roce 2002 pod tlakem ministra Grégra navzdory nesouhlasnému stanovisku Ministerstva životního prostředí na závěr hodnocení dopadů na životní prostředí (SEA).

Nová koncepce byla rovněž podrobena hodnocení vlivů na životní prostředí a zdraví lidí. Ministerstvo životního prostředí v závěru tzv. zjišťovacího řízení v lednu 2016 zohlednilo připomínky a vyjádření obcí, spolků i institucí, ale pak již netrvalo na splnění svých požadavků a nakonec vydalo souhlasné stanovisko. Seznamte se s připomínkami Cally k vyhodnocení koncepce.

Odkazy

Platforma proti hlubinnému úložišti - společenství obcí a spolků, dotčených projektem výstavby hlubinného úložiště

WWW.NECHCEMEULOZISTE.CZ - Informace o problematice hlubinného úložiště z pohledu veřejnosti

Zdravý domov Vysočina - Spolek z Budišova, Rudíkova a dalších obcí na Třebíčsku

www.jodn.cz - Jaderný odpad? - Děkujeme, nechceme! - spolek z lokality Pačejov

SOS Na Skalním - Spolek založený aktivními občany, kteří nesouhlasí, aby na lokalitě u Jaroměřic nad Rokytnou skončil jaderný odpad

Janoch NE! - Aktivita z lokality Janoch u Temelína

 

Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů?

Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem. Děkujeme!

Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u MONETA Money bank, České Budějovice,
variabilní symbol: 444.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz    www.eeagrants.cz
Program Fond pro NNO podporuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště".

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit