Akce pro veřejnost
Zelený úterek: "Přírodní hodnoty Novohradských hor"
Novohradské hory jsou unikátním územím jižních Čech se zachovalou přírodou, hlubokými lesy či zdroji čistých vod a zároveň jsou kulturní krajinou, do které se propsaly české dějiny posledních osmdesáti let. Čím jsou specifické z botanického hlediska? Jaké přírodní hodnoty v nich stojí za to chránit? Přijďte na besedu s Petrem Lepším, botanikem z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Ptačí hodinka objektivem účastníků
Již proběhlé akce
Netopýří safari v parku Na Sadech
Za brouky na pískovnu Cep II
20. 6. 2015 - Vespolek uspořádal pro zájemce o entomologii a ochranu přírody exkurzi "Za brouky na pískovnu Cep II", která proběhla v sobotu 20. června. Exkurzi vedl entomolog Jiří Řehounek (Calla), který účastníkům ukázal zajímavé druhy hmyzu, ale i dalších živočichů a rostlin. Součástí výkladu byly také příklady přírodě blízké obnovy těžebních prostorů a její porovnání s rekultivacemi technického typu. I přes velmi nepříznivé počasí se exkurze zúčastnilo pětadvacet zájemců o přírodu.
Toxická Čína vlastníma očima
Radioaktivní odpady za našimi humny?
18. 6. 2015 - Panelová debata "Radioaktivní odpady za našimi humny?" 18. června v Drahoníně byla třetí v pořadí, kterou uspořádala Calla ve spolupráci se spolkem Nechceme úložiště Kraví hora v rámci projektu "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště". Moderované diskuse se zúčastnil ředitel SÚRAO Jiří Slovák, právník Pavel Doucha z AK Šikola, ředitel Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU v Brně Josef Zeman, Edvard Sequens za Callu a Martin Schenk za místní Zdravý domov Vysočina. Plakátek či tisková zpráva k akci. Zde najdete prezentace a fotogalerii.
Příroda Borkovických blat
13. 6. 2015 - Beleco uspořádalo v sobotu 13. června exkurzi "Příroda Borkovických blat", kterou vedli botanik Daniel Abazid (Blatské muzeum Soběslav) a entomolog Jiří Řehounek (Calla). Účastníci prošli Blatskou stezku a nahlédli i do dalších částí přírodní rezervace Borkovická blata. Akce proběhla jako součást projektu Příběhy české přírody.
Za roháči a tesaříky a do Bavorovické aleje
5. 6. 2015 - Červnová pozdně odpolední přírodovědná vycházka nás v pátek 5. června zavedla do okolí Hluboké nad Vltavou. Jmenovala se "Za roháči a tesaříky a do Bavorovické aleje" a vedli ji entomologové Lukáš Čížek a Jiří Řehounek. Hlavním tématem vycházky byli tentokrát ohrožení brouci vázaní na staré stromy a mrtvé dřevo, pro které je Bavorovická alej velmi důležitou lokalitou, hlavně roháči a tesaříci obrovští.
Výprava do Eliášovy dědičné štoly
23. 5. 2015 - Pro velký zájem jsme uspořádali podruhé přírodovědnou vycházku "Výprava do Eliášovy dědičné štoly". Českobudějovickým permem v okolí Úsilného i samotnou Eliášovou štolou účastníky opět provázel geolog Petr Rajlich z Jihočeského muzea. Druhého termínu k návštěvě štoly využilo 35 zájemců.
K tůňkám a písečné duně do kampusu
16. 5. 2015 - Letošní třetí přírodovědná vycházka s Callou nás zavedla do areálu Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR. Jmenovala se "K tůňkám a písečné duně do kampusu" a průvodci jejích 51 účastníků byli biologové Milan Štech, Tomáš Ditrich, Klára Řehounková a Jiří Řehounek. Ukázali jim tůňky pro obojživelníky, květnaté trávníky, hmyzí hotel nebo písečnou dunu.
Den proti úložišti.
18. 4. 2015 - Den proti úložišti. Na všech místech po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, se v rámci společného protestu uskutečnily pochody, koncerty a další akce. Obyvatelé dotčených obcí tímto chtěli veřejně upozornit na svůj zásadní nesouhlas, který není státem respektován. Podrobnosti k jednotlivým akcím najdete na www.nechcemeuloziste.cz.