listopad192024
Akce pro veřejnost
listopad192024
Zelený úterek
Zelený úterek: "Přírodní hodnoty Novohradských hor"
19. 11. 2024 17:30–19:00
Novohradské hory jsou unikátním územím jižních Čech se zachovalou přírodou, hlubokými lesy či zdroji čistých vod a zároveň jsou kulturní krajinou, do které se propsaly české dějiny posledních osmdesáti let. Čím jsou specifické z botanického hlediska? Jaké přírodní hodnoty v nich stojí za to chránit? Přijďte na besedu s Petrem Lepším, botanikem z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 11
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Čeští polárníci ve 21. století
15. 11. 2012
Beseda
Další beseda z cyklu Zelených čtvrtků, tentokrát s názvem "Čeští polárníci ve 21. století", proběhla v budějovické galerii Měsíc ve dne. O životě a bádání českých vědců v Antarktidě i Arktidě mluvil Josef Elster z Botanického ústavu AV ČR a PřF JU. Účastníci shlédli také film o kurzu polární ekologie pro české studenty na Špicberkách.
Výzvy blízké budoucnosti: domy s nulovou spotřebou energie
9. 11. 2012
Seminář
Calla připravila seminář "Výzvy blízké budoucnosti: domy s nulovou spotřebou energie", který zareagoval na nové požadavky českého zákona o hospodaření energií ohledně stavebně-energetických norem pro budovy či průkazů energetické náročnosti. Přednášky si můžete stáhnout zde.
Výzvy blízké budoucnosti: domy s nulovou spotřebou energie
9. 11. 2012
Seminář
Calla připravila seminář "Výzvy blízké budoucnosti: domy s nulovou spotřebou energie", který zareagoval na nové požadavky českého zákona o hospodaření energií ohledně stavebně-energetických norem pro budovy či průkazů energetické náročnosti. Přednášky si můžete stáhnout zde.
Ohrožuje šumavské ptáky kůrovec nebo člověk?
18. 10. 2012
Ohrožuje šumavské ptáky kůrovec nebo člověk? Na tuto otázku hledali odpověď návštěvníci našeho říjnového Zeleného čtvrtku s dr. Janem Horou z České společnosti ornitologické.
Ceny elektrické energie a energetická politika Německa a ČR
24. 9. 2012
Debata
Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou a Hnutím DUHA uspořádali v Praze další česko-německý debatní kulatý stůl tentokrát na téma "Ceny elektrické energie a energetická politika Německa a ČR". Úvodní referáty přednesli Charlotte Loreck (energetická expertka, Ökoinstitut), Miroslav Zajíček (ekonom, VŠE Praha) a Jan Ondřich (analytik, Candole Partners).
Za netopýry do Stromovky
14. 9. 2012
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka "Za netopýry do Stromovky" proběhla v pátek 14. září u vodní nádrže Bagr v českobudějovickém parku Stromovka. Zoolog Lukáš Jurek ukázal účastníkům nejen létající netopýry, odchytovou síť či bat detektor, ale i živého handicapovaného netopýra a jeho krmení. Akce se zúčastnilo celkem 68 zájemců o přírodu.
proti rozšiřování uhelných a uranových dolů a za čistou a rozumnou energetiku.
12. 9. 2012
Ve středu 12. září před Úřadem vlády v Praze demonstrovala koalice občanských sdružení a obcí proti rozšiřování uhelných a uranových dolů a za čistou a rozumnou energetiku.
Vodní hmyz v údolí Rudolfovského potoka
1. 9. 2012
Přírodovědná vycházka
V sobotu 1. září proběhla letošní šestá přírodovědná vycházka, tentokrát s názvem "Vodní hmyz v údolí Rudolfovského potoka". Vycházku vedli entomologové Tomáš Ditrich a David Boukal. Účastníci mohli s jejich pomocí poznat mnoho bezobratlých živočichů, kteří žijí v Rudolfovském potoce a rybníku Jarval, a také různé metody jejich odchytu.
Příroda vrábečských pískoven
23. 6. 2012
Předprázdninovou sérii pěti přírodovědných vycházek letos zakončila "Příroda vrábečských pískoven", která se konala v sobotu 23. června. Přírodou v okolí obce Vrábče provedli účastníky botanička Klára Řehounková a entomolog Jiří Řehounek. Z železniční zastávky Černý Dub se účastníci vydali směrem k Vrábči a cestou se věnovali rostlinám a broukům. Nakonec je čekala stará pískovna s plavuněmi, plavuníky, hrištičkami a hrušticemi.