listopad192024
Akce pro veřejnost
listopad192024
Zelený úterek
Zelený úterek: "Přírodní hodnoty Novohradských hor"
19. 11. 2024 17:30–19:00
Novohradské hory jsou unikátním územím jižních Čech se zachovalou přírodou, hlubokými lesy či zdroji čistých vod a zároveň jsou kulturní krajinou, do které se propsaly české dějiny posledních osmdesáti let. Čím jsou specifické z botanického hlediska? Jaké přírodní hodnoty v nich stojí za to chránit? Přijďte na besedu s Petrem Lepším, botanikem z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 11
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Příroda vrábečských pískoven
23. 6. 2012
Předprázdninovou sérii pěti přírodovědných vycházek letos zakončila "Příroda vrábečských pískoven", která se konala v sobotu 23. června. Přírodou v okolí obce Vrábče provedli účastníky botanička Klára Řehounková a entomolog Jiří Řehounek. Z železniční zastávky Černý Dub se účastníci vydali směrem k Vrábči a cestou se věnovali rostlinám a broukům. Nakonec je čekala stará pískovna s plavuněmi, plavuníky, hrištičkami a hrušticemi.
Motýli na tankodromu
16. 6. 2012
Přírodovědná vycházka
Čtvrtá letošní přírodovědná vycházka byla z důvodu chladného a deštivého počasí přesunuta z neděle 10. června na sobotu 16. června. Vycházku "Motýli na tankodromu" vedli entomologové Zdeněk Hanč a Jiří Řehounek a počasí jí tentokrát přálo. Hlavním cílem byl samozřejmě bývalý tankodrom a chytání motýlů, kterých se podařilo určit skoro dvacet druhů, např. perleťovec kopřivový, ohniváček černočárný nebo modrásek ušlechtilý.
Za rostlinami a hmyzem do okolí Máje
19. 5. 2012
Přírodovědná vycházka
Třetí letošní přírodovědná vycházka s názvem "Za rostlinami a hmyzem do okolí Máje" zavedla účastníky do lesa V Boru a blízkých mokřadů. Botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek ukázali třicítce zájemců o přírodu netušenou rozmanitost života poblíž největšího budějovického sídliště. Třešničkou na dortu se stalo malé rašeliniště s několika vzácnými druhy rostlin.
Kroužkování ptáků v Hrdějovicích
28. 4. 2012
Přírodovědná vycházka
Druhou letošní přírodovědnou vycházkou bylo Kroužkování ptáků v Hrdějovicích. Vycházku spojenou s určováním ptáků podle zpěvu a ukázkami jejich odchytu a kroužkování vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Celkem 46 zájemců o přírodu se prošlo po okolí Hrdějovic, nejvíce času pak strávili v místní pískovně, kde proběhla ukázka odchytu a kroužkování.
Proměny podpory obnovitelných zdrojů energie v Česku
23. 4. 2012
Kulatý stůl "Proměny podpory obnovitelných zdrojů energie v Česku" uspořádala Calla a Ekumenická akademie v hotelu Clarion v Českých Budějovicích. Prezentace o možnostech 100% obnovitelné energetiky, o české energetické politice a také o konkrétních změnách v novém zákoně o podporovaných zdrojích energie v podání Milana Smrže, Pavla Douchy a Edvarda Sequense najdete zde.
Proč mizejí ptáci lesů, luk a strání?
19. 4. 2012
Beseda
Další beseda z cyklu Zelených čtvrtků nesla název "Proč mizejí ptáci lesů, luk a strání?". Ve čtvrtek 19. dubna přijel o úbytku ptáků lesní a zemědělské krajiny a jeho příčinách povídat ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Akce se uskutečnila v českobudějovické galerii Měsíc ve dne, kam na ni dorazilo 18 zájemců o přírodu. Bližší informace naleznete v tiskové zprávě.
O stromech, broucích a broukovištích
17. 4. 2012
SOŠ ekologická a potravinářská Veselí nad Lužnicí uspořádala 17. dubna na přednášku "O stromech, broucích a broukovištích" s entomologem Jiřím Řehounkem z Cally. Přednáška se týkala se významu starých stromů a mrtvého dřeva v krajině, alternativ ke kácení stromů nebo ochrany brouků, kteří v nich žijí. Dorazilo přes čtyřicet zájemců o přírodu, především z řad studentů školy.
Za přírodou a historií do centra II
14. 4. 2012
Přírodovědná vycházka
Za přírodou a historií do centra II, to byl název první letošní přírodovědné vycházky, jejichž cyklus připravuje Calla pro budějovickou veřejnost od roku 2008. V pokračování úspěšné loňské vycházky zavedli účastníky na zajímavá místa městského centra historik Tomáš Malina a botanik Milan Štech. Akce proběhla v sobotu 14. dubna a zúčastnilo se jí 42 zájemců o přírodu a historii. Další informace o přírodovědných vycházkách v tiskové zprávě.
Fukušima - rok poté
21. 3. 2012
Beseda
"Fukušima - rok poté", tak se jmenovala přednáška s besedou s Janem Beránkem z Greenpeace International, která se konala ve středu 21. března v Domě knihy Kanzelsberger v Českých Budějovicích.
Autor přiblížil dění v prefektuře Fukušima po katastrofě, která postihla Japonsko a své zkušenosti, kdy dvakrát s týmem mezinárodní organizace oblast navštívil, měřil zamoření, hovořil s řadou evakuovaných i těch, co musejí žít v radioaktivitou postižených místech a také představil dopady havárie na budoucnost jaderné energetiky ve světě.
Autor přiblížil dění v prefektuře Fukušima po katastrofě, která postihla Japonsko a své zkušenosti, kdy dvakrát s týmem mezinárodní organizace oblast navštívil, měřil zamoření, hovořil s řadou evakuovaných i těch, co musejí žít v radioaktivitou postižených místech a také představil dopady havárie na budoucnost jaderné energetiky ve světě.