Hodnocení neexistujícího modulárního reaktoru v Temelíně? Ministerstvo by tuhle předčasnou hru mělo zastavit
19. prosince skončil stanovený termín pro zasílání vyjádření k hodnocení dopadů na životní prostředí záměru firmy ČEZ „Nový jaderný zdroj SMR v lokalitě Temelín“ v procesu EIA, který vede Ministerstvo životního prostředí. Předložené podklady hovoří o jaderném bloku s jedním nebo dvěma reaktory o celkovém výkonu do 500 MWe, není vůbec jasné, jaká z technologií se posuzuje, přičemž vývoj žádné ještě nebyl dokončen. Calla ve svém vyjádření z těchto důvodů požádala, aby Ministerstvo životního prostředí proces hodnocení záměru zastavilo [v příloze].
Hodnocení vlivů na životní prostředí a zdraví lidí nemůže pracovat jen s odhadnutými očekávanými dopady. Oznámení pracuje se čtyřmi technologiemi, mezi nimiž může být jak varný reaktor, tak tlakovodní, každá má jiné parametry a tedy jiné dopady na své okolí. Vývoj ani jedné z nich pak nebyl dotažen do konce, jsou v různé fázi rozpracovanosti, kdy k realitě je ještě poměrně daleko. Ze čtyř popisovaných modelů navíc byl již vývoj reaktoru NUWARD od francouzského Framatome (EdF) zcela zastaven.
ČEZ sice již v době probíhajícího hodnocení uzavřel smlouvu o strategickém partnerství s britskou firmou Rolls-Royce Limited, ale ani jí vyvíjený reaktor ještě není dokončen a tedy i jeho hodnocení by bylo předčasné.
Oznámení používá záměrně matoucí název SMR pro záměr, který má mít instalovaný výkon až 500 MWe a správně patří mezi reaktory označované jako střední. Jako malé lze označovat ty do výkonu 300 MWe. ČEZem uvažovaný Rolls-Royce SMR se svými 470 MWe je obdobně velký jako reaktory v Jaderné elektrárně Dukovany.
Zdůvodnění umístění záměru v předloženém Oznámení se nevěnuje potřebnosti tak vysokého elektrického výkonu v této lokalitě. Pokud již dnes stávající dva reaktory Jaderné elektrárny Temelín dodávají cca 16 TWh elektřiny ročně, spotřeba elektřiny na území Jihočeského kraje je maximálně 3 TWh ročně. Zbytek je nutné transformovat a přenášet do vzdálených oblastí za nemalých ztrát. Pokud by v Temelíně měly stát další dva korejské reaktory dodávající až 19 TWh elektřiny, umístění dalšího středního reaktoru je v tomto místě z energetických důvodů zcela nadbytečné a spíše problematické.
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Modulární reaktory, ani malé, ani střední v této chvíli prakticky neexistují, proto nelze zodpovědně vyhodnotit jejich dopady na životní prostředí a zdraví lidí. Ministerstvo by takovou hru na hodnocení mělo zastavit.“