Nový ministr průmyslu Lukáš Vlček by měl rozhýbat větrné elektrárny a odrazit snahy uhlobaronů
Prezident Petr Pavel jmenoval nové ministry, včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). Ekologické organizace zabývající se energetikou upozorňují na hlavní výzvy, které před novým ministrem stojí. Musí prosadit nejen strategii, ale také klíčovou legislativu pro rozvoj OZE, akumulace a celkovou modernizaci energetiky. Zároveň musí také odolat stupňujícímu se tlaku uhelné lobby na dotování zastaralých uhelných elektráren z peněz spotřebitelů.
Co bude muset nový ministr průmyslu a obchodu zvládnout v posledním roce vlády:
- Prosadit schválení Národního klimaticko-energetického plánu ČR a zvýšit v něm cíl pro obnovitelné zdroje levné elektřiny, což je hlavní odpověď na obavy z vysokých cen energií.
- Dotáhnout do konce novelu energetického zákona zvanou “Lex OZE 3”, zabránit zhoršení ochrany spotřebitelů zapojených do sdílení, vylepšit podmínky pro energetická společenství a naopak odolat tlaku na podporu uhelných elektráren a dotování uhlobaronů z peněz nás všech.
- Prosadit zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který má zrychlit a zjednodušit povolování větších obnovitelných zdrojů a umožní vymezování tzv. akceleračních zón zejména pro větrné elektrárny, které jsou klíčem k dlouhodobě levnější domácí elektřině
- Navrhnout a prosadit legislativní ukotvení cílů, termínů a podmínek odklonu od využívání uhlí pro energetické účely za účelem jeho dosažení nejpozději v roce 2033, jak s tím počítá návrh Státní energetické koncepce ČR.
- Zajistit, aby aktualizovaný Kodex ČEPS otevíral příležitosti pro moderní přístupy k zajištění stability elektroenergetické soustavy využíváním akumulace a agregace flexibility, a naopak neprotežoval zastaralé a špinavé uhelné elektrárny.
- Urychlit reformu a modernizaci distribučních sítí a připravit závazná pravidla pro monopolní provozovatele, aby zajistili další možnosti pro připojování obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren.
- Efektivně transponovat aktuální směrnici o energetické náročnosti budov a zajistit, aby energetické renovace budov s nejhorším energetickým standardem zároveň přispívaly k řešení problému energetické chudoby.
- Zásadně změnit přístup a začít respektovat obce, na jejichž území stát plánuje geologické práce pro nalezení hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů.
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA říká: “Ministr průmyslu Lukáš Vlček má před sebou velké výzvy a relativně krátký čas. Musí dotáhnout novelu energetického zákona lex OZE 3 a zároveň odrazit snahy uhlobaronů doplnit do ní dotování uhelných elektráren z peněz spotřebitelů. A to nejen v zákoně, ale i v Kodexu ČEPS. Má také zodpovědnost za předložení a prosazení zákona o zrychleném zavádění obnovitelných zdrojů, který má výrazně urychlit povolování zejména větrných elektráren. Přeji mu, aby se to všechno podařilo.”
Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR, říká: “Nového ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka čeká důležitý úkol dotáhnout přijetí odkládaného Národního klimaticko-energetického plánu, který určí klimatickou strategii na další dekádu. Čeká ho také příprava legislativního ukotvení konce uhlí nejpozději v roce 2033, který by měl být navázán na jasnou strategii jeho nahrazení obnovitelnými zdrojmi energie, které lidem zabezpečí levný zdroj energie a sníží závislost ČR na fosilních palivech.”
Edvard Sequens, energetický konzultant v Calla – Sdružení pro záchranu prostředí doplnil: „Nově jmenovaného ministra čeká v energetice mnoho nedodělků po Jozefu Síkelovi. Neexistuje totiž jen jádro, na které se Vlčkův předchůdce zaměřil. A také by ministr měl začít řešit rozdmýchaný konflikt se starosty obcí, kde stát hledá místo pro uložení radioaktivních odpadů.”
Štěpán Vizi, expert na klimatickou politiku Centra pro dopravu a energetiku, říká: „Zásadním bodem pro nového ministra bude prosazení schválení klimatických a energetických strategií, které vláda už několik měsíců odkládá. Jasná a předvídatelná strategie dekarbonizace je přitom klíčová pro jakékoli investice do energetiky a průmyslu. Česko v rámci Evropy dlouhodobě zaostává v rozvoji obnovitelných zdrojů a Lukáš Vlček má možnost pomoci tuto stagnaci ukončit.”
Kontakty:
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, tel.: 723 559 495, e-mail: jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 771 154 362, e-mail: miriam.macurova@greenpeace.org
Edvard Sequens, energetický konzultant v Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Štěpán Vizi, expert na klimatickou politiku Centra pro dopravu a energetiku, tel.: 770 164 203, e-mail: stepan.vizi@cde-org.cz
Eva Pernicová, tisková mluvčí, Hnutí DUHA, tel.: 734 770 020, e-mail: eva.pernicova@hnutiduha.cz