prosinec32024
Akce pro veřejnost
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Modro-zelené město
24. 11. 2020
Beseda
Poslední Zelený úterek s názvem "Modro-zelené město" proběhl 24. listopadu. O vodě a zeleni v městském prostředí a tzv. modro-zelené infrastruktuře mluvila bioložka Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Vzhledem k současné situaci proběhla beseda formou webináře. Pokud jste se nemohli zúčastnit a téma vás zajímá, můžete si besedu pustit na YouTube.
Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu"
3. 11. 2020
Konference
Druhá část Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu" zaměřená na možnosti zásobování energií bez uhlí i bez jádra proběhla 3. listopadu. Prezentace a videozáznamy přednášek Bena Wealera, Martina Sedláka či Reinharda Uhriga jsme pro vás přidali na web nec2020.jadernaenergetika.eu.
Klimatická krize: co bude dál?
20. 10. 2020
Beseda
Říjnová beseda z cyklu Zelených úterků "Klimatická krize: co bude dál?" se uskutečnila v podvečer 20. října formou webináře. Přednášel Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Beseda proběhla s podporou Statutárního města České Budějovice. Její záznam najdete na Facebooku nebo na YouTube.
mezinárodní Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu
6. 10. 2020
Konference
První část mezinárodní Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu" věnovaná problému jaderné energetiky a změny klimatu proběhla 6. října. Přednášející Georg Günsberg, profesor Benjamin K. Sovacool, David Reinberger a Oda Becker se zaměřili na reálné možnosti jaderné energetiky stát se nástrojem pro řešení klimatické krize z hlediska potenciálu, nákladů, bezpečnostních rizik, ale také skutečných přínosů z pohledu uhlíkové bilance. Projděte si jejich prezentace. Další informace najdete na webu nec2020.jadernaenergetika.eu.
Kroužkování u Zdráhanky
3. 10. 2020
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka "Kroužkování u Zdráhanky" proběhla v sobotu 3. října v okolí Haklových Dvorů. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptactva v okolí rybníka Zdráhanka. Patrně nejvíce účastníky potěšila ukázka dvou ledňáčků říčních.
České stopy v krajině dolnorakouských Novohradských hor
21. 9. 2020
Na druhé rakouské straně Novohradských hor je oblast nazývaná Čechy již od dob Františka Palackého "Vitorazskem". Je to zvláštní krajina, stále tak trochu "česká" - vždyť je dokonce dějištěm několika českých pověstí a místem, kde dlouho zněla čeština. Konečně i rybníky tu zakládala česká šlechta... To a ještě mnohé další se dozvěděli účastníci Borovanského pondělí "České stopy v krajině dolnorakouských Novohradských hor" od historika Jiřího Oesterreichera. Konalo se v pondělí 21. září 2020 v Podzámčí v Borovanech v prostorách Komunitní školy.
Výprava k Dobrovodskému potoku
19. 9. 2020
Přírodovědná vycházka
První poprázdninová přírodovědná vycházka "Výprava k Dobrovodskému potoku" proběhla v sobotu 19. září. Vycházku vedli entomologové Vojtěch Kolář, David Boukal a Jiří Řehounek a byla zaměřená především na poznávání vodních živočichů. Trasa vedla z Třebotovic do Dobré Vody a hlavní zastávkou se stal rybník České Švýcarsko.
Návrat ztracených synů a dcer
15. 9. 2020
Beseda
15. 9. 2020 - Zářijová beseda z cyklu Zelených úterků se jmenovala "Návrat ztracených synů a dcer". Biolog Ondřej Sedláček přijel debatovat o reintrodukcích (tedy vysazování vyhubených druhů a místa, kde dříve žily). Prezentace byla plná konkrétních příkladů, zejména z české přírody a v diskusi lektor upozornil i na omezení a úskalí spojená s reintrodukcemi.
Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky
20. 6. 2020
Přírodovědná vycházka
V sobotu 20. června jsme obnovili přírodovědné vycházky po vynucené pauze. Vydali jsme se "Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky" s botaničkou Károu Řehounkovou, ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem. Součástí vycházky bylo povídání o tzv. květnatých pásech a kroužkování ptactva. Účastníky neodradil ani vytrvalý déšť.