prosinec32024
Akce pro veřejnost
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Dotace nejen pro váš dům
18. 11. 2019
Beseda
Třetí beseda v cyklu Borovanských pondělků "Dotace nejen pro váš dům" byla zaměřena prakticky na pomoc všem, kdo chtějí řešit zateplení domu, výměnu oken a dveří, solární panely, zachytávání dešťové vody či sázení stromů a získat na to finanční podporu. Projektový manažer Státního fondu životního prostředí Radek Thér vysvětlil, na co lze jaký příspěvek získat a co vše je zapotřebí k jeho vyřízení v programech Nová zelené úsporám, Dešťovka či pro komunitní výsadbu stromů. Konalo se v prostorách Komunitní školy Borovany v Podzámčí.
Kroužkování u remízku
2. 11. 2019
Přírodovědná vycházka
Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Kroužkování u remízku", kterou vedl ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akce byla zaměřená na odchyt, kroužkování a určování ptáků a proběhla v polích nedaleko Švábova Hrádku. Na vycházku dorazilo 73 účastníků, kteří si mohli prohlédnout asi dvacet odchycených ptáků několika druhů a poslechnout si zajímavosti z jejich života.
Ohrožená krása oceánů
24. 10. 2019
Beseda
I letos se konala již tradiční podzimní beseda s fotografiemi přírody. Tentokrát s potápěčkou, bioložkou a fotografkou Martinou Karáskovou (roz. Balzarovou), beseda nesla název "Ohrožená krása oceánů". Martina se pod hladinu moří a oceánů vydává již 20 let. Zažila při tom spoustu nezapomenutelných setkání s rozmanitými mořskými živočichy a nafotila tisíce fotografií dokládajících bohatství a krásu podvodního světa. Jaká tajemství odhalila? A jak my lidé ohrožujeme mořský ekosystém? Dozvěděli jsme se ve čtvrtek 24. října v Kulturním klubu Horká vana.
Vzácní ptáci jižních Čech
21. 10. 2019
Přírodovědná vycházka
Tématem říjnových Borovanských pondělků 21. 10. byli ptáci. Konkrétně "Vzácní ptáci jižních Čech". Na besedě s ornitologem Petrem Veselým z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity se účastníci mohli seznámit se zajímavými druhy, které můžeme potkat ve vzduchu, u vody nebo třebas na poli při svých vycházkách. Které ptačí druhy jsou tu vzácností a co je ohrožuje? A co pro ně můžeme udělat?
Přírodě blízká péče o městské trávníky
19. 10. 2019
Seminář
Calla, Biologické centrum AV ČR a PřF JU pořádají v úterý 19. listopadu od 9:30 odborný seminář "Přírodě blízká péče o městské trávníky". Seminář představí některé aktuální trendy v péči o trávníky, zejména ve vztahu k ochraně biodiverzity. Lektoři budou mluvit o městských loukách, mozaikové seči, květnatých pásech, podpoře opylovačů nebo tzv. modrozelené infrastruktuře. Další informace najdete v pozvánce, přihlášky lze posílat do 5. listopadu.
Patří do naší přírody oheň?
15. 10. 2019
Zelený úterek
Na říjnový Zelený úterek s názvem "Patří do naší přírody oheň?" přijel biolog Ondřej Sedláček (PřF UK & Ochrana fauny ČR). Mluvilo se o ohni jako přirozené součásti středoevropské přírody, pozitivech i negativech řízeného vypalování v rezervacích a také praktických zkušenostech s tímto typem managementu v ČR.
Za houbami do Stromovky
12. 10. 2019
Vycházka "Za houbami do Stromovky" proběhla v budějovickém parku Stromovka. Jak už název napovídá, s mykologem Jiřím Součkem jsme hledali a určovali podzimní druhy hub. Třicet účastníků jich během vycházky vidělo opravdu hodně.
Jaderná energetika a změna klimatu
25. 9. 2019
Debata
Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s
Callou pořádala 25. 9. v pražské galerii Langhans podvečerní talk
Martina Bursíka s energetickým expertem Myclem Schneiderem "Jaderná energetika a změna klimatu". Česká republika pomalu připravuje půdu pro
výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Častým důvodem, který politici uvádí ve prospěch jádra je, že může významně pomoci snížit
emise skleníkových plynů. Opravdu? Jakou roli mohou hrát atomové reaktory? A jaký je stav jaderné energetiky ve světě? Záznam debaty v
angličtině si můžete pustit zde: 1. díl, 2. díl, 3. díl.
Vrbenské rybníky - perla jihočeské přírody
17. 9. 2019
Beseda
První poprázdninová beseda z cyklu Zelené úterky se jmenovala "Vrbenské rybníky - perla jihočeské přírody". Ornitolog Jiří Bureš z AOPK ČR povídal nejen o významu této unikátní lokality pro ochranu přírody, ale také o chystaném odbahnění rybníků Domin a Bažina. Cyklus našich besed, jak už napovídá změněný název, se od září z organizačních důvodů přesunul na úterní večery.