prosinec32024
Akce pro veřejnost
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Je jádro řešením klimatické krize?
10. 6. 2020
Seminář
10. 6. 2020 - Na webináři "Je jádro řešením klimatické krize?", který pořádala česká pobočka Greenpeace přednášel Edvard Sequens z Cally. Stavba nových jaderných reaktorů je v České republice chápána jako klíčový nástroj při snižování emisí skleníkových plynů. Může to zvládnout? Shlédnout můžete zde.
Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu
4. 6. 2020
Seminář
Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou uspořádali webinář "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu", na které k problematice nakládání s jadernými odpady v Evropě vystoupili Rebecca Harms, býv. europoslankyně Greens/EFA, Arne Jungjohann, energetický expert a hlavní editor Zprávy, senátorka Jitka Seitlová a Edvard Sequens z Cally. Záznam z webináře si můžete pustit zde.
Motýli jižních Čech
18. 2. 2020
Beseda
V úterý 18. února mohli zájemci o přírodu navštívit další besedu z cyklu Zelené úterky, tentokrát s názvem "Motýli jižních Čech". Entomolog Zdeněk Hanč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, autor nové knihy o jihočeských motýlech, mluvil o této oblíbené a poměrně dobře probádané skupině hmyzu, o příčinách jejího ohrožení a možnostech ochrany.
Skrytý potenciál veřejné zeleně
17. 2. 2020
Na únorový Borovanský pondělek "Skrytý potenciál veřejné zeleně" jsme pozvali zkušeného zahradníka, návrháře zahrad, fotografa a publicistu Pavla Chloubu. Náš host hodně cestuje a na konci jeho výprav bývá zřetelný zahradnický cíl. Často to bývá právě veřejná zeleň. Proto má možnost porovnávat, jak se k ní přistupuje v různých zemích, i jak se
veřejná zeleň místy stává triumfálním politickým nástrojem. Někdy opravdovým a někdy jenom verbálním. Konalo se v pondělí 17. února 2020 od 18,00 hodin v Podzámčí v Borovanech, v prostorách Komunitní školy.
Nový stavební zákon - katastrofa pro přírodu?
21. 1. 2020
Zelený úterek
První Zelené úterý v roce 2020 v českobudejovickém klubu Horká vana neslo název "Nový stavební zákon - katastrofa pro přírodu?". S Petrou Kolínskou z asociace Zelený kruh jsme se v něm věnovali horkému problému, který ovlivní naši budoucnost. Co přináší návrh nového stavebního zákona pro ochranu přírody a krajiny? Jak se mají změnit možnosti občanů, vlastníků i úřadů? Promění se naše příroda v developerské Eldorádo a naše města v betonové pouště bez zeleně?
Duchovní krajinou Novohradských hor
20. 1. 2020
Beseda
Rozhodli jsme se pokračovat s cyklem Borovanských pondělků i v novém roce a rozšířit jej o kulturně-historický obsah. Taková byla i lednová beseda "Duchovní krajinou Novohradských hor", kterou nám představila Michaela Vlčková z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Kaple, kapličky, boží muka a další takřka zapomenuté stopy na život dávných předků v Novohradských horách. Tipy na vaše výlety a putování.
Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova
8. 12. 2019
Přírodovědná vycházka
Poslední přírodovědná vycházka s Callou, tentokrát s názvem "Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova", proběhla v neděli 8. prosince. Krajinou kolem Vltavy u Boršova provázeli lichenolog Jan Vondrák a malakolog Oleg Ditrich. Lišejníků a ulit bylo nakonec víc, než si většina z bezmála třicítky účastníků představovala.
Úbytek hmyzu: Co víme a jak s tím naložit?
19. 11. 2019
Zelený úterek
Listopadový Zelený úterek nesl název "Úbytek hmyzu: Co víme a jak s tím naložit?". O ochraně biodiverzity a hmyzu především povídal v klubu Horká vana Lukáš Čížek z Entomologického ústavu AV ČR. Účastníci mimo jiné vyslechli, že ne za všechno může klimatická změna, jak se mění struktura krajiny nebo zda existují i nadějné trendy a možnosti, jak hmyzu pomáhat.
Přírodě blízká péče o městské trávníky
19. 11. 2019
Seminář
Calla, Biologické centrum AV ČR a PřF JU uspořádaly v úterý 19. listopadu od 9:30 odborný seminář "Přírodě blízká péče o městské trávníky". Seminář představil některé aktuální trendy v péči o trávníky, zejména ve vztahu k ochraně biodiverzity. Lektoři mluvili o městských loukách a sadech, mozaikové seči, květnatých pásech, podpoře opylovačů nebo tzv. modrozelené infrastruktuře.