prosinec32024
Akce pro veřejnost
prosinec32024
Beseda
Ptačí hodinka objektivem účastníků
3. 12. 2024 17:30–19:30
Zveme vás na fotografickou besedu "Ptačí hodinka objektivem účastníků" s Filipem Tuháčkem z České společnosti ornitologické (ČSO). Ptačí hodinka je program občanské vědy, jehož cílem je s pomocí veřejnosti sčítat na začátku ledna ptáky (nejen) na krmítkách. Kromě obrovského množství cenných dat o zimování ptáků se podařilo shromáždit také mnoho pěkných fotografií, které na besedě promítne koordinátor Ptačí hodinky. Dozvíte se také leccos zajímavého o zimování a zimním přikrmování ptáků.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 13
Již proběhlé akce
Přírodní unikát u Třebíčka
27. 5. 2024
Beseda
V desítky let opuštěné pískovně u Borovan vznikl cenný ekosystém, který má být přírodní památkou. Nyní jej ohrožuje plán na těžbu živce pro borovanský Lasselsberger. Připravili jsme proto besedu "Přírodní unikát u Třebíčka". V pondělí 27. května do Divadelního klubu v Borovanech si asi sedmdesát lidí přišlo poslechnout, které zajímavé a ohrožené druhy rostlin, hub a živočichů našly útočiště v místní pískovně. Představili jim je botanička Jitka Štěrbová, mykoložka Martina Vašutová, mykolog Jiří Janda a entomolog Jiří Řehounek.
Co se to tu plazí?
14. 5. 2024
Beseda
Na květnovém Zeleném úterku jsme přivítali ochránce přírody a zoologa Mojmíra Vlašína. Beseda se jmenovala "Co se to tu plazí?" a jejím tématem byla ochrana plazů v ČR. Mojmír Vlašín prezentoval také ukázky ze svých knížek, které četla Naďa Johanisová, a nakonec došlo i na bílého hada.
Výprava za samotářskými včelami
8. 5. 2024
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka "Výprava za samotářskými včelami" proběhla ve středu 8. května. S entomology Michalem Perlíkem a Jiřím Řehounkem jsme se vydali za poznáním této zajímavé a ohrožené skupiny, ale i dalšího hmyzu. I přes nepřízeň počasí se nakonec povedlo včelky samotářky i jejich obydlí účastníkům ukázat.
Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci
16. 4. 2024
Beseda
Na dubnovou besedu z cyklu Zelených úterků jsme si pozvali zooložku a specialistku na rysy z ALKA Wildlife Terezu Minárikovou. Pod názvem "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci" se za zájmu pozvané veřejnosti konala 16. dubna v českobudějovickém klubu Horká vana. Potkat kriticky ohroženého rysa ostrovida v přírodě je zážitek na celý život. Odlehlé lesy jihu Čech jsou přitom domovem česko-bavorsko-rakouské populace této chráněné šelmy. Přesto to u nás má rys nahnuté, protože jeho rodiny jsou jak v Pošumaví, tak v Novohradských horách decimovány především pytláky a z přírody mizí. Co s tím můžeme dělat a jak toto barbarství zastavit?
Výprava za havrany a historií
23. 3. 2024
Přírodovědná vycházka
Letošní ročník cyklu přírodovědných vycházek odstartoval v sobotu 23. března. První letošní vycházka se jmenovala "Výprava za havrany a historií". Od Rabenštejnské věže ke Staroměstskému hřbitovu ji vedli ornitolog Petr Veselý a historik Václav Kabíček.
Lipno - rekreační areál bez limitů?
19. 3. 2024
Beseda
Zelený úterek: "Lipno - rekreační areál bez limitů?" s Pavlou Setničkovou předsedkyní spolku Lipensko pro život se věnoval rychlé proměně krajiny kolem Lipna k horšímu. Vyrostla tu řada apartmánů, hotelů, přístavišť, sjezdovek a dalších zařízení určených pro rekreaci. Developerské projekty dále pohlcují volnou krajinu. Jak vážná je situace? Jaký je vliv na přírodu, krajinu a vodu v Lipně? A co se s tím dá udělat? Beseda se konala jako obvykle v českobudějovickém klubu Horká vana.