prosinec142024
Akce pro veřejnost
prosinec142024
Přírodovědná vycházka
Na krmítko k rybníku Lusný
14. 12. 2024 9:30–12:00
Letošní poslední přírodovědná vycházka zavede účastníky k rybníku Lusný nedaleko Dobré Vody. Odchytávat a kroužkovat ptáky bude ornitolog Petr Veselý a přidá také zasvěcené povídání o jejich životě. Sraz účastníků bude v 9:30 na zastávce českobudějovické MHD Nové Třebotovice.
Nové Třebotovice, zastávka MHD
Již proběhlé akce
Nuclear Energy Conference 2024
19. 6. 2024
Konference
Letošní ročník Nuclear Energy Conference 2024 spolupořádaný Callou pod názvem "Rizika české jaderné zakázky století" se uskutečnil v Praze 19.
června. Na webu nec2024.jadernaenergetika.eu se můžete podívat na fotografie a zejména se seznámit s prezentacemi odborníků z Francie, Spojených států a Jižní Koreje, jak nahlížejí na hospodářské výsledky a perspektivy účastníků tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů.
Rovněž s příspěvky panelistů, kteří se zamýšleli nad ekonomickými, sociálními a dalšími aspekty českého jaderného tendru.
Přírodní unikát u Třebíčka
27. 5. 2024
Beseda
V desítky let opuštěné pískovně u Borovan vznikl cenný ekosystém, který má být přírodní památkou. Nyní jej ohrožuje plán na těžbu živce pro borovanský Lasselsberger. Připravili jsme proto besedu "Přírodní unikát u Třebíčka". V pondělí 27. května do Divadelního klubu v Borovanech si asi sedmdesát lidí přišlo poslechnout, které zajímavé a ohrožené druhy rostlin, hub a živočichů našly útočiště v místní pískovně. Představili jim je botanička Jitka Štěrbová, mykoložka Martina Vašutová, mykolog Jiří Janda a entomolog Jiří Řehounek.
Co se to tu plazí?
14. 5. 2024
Beseda
Na květnovém Zeleném úterku jsme přivítali ochránce přírody a zoologa Mojmíra Vlašína. Beseda se jmenovala "Co se to tu plazí?" a jejím tématem byla ochrana plazů v ČR. Mojmír Vlašín prezentoval také ukázky ze svých knížek, které četla Naďa Johanisová, a nakonec došlo i na bílého hada.
Výprava za samotářskými včelami
8. 5. 2024
Přírodovědná vycházka
Přírodovědná vycházka "Výprava za samotářskými včelami" proběhla ve středu 8. května. S entomology Michalem Perlíkem a Jiřím Řehounkem jsme se vydali za poznáním této zajímavé a ohrožené skupiny, ale i dalšího hmyzu. I přes nepřízeň počasí se nakonec povedlo včelky samotářky i jejich obydlí účastníkům ukázat.
Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci
16. 4. 2024
Beseda
Na dubnovou besedu z cyklu Zelených úterků jsme si pozvali zooložku a specialistku na rysy z ALKA Wildlife Terezu Minárikovou. Pod názvem "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci" se za zájmu pozvané veřejnosti konala 16. dubna v českobudějovickém klubu Horká vana. Potkat kriticky ohroženého rysa ostrovida v přírodě je zážitek na celý život. Odlehlé lesy jihu Čech jsou přitom domovem česko-bavorsko-rakouské populace této chráněné šelmy. Přesto to u nás má rys nahnuté, protože jeho rodiny jsou jak v Pošumaví, tak v Novohradských horách decimovány především pytláky a z přírody mizí. Co s tím můžeme dělat a jak toto barbarství zastavit?
Výprava za havrany a historií
23. 3. 2024
Přírodovědná vycházka
Letošní ročník cyklu přírodovědných vycházek odstartoval v sobotu 23. března. První letošní vycházka se jmenovala "Výprava za havrany a historií". Od Rabenštejnské věže ke Staroměstskému hřbitovu ji vedli ornitolog Petr Veselý a historik Václav Kabíček.
Lipno - rekreační areál bez limitů?
19. 3. 2024
Beseda
Zelený úterek: "Lipno - rekreační areál bez limitů?" s Pavlou Setničkovou předsedkyní spolku Lipensko pro život se věnoval rychlé proměně krajiny kolem Lipna k horšímu. Vyrostla tu řada apartmánů, hotelů, přístavišť, sjezdovek a dalších zařízení určených pro rekreaci. Developerské projekty dále pohlcují volnou krajinu. Jak vážná je situace? Jaký je vliv na přírodu, krajinu a vodu v Lipně? A co se s tím dá udělat? Beseda se konala jako obvykle v českobudějovickém klubu Horká vana.