leden212025
Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci
16. 4. 2024 | Na dubnovou besedu z cyklu Zelených úterků jsme si pozvali zooložku a specialistku na rysy z ALKA Wildlife Terezu Minárikovou. Pod názvem "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci" se za zájmu pozvané veřejnosti konala 16. dubna v českobudějovickém klubu Horká vana. Potkat kriticky ohroženého rysa ostrovida v přírodě je zážitek na celý život. Odlehlé lesy jihu Čech jsou přitom domovem česko-bavorsko-rakouské populace této chráněné šelmy. Přesto to u nás má rys nahnuté, protože jeho rodiny jsou jak v Pošumaví, tak v Novohradských horách decimovány především pytláky a z přírody mizí. Co s tím můžeme dělat a jak toto barbarství zastavit?
Pro zmírňování klimatických rizik v následující kritické dekádě je zásadní, aby EU pokračovala v ambiciózních klimatických politikách
11. 4. 2024 | Pro zmírňování klimatických rizik v následující kritické dekádě je zásadní, aby Evropská unie pokračovala v ambiciózních klimatických politikách a aby i za přispění České republiky byla Zelená dohoda pro Evropu a její širší cíle výslovně zmíněny ve Strategické agendě EU, která bude mít zásadní dopad i na strategické směrování nové Evropské komise. Společné stanovisko nevládních organizací věnujících se ochraně klimatu a životního prostředí k prioritám ČR pro Strategickou agendu Evropské unie pro období 2024–2029.
Vychází jarní Zpravodaj Ďáblík
8. 4. 2024 | Můžete se začíst do stránek 244. čísla zpravodaje Cally Ďáblík.
Den proti úložišti 2024 na vybraných lokalitách
6. 4. 2024 | Sobotu 20. dubna 2024 si obce a spolky ohrožené projektem konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů zvolily jako datum osmého ročníku společného protestu pod názvem Den proti úložišti. Ten má připomenout nesplněné sliby politiků o posílení práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti, rizika spojená s nesmyslným urychlením programu hledání úložiště a také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení problémových odpadů pod zem. Více v tiskové zprávě.
Lipno - rekreační areál bez limitů?
19. 3. 2024 | Zelený úterek: "Lipno - rekreační areál bez limitů?" s Pavlou Setničkovou předsedkyní spolku Lipensko pro život se věnoval rychlé proměně krajiny kolem Lipna k horšímu. Vyrostla tu řada apartmánů, hotelů, přístavišť, sjezdovek a dalších zařízení určených pro rekreaci. Developerské projekty dále pohlcují volnou krajinu. Jak vážná je situace? Jaký je vliv na přírodu, krajinu a vodu v Lipně? A co se s tím dá udělat? Beseda se konala jako obvykle v českobudějovickém klubu Horká vana.
Větší důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů (OZE), odstranění zdlouhavých povolování i posílení sítí
7. 3. 2024 | Větší důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů (OZE), odstranění zdlouhavých povolování i posílení sítí požadují od nové Státní energetické koncepce ČR nejen ekologické organizace, ale také obce, "uhelné" kraje, průmyslové svazy i některá ministerstva. Ukázalo se to v meziresortním připomínkovém řízení ke zmíněnému strategickému dokumentu předloženému Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podrobněji v tiskové zprávě.
Francouzské jádro? Řada problémů a spolupráce s Ruskem
4. 3. 2024 | Jedním z klíčových témat návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze bude snaha podpořit francouzskou státní EDF, která se uchází o stavbu nových jaderných reaktorů v České republice. Nahlédneme-li za propagandu používanou k prezentaci francouzsko-české jaderné spolupráce, vyplyne na povrch několik znepokojivých skutečností. Za prvé je to neúspěch při výstavbě nových jaderných elektráren nejen v zahraničí, ale i doma ve Francii. Tyto i další popisujeme v tiskovém komentáři.
Konec spalování uhlí je nutností a rychle se blíží
4. 3. 2024 | Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že už na jaře příštího roku z ekonomických důvodů uzavře své dvě uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady a uhelné lomy Vršany a ČSA. Konec spalování uhlí je nutností a rychle se blíží. Potřebujeme proto bez odkladů zrychlit výstavbu zdrojů využívajících u nás dostupnou a bezemisní energii Slunce a větru, investovat do pružného řízení sítí a akumulačních systémů. Domácí úkoly máme také pořád ještě v oblasti úspor a energetické efektivity. Více v tiskové zprávě.
Naše jaderné elektrárny vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu nejméně čtyři tisíce tun vyhořelého jaderného paliva
28. 2. 2024 | Naše jaderné elektrárny vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu nejméně čtyři tisíce tun vyhořelého jaderného paliva. Při prodloužení provozu a stavbě nových reaktorů bude množství problematického odpadu ještě výrazně vyšší. V čem je problém, jaká jsou rizika hlubinného úložiště a existují vůči němu alternativy? To se dozvíte v informační skládačce "Radioaktivní odpad: Kam s ním?", kterou vydala Calla. Stáhnete si ji ZDE.