Dnes je 9.2.2023  Hlavní stránka -Calla  | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 


Facebook Profil Cally na Facebooku
button enviroskop.cz

Dřeviny

Řízení o kácení dřevin rostoucích mimo les patří k nejčastějším správním řízením, která ve městech a obcích probíhají. Často při nich dochází ke zbytečným ztrátám druhové rozmanitosti a likvidaci ohrožených či vzácných druhů. Pokud myslíme vážně přírodě blízkou péči o městskou zeleň, musíme přijmout, že staré stromy a mrtvé dřevo do měst patří. K tématu nabízíme prezentaci Lukáše Čížka (EntÚ AV ČR) „Staré stromy v obcích: péče a ochrana biodiverzity“.

Foto: Tesařík obrovský na starém dubu mezi sídlištěm Bažantnice a Hornickou čtvrtí v Hodoníně

V poslední době se často diskutuje o problematice tzv. broukovišť (loggery), která se bohužel často stávají záminkou pro likvidaci starých stromů. O problematice broukovišť více v prezentaci Jiřího Řehounka (Calla) „Broukoviště: možnosti, omezení, fakta a mýty“. Doporučujeme také stanovisko odborníků „Nezneužívejme broukoviště proti broukům“.

Foto: První české broukoviště v zámeckém parku v Lysé nad Labem

Další informace o problematice ochrany hmyzu vázaného na staré stromy najdete na webové stránce „Stromy a hmyz“.

Foto: Bavorovická alej u Hluboké nad Vltavou lemuje cyklostezku procházející mezi sportovním areálem a golfovým hřištěm.

Foto: Doupné stromy hostí celou řadu organismů a ptačí budky je nemohou plnohodnotně nahradit (na snímku brhlík lesní u hnízdní dutiny)

Výsadbě keřů se ve své prezentaci „Původní keře a „nepořádek“ pro živou zahradu, město i krajinu“ věnuje Martin Němec (Spolek pro živou krajinu).

Foto: Roháč obecný na hodonínském sídlišti Bažantnice

Publikace o ochraně hmyzu vázaného na staré stromy si můžete stáhnout zde: http://calla.cz/stromyahmyz/publikace.php

 

Projekt „Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí,
projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

MŽP
 © 2016 -2023 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel.: 384 971 934, fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist