Smrčina - lyžařů ráj?
Tisková zpráva ze dne 18. 1. 2010
Smrčina - lyžařů ráj?
Sdružení Calla ve spolupráci se společností Rosa pořádají 21. ledna další ze setkání z cyklu Zelených čtvrtků. Hostem tentokrát bude ředitel Národního parku Šumava František Krejčí a tématem diskuse rozvojové projekty na pravém břehu Lipna, zejména plány na zpřístupnění a lyžování na české straně masivu Smrčiny. Koná se od 18.00 hodin v galerii Měsíc ve dne, v Nové ulici č. 3 v Českých Budějovicích.
Mezi vrcholy Smrčina a Hraničník se nachází jedna z nejvíce zachovalých oblastí na jihovýchodní Šumavě s vzácnými lesními ekosystémy. Masív Smrčiny pokrývá nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě, ve kterém zůstal zachován vyšší podíl buku a jedle oproti jiným částem Šumavy, kde jednoznačně převládá smrk. Podle nadmořské výšky se mění i vegetace, tedy typ lesa a jednotlivé rostlinné druhy. S ohledem na přírodní hodnoty bylo toto území zahrnuto do 1. a 2. zóny Národního parku Šumava.
Přednost zde tedy má ochrana přírody, která se musí vyrovnat s tlakem podnikatelů a samospráv na řadu rozvojových projektů v této oblasti. Zpřístupnění lyžařského areálu na Hochfichtu lanovkou je jen jedním z nich. Podle výsledků průzkumu veřejného mínění společnosti STEM z roku 2008, který byl zaměřen na problematiku Šumavy, si 73 procent Jihočechů (to reprezentuje 460 tisíc obyvatel regionu) myslí, že ochrana přírody v kraji má mít přednost před nejrůznějšími rozvojovými projekty.
Edvard Sequens ze sdružení Calla naznačil, jaké otázky také padnou na besedě: "Nejde jen o stavbu lanovky jako takové. Musí být jasné, co s tisícovkami lidí, kteří se mají s její pomocí vyvézt na hřebeny. Jak zabránit neukázněným lyžařům sjíždět nejcennějšími partiemi národního parku? Co v létě, jaká je únosnost celého území? Uvažují se reálně i jiné alternativy?"
Akce je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti
a dále v rámci sítě Krasec za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje.