Calla.cz / Energetika / Těžba uranu

Těžba uranu

Aktuality

obrazek Calla

Již více než 51 miliard korun stálo odstraňování škod po těžbě a zpracování uranu v České republice.

11. 3. 2022 | Již více než 51 miliard korun stálo odstraňování škod po těžbě a zpracování uranu v České republice. Vyplývá to ze zprávy, se kterou se seznámila vláda 9. března. Ta zároveň rozhodla o uvolnění dalších nezbytných miliard na sanaci následků po chemické těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem, která si až doposud vyžádala přes 34 miliard korun. Předpokládaná celková potřeba finančních prostředků pro další pětileté období 2023–2027 je v této oblasti vyčíslena na více než 8 miliard korun. Do roku 2037, do kdy zde mají sanační práce probíhat, ale přinejmenším třikrát tolik. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Ministerstvo průmyslu a obchodu dál připravuje obnovu neefektivní a špinavé těžby uranu na území České republiky.

11. 12. 2019 | Ministerstvo průmyslu a obchodu dál připravuje obnovu neefektivní a špinavé těžby uranu na území České republiky. Státní podnik DIAMO požádal Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumného území pro průzkum výhradního ložiska radioaktivních nerostů Brzkov za účelem přípravy otevírky tohoto ložiska. Žádost je v rozporu s vládní Surovinovou politikou a veřejný zájem na případné těžbě tak malého množství uranové rudy z tamního podzemí nemůže převýšit zájem obyvatel dotčených obcí na zdravé životní prostředí. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Přestože jsme za sanace škod po těžbě a zpracování uranu od roku 1989 zaplatili již 44,7 mld. Kč a účet na dalších 60 mld. Kč nás ještě čeká, chystá státní podnik DIAMO s posvěcením vlády kroky, které mohou vést k obnově těžby uranu v České republice.

31. 1. 2019 | Přestože jsme za sanace škod po těžbě a zpracování uranu od roku 1989 zaplatili již 44,7 mld. Kč a účet na dalších 60 mld. Kč nás ještě čeká, chystá státní podnik DIAMO s posvěcením vlády kroky, které mohou vést k obnově těžby uranu v České republice. Vyplývá to ze zprávy Informace o postupu prací při vyhodnocování ložisek nerostných surovin, kterou projednala vláda. Zvlášť znepokojivá pak je snaha začít chránit ložisko Holičky na Liberecku, na němž lze uran těžit pouze environmentálně nepřijatelným rozpouštěním kyselinami v podzemí. Více informací v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vláda premiéra Babiše na svém prvním letošním zasedání dostala pro informaci materiál připravený firmou DIAMO "Informace o průběhu dotěžení zásob uranu na ložisku Rožná".

3. 1. 2018 | Vláda premiéra Babiše na svém prvním letošním zasedání dostala pro informaci materiál připravený firmou DIAMO "Informace o průběhu dotěžení zásob uranu na ložisku Rožná". Předkládající Ministerstvo průmyslu a obchodu podle něj nadále počítá s přípravou otevření nového uranového dolu v Brzkově na Vysočině a dokonce nevylučuje možnost opětovně začít těžit uran v Rožné. Že to bude obnášet miliardové injekce ze strany daňových poplatníků naznačuje závěr dokumentu: "To však bude možné jen za účinné podpory státu při realizaci hornických projektů". Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Skutečným důsledkem schválení dnes vládou projednávaného materiálu "Zpráva o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v oblasti využití kritických superstrategických surovin EU a některých dalších surovin" by bylo zachování tuzemského uranového průmyslu a to s významnou podporou státu.

11. 10. 2017 | Skutečným důsledkem schválení dnes vládou projednávaného materiálu "Zpráva o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu v oblasti využití kritických superstrategických surovin EU a některých dalších surovin" by bylo zachování tuzemského uranového průmyslu a to s významnou podporou státu. Navzdory faktu, že těžba uranu v České republice skončila a nastal čas úklidu škod ještě za desítky miliard korun. Namísto surovin pro 21. století se tak ve skutečnosti máme vracet k surovinám století minulého. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vláda schválením Surovinové politiky ČR znovu potvrdila zachování limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu ČSA a celkový ústup od využívání hnědého uhlí jako hlavní energetické suroviny.

15. 6. 2017 | Vláda schválením Surovinové politiky ČR znovu potvrdila zachování limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu ČSA a celkový ústup od využívání hnědého uhlí jako hlavní energetické suroviny. Ministerstvo průmyslu, které koncepci připravilo, v reakci na dlouhodobě nízké ceny uranu na světových trzích opustilo plány na rychlou přípravu k otevření nového uranového dolu u Brzkova na Vysočině. V delším horizontu však o těžbě uranu stále uvažuje. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vyvezením posledního vozíku smolince z uranového dolu Rožná dnes finálně skončila těžba uranu v České republice.

28. 4. 2017 | Vyvezením posledního vozíku smolince z uranového dolu Rožná dnes finálně skončila těžba uranu v České republice. Těžba a upracování uranové rudy po sobě zanechaly škody velkého rozsahu, Česká republika byla nucena na jejich sanace od roku 1989 vynaložit již více než 40 miliard korun a další desítky miliard ještě vydá. Plány Ministerstva průmyslu na budoucí těžbu dalších ložisek, jak jsou obsaženy v návrhu Surovinové politiky ČR, by již jen z těchto důvodů měly být nadobro opuštěny. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Lidé se mohou veřejně vyjadřovat (proces SEA) k návrhu nové surovinové politiky České republiky, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

25. 1. 2017 | Lidé se mohou veřejně vyjadřovat (proces SEA) k návrhu nové surovinové politiky České republiky, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. V ní hodlá podstatným způsobem proměnit polistopadový kurz v postupném utlumování problematické těžby uranu a otevřít tak dveře k nové těžbě dalších ložisek, v první řadě toho u Brzkova. Více v tiskové zprávě. Internetový formulář se vzorovou připomínkou.
obrazek Calla

Ministr průmyslu Jan Mládek tvrdil, že zrušil plán převést těžbu uranu z Dolní Rožínky do Brzkova pro její neekonomičnost. Není to pravda a dále pokračuje schvalovací proces, který má umožnit státu vytěžit toto nevelké ložisko uranu na Českomoravské vysočině [v příloze].

3. 1. 2017 | Ministr průmyslu Jan Mládek tvrdil, že zrušil plán převést těžbu uranu z Dolní Rožínky do Brzkova pro její neekonomičnost. Není to pravda a dále pokračuje schvalovací proces, který má umožnit státu vytěžit toto nevelké ložisko uranu na Českomoravské vysočině [v příloze]. Obyvatele a představitele obcí Brzkova, Věžnice, Přibyslavi či Polné, kteří by byli možnou těžbou a dopravou uranové rudy nejvíce zasaženi a kteří s tímto záměrem ostře nesouhlasí, tak letos čeká náročný rok, ve kterém budou muset uhájit veřejný zájem na zachování zdravého prostředí pro život. Více v tiskové zprávě.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »

Publikace

obrazek Calla

URAN - bude se u nás znovu těžit?

Autoři: Michal Bernard, Hana Gabrielová, Jaroslav Klusák, Karel Polanecký, Dalibor Stráský, Václav Vašků Vydala Calla, květen 2008. Ojedinělá brožura formátu A5 s barevnými fotografiemi fotografa Václava Vašků o historii, enviromentálních dopadech i současné situaci těžby uranu v České republice. Právnická část spolu s přehledem doporučené literatury a kontakty je určena obyvatelům lokalit ohrožených těžbou uranu. Za podporu vydání brožurky děkujeme Nadaci Partnerství

Odkazy

Spolek "Naše budoucnost bez uranu" vznikl aby zabránil otevření nového uranového dolu u Brzkova
http://www.stoptezbe.cz

Světový informační servis o energetice a uranu
http://www.wise-uranium.org


Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů?

Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem. Děkujeme!

Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u MONETA Money bank, České Budějovice,
variabilní symbol: 444.

Realizace těchto aktivit je možná díky laskavé podpoře Nadace Partnerství

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit