Calla.cz / Úvod / Tiskové zprávy / Ve Lžíně letos hnízdí velice stará břehule

Ve Lžíně letos hnízdí velice stará břehule

2. 7. 2015

Tisková zpráva ze dne 2. července 2015

Ve Lžíně letos hnízdí velice stará břehule

Také v letošním roce se stala pískovna Lžín významným hnízdištěm břehulí v jižních Čechách. Pískovna hostí i další ohrožené druhy.

Letos v dubnu proběhla opět obnova hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely v pískovně Lžín na Soběslavsku. Břehule přiletěly počátkem května a od té doby vyhrabaly do stěny zhruba 150 hnízdních nor. Před několika dny z nor vylétla první úspěšně vyvedená mláďata. Kromě toho je stěna opět provrtána tisíci nor, které si v ní vytvořily samotářské včely, včetně několika ohrožených druhů. Obnovu stěny provádí pravidelně již několik let nezisková organizace Calla, která ji letos financuje z grantů Fondu NNO, ministerstva životního prostředí a také z darů v rámci projektu „Adoptujte břehuli!“ *.

Na projektech ochrany břehulí a samotářských včel s Callou dlouhodobě spolupracuje biolog Petr Heneberg. Letos ho při pravidelném kroužkování lžínských břehulí čekalo velké překvapení. Odchytil totiž břehuli se svým vlastním kroužkem, kterou ovšem okroužkoval jako dospělého ptáka už v roce 2010. Znamená to, že jde o břehuli starou nejméně šest let.

„Břehule se obvykle nedožívají vysokého věku. Většina z mláďat se nedožije ani nejbližšího jara a nezapojí se do procesu rozmnožování. Nejstarší břehule kroužkovaná na našem území se dožila 6 let a 10 měsíců, za rekordní stáří je celosvětově považováno 7 let a 10 měsíců zaznamenaných u ruského kroužkovance,“ říká Petr Heneberg.
Ornitologové mají zvyklosti břehulí poměrně dobře zmapované: „Ve středních polohách Čech hnízdí břehule vesměs jen jednou ročně, na jižní Moravě ale část populace stihne zahnízdit i dvakrát do roka. Za hnízdní sezónu vyvedou tedy kolem osmi mláďat připravených na cestu přes Středozemní moře a Saharu až do exotických zemí afrického Sahelu, například do oblasti v posledních desetiletích pozvolna vysychajícího Čadského jezera. V následujícím roce se do své rodné kolonie vrátí kolem 5 – 18 % mláďat. některá další se usadí také v koloniích okolních. Výrazně věrnější svému místu narození jsou samci. Přežití dospělců a jejich věrnost hnízdišti je vyšší a na hnízdiště se jich každoročně vrací 30 – 40 %, pokud bylo na dané lokalitě hnízdění v předchozím roce úspěšné a hnízda břehulím nezničila například povodeň, predátor anebo člověk,“ dodává Heneberg.

„Pískovna Lžín je v centru našeho zájmu už druhým rokem, kdy v ní provádíme podrobný biologický průzkum. Letos v ní přibyla i tzv. “keška“, jejímž cílem je ochrana písčin formou sešlapu vegetace. Řada pískomilných druhů totiž potřebuje narušování svého stanoviště, jinak z něj brzy zmizí,“ říká Jiří Řehounek, který má v Calle projekty ochrany pískoven na starosti.

 

Kontakty:

Jiří Řehounek (Calla) – tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Projekt „Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Projekt „Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody“ byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz**

 

* Viz www.calla.cz/brehule
** Program „Fond pro nestátní neziskové organizace“, jež je financován z EHP fondů 2009–2014, se zaměřuje na podporu nestátních neziskových organizací prosazujících veřejný zájem. Hlavním cílem programu je posílení rozvoje občanské společnosti a zvýšeni příspěvku k sociální spravedlnosti, demokracii a udržitelnému rozvoji. Program se konkrétně zaměřuje na podporu demokracie, lidských práv a genderové rovnosti a na posilování kapacit nestátních neziskových organizací stejně jako na specifické potřeby minoritních skupin, včetně Romů. Program se také zaměřuje na ochranu životního prostředí a klimatické změny.

Další zprávy
Sdílet

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit