Zítřejší předvolební test vlády: poslední šance splnit závazek k zachování občanských práv
Společná tisková zpráva Hnutí DUHA, Frank Bold, Nesehnutí, České společnosti ornitologické, Calla a asociace ekologických organizací Zelený kruh ze dne 26. června 2017
Zítřejší předvolební test vlády: poslední šance splnit závazek k zachování občanských práv
Poslanci naposled projednají špatnou novelu stavebního zákona. Stavebníkům nepomůže.
Zítra Sněmovna rozhodne o novele stavebního zákona ministryně Karly Šlechtové (ANO). Nenaplňuje vládní zadání zjednodušit a zrychlit povolování staveb, ovšem bere lidem právo spolurozhodovat o svém prostředí. Na tuto zásadní chybu narušující demokratická práva upozorňuje politiky řada veřejných osobností, čtyři právnické fakulty [1], pět bývalých ministrů životního prostředí, desítky spolků a více než 8 600 lidí z celé ČR [2].
Největší naděje tisíců lidí, odborníků a veřejně činných osobností se upínají k poslancům a poslankyním ČSSD a KDU-ČSL i k šéfům těchto stran - Bohuslavu Sobotkovi a Pavlu Bělobrádkovi. V Poslanecké sněmovně totiž naposledy většina sociálních demokratů a všichni lidovci hlasovali proti vyškrtnutí práv občanů. Návrh prošel hlavně kvůli ANO a opozici.
Opozice však brojí proti zákonu jako celku. Poslanci a poslankyně mohou zákon buď odmítnout jako celek nebo přijmou jednu z variant - sněmovní či senátní. Obě však berou lidem práva chránit své prostředí a ani jedna neurychluje povolování staveb. Jsou naopak rozsáhlejší, složitější a obsahují více výjimek než platná legislativa. Navíc by šlo o provizorium. S návrhem je nespokojeno i předkládající ministerstvo pro místní rozvoj a rovnou připravuje jeho další změny.
Zítra mají strany vládní koalice, které disponují ve Sněmovně pohodlnou většinou, naposledy šanci splnit programové prohlášení vlády, že zachová „současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí včetně zajištění účasti veřejnosti ve správních řízeních.“ [3]
Podle Ústavně-právního výbor Senátu by vyškrtnutí práv občanů nezrychlilo povolování staveb a bylo by v rozporu s Ústavou danými právy [4].
Občanské spolky nemohou povolávání staveb zablokovat, rozhodují o něm úřady. Za velké průtahy při povolávání nesou odpovědnost investoři a úřady. Spolky se navíc účastní jen zlomku povolovacích řízení. Průzkum vedených stavebními úřady velkých měst ukázal, že některý/kterýkoli z účastníků povolování staveb (obec, majitel sousedních pozemků či spolek) se odvolal jen v pěti procentech případů. V drtivé většině případů mu nadřízený úřad dal za pravdu [5]. Jejich účast tedy byla oprávněná.
Projednávání zpackané stavební novely provázely dezinformace, lži a mýty, které je zásadně negativně ovlivnily [6].
Tento tunel do práv občanů je největším zásahem do občanských práv po listopadu 1989 a je v rozporu s Ústavou, mezinárodními závazky ČR, programovým prohlášením vlády i dobrou praxí. Byly to totiž právě spolky občanů, které dosud za 25 let ochránily nesčíslně cenných míst v našich městech i krajině i příznivé životní prostředí.
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
“Novela by do povolování staveb přinesla ještě více zmatků a průtahů. O tom, že jde o nepovedený zmetek, svědčí skutečnost, že ministryně Karla Šlechtová už připravuje další novelu. Ani stavebníci, ani ostatní občané si nezaslouží provizorium s ještě usilovnějším běháním po úřadech.”
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Ministryni Šlechtové se nepodařilo prosadit u ostatních ministrů změny stavebního zákona, které by opravdu urychlily povolování staveb. Tak dál tlačí novelu jako prázdnou káru, a aby to nebylo divné, tak na ni nechala poslance naložit omezení občanských práv. A aby bylo absurdní drama dokonalé, snaží se tvrdit, že takový náklad na káře vůbec není. Vládní poslanci to musí odmítnout a držet se programového prohlášení vlády, že neomezí práva občanů chránit své prostředí - tedy nepřijímat senátní ani původní sněmovní verzi nesmyslné novely.”
Edvard Sequens, předseda spolku Calla, řekl:
“Jediní, komu přináší stavební zákon výhody na úkor života lidí, jsou stavitelé jaderných elektráren. Ačkoliv jde o ty nejvíce komplikované stavby s výrazným dopadem na životní prostředí a mnoha riziky, mají získávat územní rozhodnutí jen na základě rámcových parametrů bez projektu a bez znalosti konkrétního dodavatele. K dosavadnímu zvýhodňování jaderné energetiky v České republice tak má přibýt další. To je také důvod k odmítnutí.”
Kontakty:
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Vojtěch Dědek, vedoucí servisu pro občany Frank Bold, 607 558 987,
vojtech.dedek@frankbold.org
Edvard Sequens, předseda Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] https://www.vrattelidemprava.cz/documents/vrattelidemprava.cz_stanovisko_pf.pdf
[2] https://www.vrattelidemprava.cz
[3] Programové prohlášení, resp. jeho nedílná příloha Koaliční smlouva ČSSD, ANO a KDU-ČSL str. 15., kapitola 4.6, odrážka 1: "Zachováme současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí včetně zajištění účasti veřejnosti ve správních řízeních."
[5] Průzkum mezi stavebními úřady shrnuje infografika (http://bit.ly/infolistEIA
[6] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/myty-o-novele-stavebniho-zakona-anebo-informace-po-cesku