Dnes je 21.1.2025  Hlavní stránka -Calla  | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 


Facebook Profil Cally na Facebooku
button enviroskop.cz

Živočichové

Městské prostředí láká překvapivě velké množství živočichů, a to včetně mnoha ohrožených druhů. Mnohdy se však pro ně stává pastí. Kácení biologicky cenných stromů nebo nevhodná péče o trávníky může znamenat likvidaci vývojových stadií brouků, motýlů a dalších skupin hmyzu. Existuje ovšem  celá řada možností, jak tyto zajímavé živočichy ve městech aktivně podpořit.

Foto: Ohrožený bělopásek tavolníkový na živém plotu z pámelníku a tavolníku na českobudějovickém sídlišti Vltava

Jednou z možností je tzv. butterfly gardening (volně přeloženo „motýlí zahradničení“), jehož cílem je úprava péče o zahrady (ale i parky a další městskou zeleň) ve prospěch motýlů a dalších druhů hmyzu. O „motýlím zahradničení“ se dozvíte více z prezentace Zdeňka Hanče (AOPK ČR – RP Jižní Čechy) „Butterfly gardening – motýlí zahradničení“. Zkušenosti ze svého projektu ochrany motýlů shrnuje Martin Němec (Spolek pro živou krajinu) v prezentaci „Chceme motýly v Budějovicích?“.

Foto: Bělásek rezedkový na kvetoucím městském trávníku v Hodoníně

Další zajímavou skupinou jsou samotářské včely, které patří mimo jiné k významným opylovačům užitkových, okrasných i planě rostoucích rostlin. Možnosti jejich podpory shrnuje Jan Erhart (BC AV ČR) ve svém textu Význam včelích hotýlků.

Foto: Samotářské včely rodu Osmia vyčkávají ve stéblech hmyzího hotelu na vhodné povětrnostní podmínky (foto Jan Erhart)

Foto: Hmyzí hotel typu mrakodrap stojí na předměstí Českých Budějovic

Foto: V blízkosti hmyzích hotelů potřebují samotářské včely dostatek květoucích rostlin

Foto: Kvetoucí trávníky často obývají běžné druhy živočichů (zde modrásek jehlicový na zahradě PřF JU v Českých Budějovicích). I běžné druhy hmyzu však z krajiny mizí, protože stále obtížněji nacházejí vhodná stanoviště. Proto má velký význam jakákoli změna v krajině, která volně žijící druhy rostlin a živočichů podpoří.

Hromady dřeva nebo větví na zahrady i do městské zeleně patří. Nabízejí potravu i úkryt mnoha druhům živočichů. Pokud však na nějakém místě hromadu mít nechceme, je lepší ji uklidit rychle, než se do ní nastěhují zvířecí obyvatelé. Aby se pro ně nestala ekologickou pastí.

Foto: V hromadách větví rád hnízdí i střízlík obecný

Ovzvláště v horkém létě pomůže volně žijícím živočichům vytvoření pítka. Často stačí jen miska s vodou, ale fantazii se meze nekladou. Zejména hmyz však ocení, když v pítku budou i kameny nebo jiné předměty vyčnívající nad hladinu, které zjednoduší malým tvorům přístup k vodě a zabrání jejich utopení.

Foto: Vodní prvek v přírodní zahradě před firemním sídlem, centrum Českých Budějovic

 

Projekt „Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí,
projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

MŽP
 © 2016 -2025 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel.: 384 971 934, fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist