únor182025
Akce pro veřejnost
únor182025
Zelený úterek
Jaderný odpad na věčné časy v hlubině u Temelína?
18. 2. 2025 17:30–19:00
Na dohled od Českých Budějovic je jedno ze čtyř míst, kde stát hledá místo pro nejvíce problematický odpad, jaký vytváříme – vyhořelé jaderné palivo. Jaká je možnost, že tu vznikne konečné hlubinné úložiště? Co vše musí být splněno? Co na to lidé, co zde žijí? A máme jiné možnosti? Přijďte 18. února v 17,30 na debatu s Edvardem Sequensem, vedoucím energetických projektů v Calle, který se problematice dlouhodobě věnuje.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 11
Již proběhlé akce
Výprava k Dobrovodskému potoku
19. 9. 2020
Přírodovědná vycházka
První poprázdninová přírodovědná vycházka "Výprava k Dobrovodskému potoku" proběhla v sobotu 19. září. Vycházku vedli entomologové Vojtěch Kolář, David Boukal a Jiří Řehounek a byla zaměřená především na poznávání vodních živočichů. Trasa vedla z Třebotovic do Dobré Vody a hlavní zastávkou se stal rybník České Švýcarsko.
Návrat ztracených synů a dcer
15. 9. 2020
Beseda
15. 9. 2020 - Zářijová beseda z cyklu Zelených úterků se jmenovala "Návrat ztracených synů a dcer". Biolog Ondřej Sedláček přijel debatovat o reintrodukcích (tedy vysazování vyhubených druhů a místa, kde dříve žily). Prezentace byla plná konkrétních příkladů, zejména z české přírody a v diskusi lektor upozornil i na omezení a úskalí spojená s reintrodukcemi.
Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky
20. 6. 2020
Přírodovědná vycházka
V sobotu 20. června jsme obnovili přírodovědné vycházky po vynucené pauze. Vydali jsme se "Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky" s botaničkou Károu Řehounkovou, ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem. Součástí vycházky bylo povídání o tzv. květnatých pásech a kroužkování ptactva. Účastníky neodradil ani vytrvalý déšť.
Je jádro řešením klimatické krize?
10. 6. 2020
Seminář
10. 6. 2020 - Na webináři "Je jádro řešením klimatické krize?", který pořádala česká pobočka Greenpeace přednášel Edvard Sequens z Cally. Stavba nových jaderných reaktorů je v České republice chápána jako klíčový nástroj při snižování emisí skleníkových plynů. Může to zvládnout? Shlédnout můžete zde.
Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu
4. 6. 2020
Seminář
Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou uspořádali webinář "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu", na které k problematice nakládání s jadernými odpady v Evropě vystoupili Rebecca Harms, býv. europoslankyně Greens/EFA, Arne Jungjohann, energetický expert a hlavní editor Zprávy, senátorka Jitka Seitlová a Edvard Sequens z Cally. Záznam z webináře si můžete pustit zde.
Motýli jižních Čech
18. 2. 2020
Beseda
V úterý 18. února mohli zájemci o přírodu navštívit další besedu z cyklu Zelené úterky, tentokrát s názvem "Motýli jižních Čech". Entomolog Zdeněk Hanč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, autor nové knihy o jihočeských motýlech, mluvil o této oblíbené a poměrně dobře probádané skupině hmyzu, o příčinách jejího ohrožení a možnostech ochrany.
Skrytý potenciál veřejné zeleně
17. 2. 2020
Na únorový Borovanský pondělek "Skrytý potenciál veřejné zeleně" jsme pozvali zkušeného zahradníka, návrháře zahrad, fotografa a publicistu Pavla Chloubu. Náš host hodně cestuje a na konci jeho výprav bývá zřetelný zahradnický cíl. Často to bývá právě veřejná zeleň. Proto má možnost porovnávat, jak se k ní přistupuje v různých zemích, i jak se
veřejná zeleň místy stává triumfálním politickým nástrojem. Někdy opravdovým a někdy jenom verbálním. Konalo se v pondělí 17. února 2020 od 18,00 hodin v Podzámčí v Borovanech, v prostorách Komunitní školy.
Nový stavební zákon - katastrofa pro přírodu?
21. 1. 2020
Zelený úterek
První Zelené úterý v roce 2020 v českobudejovickém klubu Horká vana neslo název "Nový stavební zákon - katastrofa pro přírodu?". S Petrou Kolínskou z asociace Zelený kruh jsme se v něm věnovali horkému problému, který ovlivní naši budoucnost. Co přináší návrh nového stavebního zákona pro ochranu přírody a krajiny? Jak se mají změnit možnosti občanů, vlastníků i úřadů? Promění se naše příroda v developerské Eldorádo a naše města v betonové pouště bez zeleně?
Duchovní krajinou Novohradských hor
20. 1. 2020
Beseda
Rozhodli jsme se pokračovat s cyklem Borovanských pondělků i v novém roce a rozšířit jej o kulturně-historický obsah. Taková byla i lednová beseda "Duchovní krajinou Novohradských hor", kterou nám představila Michaela Vlčková z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Kaple, kapličky, boží muka a další takřka zapomenuté stopy na život dávných předků v Novohradských horách. Tipy na vaše výlety a putování.