únor182025
Akce pro veřejnost
únor182025
Zelený úterek
Jaderný odpad na věčné časy v hlubině u Temelína?
18. 2. 2025 17:30–19:00
Na dohled od Českých Budějovic je jedno ze čtyř míst, kde stát hledá místo pro nejvíce problematický odpad, jaký vytváříme – vyhořelé jaderné palivo. Jaká je možnost, že tu vznikne konečné hlubinné úložiště? Co vše musí být splněno? Co na to lidé, co zde žijí? A máme jiné možnosti? Přijďte 18. února v 17,30 na debatu s Edvardem Sequensem, vedoucím energetických projektů v Calle, který se problematice dlouhodobě věnuje.
Klub Horká vana, České Budějovice, Česká 11
Již proběhlé akce
Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova
8. 12. 2019
Přírodovědná vycházka
Poslední přírodovědná vycházka s Callou, tentokrát s názvem "Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova", proběhla v neděli 8. prosince. Krajinou kolem Vltavy u Boršova provázeli lichenolog Jan Vondrák a malakolog Oleg Ditrich. Lišejníků a ulit bylo nakonec víc, než si většina z bezmála třicítky účastníků představovala.
Úbytek hmyzu: Co víme a jak s tím naložit?
19. 11. 2019
Zelený úterek
Listopadový Zelený úterek nesl název "Úbytek hmyzu: Co víme a jak s tím naložit?". O ochraně biodiverzity a hmyzu především povídal v klubu Horká vana Lukáš Čížek z Entomologického ústavu AV ČR. Účastníci mimo jiné vyslechli, že ne za všechno může klimatická změna, jak se mění struktura krajiny nebo zda existují i nadějné trendy a možnosti, jak hmyzu pomáhat.
Přírodě blízká péče o městské trávníky
19. 11. 2019
Seminář
Calla, Biologické centrum AV ČR a PřF JU uspořádaly v úterý 19. listopadu od 9:30 odborný seminář "Přírodě blízká péče o městské trávníky". Seminář představil některé aktuální trendy v péči o trávníky, zejména ve vztahu k ochraně biodiverzity. Lektoři mluvili o městských loukách a sadech, mozaikové seči, květnatých pásech, podpoře opylovačů nebo tzv. modrozelené infrastruktuře.
Dotace nejen pro váš dům
18. 11. 2019
Beseda
Třetí beseda v cyklu Borovanských pondělků "Dotace nejen pro váš dům" byla zaměřena prakticky na pomoc všem, kdo chtějí řešit zateplení domu, výměnu oken a dveří, solární panely, zachytávání dešťové vody či sázení stromů a získat na to finanční podporu. Projektový manažer Státního fondu životního prostředí Radek Thér vysvětlil, na co lze jaký příspěvek získat a co vše je zapotřebí k jeho vyřízení v programech Nová zelené úsporám, Dešťovka či pro komunitní výsadbu stromů. Konalo se v prostorách Komunitní školy Borovany v Podzámčí.
Kroužkování u remízku
2. 11. 2019
Přírodovědná vycházka
Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Kroužkování u remízku", kterou vedl ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akce byla zaměřená na odchyt, kroužkování a určování ptáků a proběhla v polích nedaleko Švábova Hrádku. Na vycházku dorazilo 73 účastníků, kteří si mohli prohlédnout asi dvacet odchycených ptáků několika druhů a poslechnout si zajímavosti z jejich života.
Ohrožená krása oceánů
24. 10. 2019
Beseda
I letos se konala již tradiční podzimní beseda s fotografiemi přírody. Tentokrát s potápěčkou, bioložkou a fotografkou Martinou Karáskovou (roz. Balzarovou), beseda nesla název "Ohrožená krása oceánů". Martina se pod hladinu moří a oceánů vydává již 20 let. Zažila při tom spoustu nezapomenutelných setkání s rozmanitými mořskými živočichy a nafotila tisíce fotografií dokládajících bohatství a krásu podvodního světa. Jaká tajemství odhalila? A jak my lidé ohrožujeme mořský ekosystém? Dozvěděli jsme se ve čtvrtek 24. října v Kulturním klubu Horká vana.
Vzácní ptáci jižních Čech
21. 10. 2019
Přírodovědná vycházka
Tématem říjnových Borovanských pondělků 21. 10. byli ptáci. Konkrétně "Vzácní ptáci jižních Čech". Na besedě s ornitologem Petrem Veselým z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity se účastníci mohli seznámit se zajímavými druhy, které můžeme potkat ve vzduchu, u vody nebo třebas na poli při svých vycházkách. Které ptačí druhy jsou tu vzácností a co je ohrožuje? A co pro ně můžeme udělat?
Přírodě blízká péče o městské trávníky
19. 10. 2019
Seminář
Calla, Biologické centrum AV ČR a PřF JU pořádají v úterý 19. listopadu od 9:30 odborný seminář "Přírodě blízká péče o městské trávníky". Seminář představí některé aktuální trendy v péči o trávníky, zejména ve vztahu k ochraně biodiverzity. Lektoři budou mluvit o městských loukách, mozaikové seči, květnatých pásech, podpoře opylovačů nebo tzv. modrozelené infrastruktuře. Další informace najdete v pozvánce, přihlášky lze posílat do 5. listopadu.
Patří do naší přírody oheň?
15. 10. 2019
Zelený úterek
Na říjnový Zelený úterek s názvem "Patří do naší přírody oheň?" přijel biolog Ondřej Sedláček (PřF UK & Ochrana fauny ČR). Mluvilo se o ohni jako přirozené součásti středoevropské přírody, pozitivech i negativech řízeného vypalování v rezervacích a také praktických zkušenostech s tímto typem managementu v ČR.