Přírodovědné vycházky
Přírodovědná vycházka
13. 10. 2024 9:00–12:00
Zveme všechny zájemce na přírodovědnou vycházku "Za rybami do Českého Vrbného", která proběhne v neděli 13. října. Naším průvodcem po světě ryb a dalších vodních živočichů bude ichtyolog Petr Blabolil, vyzkoušíme si také měření základních charakteristik vody. Sraz účastníků bude v 9:00 na parkovišti u vodáckého areálu v Českém Vrbném, případně v 8:30 na zastávce MHD České Vrbné.
Pojďte s námi do přírody!
Od roku 2008 pořádá Calla přírodovědné vycházky pro veřejnost na zajímavé lokality v Českých Budějovicích a jejich okolí, kterých se každoročně účastní stovky zájemců o přírodu. Tématické zaměření vycházek sahá od geologie přes mykologii, botaniku a zoologii až k regionální historii.
Již proběhlé vycházky
8. 12. 2019
Přírodovědná vycházka
Poslední přírodovědná vycházka s Callou, tentokrát s názvem "Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova", proběhla v neděli 8. prosince. Krajinou kolem Vltavy u Boršova provázeli lichenolog Jan Vondrák a malakolog Oleg Ditrich. Lišejníků a ulit bylo nakonec víc, než si většina z bezmála třicítky účastníků představovala.
2. 11. 2019
Přírodovědná vycházka
Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Kroužkování u remízku", kterou vedl ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akce byla zaměřená na odchyt, kroužkování a určování ptáků a proběhla v polích nedaleko Švábova Hrádku. Na vycházku dorazilo 73 účastníků, kteří si mohli prohlédnout asi dvacet odchycených ptáků několika druhů a poslechnout si zajímavosti z jejich života.
21. 10. 2019
Přírodovědná vycházka
Tématem říjnových Borovanských pondělků 21. 10. byli ptáci. Konkrétně "Vzácní ptáci jižních Čech". Na besedě s ornitologem Petrem Veselým z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity se účastníci mohli seznámit se zajímavými druhy, které můžeme potkat ve vzduchu, u vody nebo třebas na poli při svých vycházkách. Které ptačí druhy jsou tu vzácností a co je ohrožuje? A co pro ně můžeme udělat?
6. 9. 2019
Přírodovědná vycházka
6. 9. 2019 - Calla a Cassiopeia uspořádaly první poprázdninovou přírodovědnou vycházku s názvem "Za nočními savci do přírodní zahrady". Proběhla v prostorách ekocentra Cassiopeia a lektorovali ji zooložka Lucie Pleštilová, Nikol Mrázková z ČNFV Třeboň a Jiří Řehounek z Cally. Jako speciální hosté se zúčastnili také vydrák Žolík, netopýrři Ocásek a Oliver, několik odchycených myšic a jeden norník. Součástí vycházky byla ukázka určování netopýrů bat detektorem.
2. 6. 2019
Přírodovědná vycházka
Červnová přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Výprava na Vyšenské kopce". S botaničkou Terezou Rejnkovou, ornitologem Petrem Veselým, entomology Zdeňkem Hančem a Jiřím Řehounkem se účastníci vydali do unikátní rezervace u Českého Krumlova v neděli 2. června. A dorazil i modrásek pumpavový.
8. 5. 2019
Přírodovědná vycházka
Calla a ZOO Hluboká uspořádaly přírodovědnou vycházku "Kroužkování u ZOO", která proběhla ve středu 8. 5. 2019. Kromě kroužkování lektoři přichystali také netradiční vycházku po ZOO za volně žijícími druhy živočichů. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý, zooložka Markéta Jariabková a entomolog Jiří Řehounek.
6. 4. 2019
Přírodovědná vycházka
Letošní sezónu přírodovědných vycházek s Callou zahájila "Výprava do údolí Rudolfovského potoka" s geologem Petrem Rajlichem (Jihočeské muzeum) a botanikem Petrem Kouteckým (PřF JU). Mezi potoční meandry a staré lomy se s námi vydalo neuvěřitelných 125 zájemců o přírodu. Museli jsme je proto rozdělit do dvou skupin, které si lektoři střídali. Vycházka byla zaměřená především na geologické jevy a jarní rostliny.
15. 12. 2018
Přírodovědná vycházka
Poslední letošní přírodovědnou vycházku s názvem "Ke krmítku v Branišovském lese" vedl ornitolog Petr Veselý a pomáhali mu také jeho studenti z Přírodovědecké fakulty JU. Akce v mrazivém sobotním ránu byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptáků v zimním období.
24. 11. 2018
Přírodovědná vycházka
Calla a Krasec uspořádaly přírodovědnou vycházku "Za mechy do okolí Třebína". Vycházku vedli bryoložka Jitka Štěrbová a entomolog Jiří Řehounek. Lesy mezi Mokrým a Třebínem poskytly účastníkům dobrou možnost, jak se zorientovat v málo známé skupině rostlin.