Calla.cz / Energetika / Jaderný odpad

Aktuality

obrazek Calla

Obce a spolky z lokalit, které vláda těsně před vánočními svátky potvrdila jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů - Březového potoka v Pošumaví, Horky na Třebíčsku a Hrádku na Jihlavsku, požádaly o pomoc své nové krajské samoprávy krajů Plzeňského a Vysočiny.

27. 2. 2021 | Obce a spolky z lokalit, které vláda těsně před vánočními svátky potvrdila jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů - Březového potoka v Pošumaví, Horky na Třebíčsku a Hrádku na Jihlavsku, požádaly o pomoc své nové krajské samoprávy krajů Plzeňského a Vysočiny. Chtějí po nich podporu vůči postupu zodpovědných státních úřadů, zejména Ministerstva průmyslu a obchodu a Správy úložišť radioaktivních odpadů. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

zpravodaj Jaderný odpad

15. 1. 2021 | Skrze zpravodaj Jaderný odpad, který vydává Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA, přinášíme na státu nezávislé informace o názorech dotčených obcí, spolků a o jejich aktivitách v této oblasti. Také stanoviska Platformy proti hlubinnému úložišti. V čísle 2/2020 rozporujeme i některá tvrzení, které Správa úložišť uvádí ve svých informačních materiálech. Stahujte si zde.
obrazek Calla

Obce a spolky z lokalit, které vláda těsně před vánočními svátky potvrdila jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů - Březového potoka v Pošumaví, Horky na Třebíčsku a Hrádku na Jihlavsku a které spolupracují v Platformě proti hlubinnému úložišti, se budou dál bránit tomuto projektu.

12. 1. 2021 | Obce a spolky z lokalit, které vláda těsně před vánočními svátky potvrdila jako vhodné pro hledání místa pro konečné uložení vysoceradioaktivních odpadů - Březového potoka v Pošumaví, Horky na Třebíčsku a Hrádku na Jihlavsku a které spolupracují v Platformě proti hlubinnému úložišti, se budou dál bránit tomuto projektu. Co jim vadí a co chtějí dělat se dozvíte v tiskové zprávě. Pustit si můžete i video se záznamem tiskové konference.
obrazek Calla

Městský soud v Praze zrušil další rozhodnutí ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů

6. 1. 2021 | Městský soud v Praze zrušil další rozhodnutí ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů, kterým v roce 2017 odmítl poskytnou informace Calle – technicko-ekonomické studie realizace výzkumného programu Podzemního výzkumného pracoviště Bukov. Soud pro odmítnutí nenašel žádný zákonný důvod a vrátil věc k novému rozhodnutí. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Vláda dnes potvrdila návrh Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), že další práce se soustředí na čtyři lokality: Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku.

22. 12. 2020 | Vláda dnes potvrdila návrh Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), že další práce se soustředí na čtyři lokality: Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. K výběru dojšlo bez existence roky slibovaného zákona, který měl zajistit "respektování zájmů obcí a jejich občanů" při hledání úložiště. Podrobnosti v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
obrazek Calla

3. 12. 2020 | Aktuální informace k hledání hlubinného úložiště jaderného odpadu v ČR můžete získat v prezentaci Edvarda Sequense z 21. 10. na on-line akci pořádané rakouskými organizacemi Waldviertel Energie-Stammtish a anti atom komitee. Video v češtině ke zhlédnutí zde.
obrazek Calla

Po Státním úřadu pro jadernou bezpečnost se k projektu podzemního výzkumného pracoviště Bukov, který nechala postavit a provozuje jej Správa úložišť radioaktivních odpadů na místě bývalých uranových dolů u Dolní Rožínky, kriticky vyjádřila další státní instituce - Nejvyšší kontrolní úřad:

11. 11. 2020 | Po Státním úřadu pro jadernou bezpečnost se k projektu podzemního výzkumného pracoviště Bukov, který nechala postavit a provozuje jej Správa úložišť radioaktivních odpadů na místě bývalých uranových dolů u Dolní Rožínky, kriticky vyjádřila další státní instituce - Nejvyšší kontrolní úřad: "Výdaje na provoz pracoviště nepovažuje NKÚ za dostatečně účelné a hospodárné." Na problematičnost projektu od počátku upozorňují i spolky Calla a Nechceme úložiště Kraví hora. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Nejvyšší kontrolní úřad kriticky zhodnotil přípravu hlubinného úložiště ve své zprávě o kontrole hospodaření Správy úložišť radioaktivních odpadů.

10. 11. 2020 | Nejvyšší kontrolní úřad kriticky zhodnotil přípravu hlubinného úložiště ve své zprávě o kontrole hospodaření Správy úložišť radioaktivních odpadů. Platforma proti hlubinnému úložišti je přesvědčena o nutnosti změnit dosavadní postup při hledání řešení, jak naložit s vyhořelým jaderným palivem. Zpoždění, které hledání místa pro hlubinné úložiště nabralo, nelze nahradit spěchem. Naopak před pokračováním je nejprve nezbytné přijmout stále neexistující zákon o zapojení obcí do výběru úložiště a také dobře připravit a projednat pravidla případného pokračování. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila lídry, kteří vedou politické strany, hnutí a jejich koalice do nadcházejících krajských voleb

30. 9. 2020 | Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila lídry, kteří vedou politické strany, hnutí a jejich koalice do nadcházejících krajských voleb v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině s cílem zjistit jejich názory na problematiku radioaktivních odpadů. Více v tiskové zprávě, konkrétní odpovědi politiků v jejích přílohách.
| 1 | .. | 3 | | 5 | | 7 | .. | 19 |

Zpravodaje

Zpravodaj Jaderný odpad

zpravodaj

V souvislosti s vyhledáváním konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice vydáváme společně s Hnutím DUHA informační zpravodaj nejen pro obyvatele ohrožených obcí. Všechna dosud vydaná čísla si můžete přečíst v pdf formátu.

Ke stažení čísla:

 

 

Zpravodaj Bezjaderná Vysočina

Zpravodaj vydávaný Callou pro obyvatele lokalit vybraných státem pro hledání úložiště na Českomoravské vrchovině, kteří vytvářejí jeho obsah.

 

 

Koncepce ČR

Vláda po patnácti letech v roce 2017 schválila novou Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice.
Protože nebyla v souladu s požadavky evropské legislativy, v roce 2019 musela schválit její Aktualizaci. Do roku 2017 se postupovalo podle koncepce schválené vládou v roce 2002 pod tlakem ministra Grégra navzdory nesouhlasnému stanovisku Ministerstva životního prostředí na závěr hodnocení dopadů na životní prostředí (SEA).

Nová koncepce byla rovněž podrobena hodnocení vlivů na životní prostředí a zdraví lidí. Ministerstvo životního prostředí v závěru tzv. zjišťovacího řízení v lednu 2016 zohlednilo připomínky a vyjádření obcí, spolků i institucí, ale pak již netrvalo na splnění svých požadavků a nakonec vydalo souhlasné stanovisko. Seznamte se s připomínkami Cally k vyhodnocení koncepce.

Odkazy

Platforma proti hlubinnému úložišti - společenství obcí a spolků, dotčených projektem výstavby hlubinného úložiště

WWW.NECHCEMEULOZISTE.CZ - Informace o problematice hlubinného úložiště z pohledu veřejnosti

Zdravý domov Vysočina - Spolek z Budišova, Rudíkova a dalších obcí na Třebíčsku

www.jodn.cz - Jaderný odpad? - Děkujeme, nechceme! - spolek z lokality Pačejov

SOS Na Skalním - Spolek založený aktivními občany, kteří nesouhlasí, aby na lokalitě u Jaroměřic nad Rokytnou skončil jaderný odpad

Janoch NE! - Aktivita z lokality Janoch u Temelína

 

Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů?

Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem. Děkujeme!

Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u MONETA Money bank, České Budějovice,
variabilní symbol: 444.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz    www.eeagrants.cz
Program Fond pro NNO podporuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště".

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit