Calla.cz / Energetika / Jaderný odpad

Aktuality

obrazek Calla

Jedenapadesát měst, obcí a spolků sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti vítá informaci, že zodpovědné vládní úřady uznaly jejich argument a přestaly odmítat variantu dlouhodobého skladování vyhořelého jaderného paliva jako alternativu k rychlé přípravě a výstavbě konečného hlubinného úložiště.

9. 9. 2020 | Jedenapadesát měst, obcí a spolků sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti vítá informaci, že zodpovědné vládní úřady uznaly jejich argument a přestaly odmítat variantu dlouhodobého skladování vyhořelého jaderného paliva jako alternativu k rychlé přípravě a výstavbě konečného hlubinného úložiště. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) uzavřela smlouvu o dílo s ÚJV Řež, SATRA s.r.o. a Mott MacDonald CZ, s.r.o., které mají do začátku roku 2021 všestranně zhodnotit možnosti dlouhodobého skladování vyhořelého paliva u obou jaderných elektráren případně v centrálním podzemním skladu Skalka na Vysočině. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru úložiště se opět nedostane ani na jednání vlády

5. 8. 2020 | Věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru úložiště se opět nedostane ani na jednání vlády, projednávání nekvalitního návrhu ministerstva průmyslu bylo v Legislativní radě vlády přerušeno. Je tak již jisté, že do konce volebního období vlády legislativa, která měla posílit možnosti samospráv při rozhodování o úložišti, nevznikne. Zákon je obcím, na jejichž území stát hledá úložiště, slibován již od roku 2011, od roku 2016 s jeho vznikem počítá také nový atomový zákon. Urychlené dokončení návrhu zákona se zapojením obcí do jeho připomínkování slíbil na jednání se starosty 17. července 2019 ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA vydala další číslo zpravodaje Jaderný odpad, který je věnovaný problematice hledání řešení, jak naložit s jaderným odpadem.

22. 7. 2020 | Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA vydala další číslo zpravodaje Jaderný odpad, který je věnovaný problematice hledání řešení, jak naložit s jaderným odpadem. Je vybráno. Na většině míst si lidé mohou odechnout, ale starosty i obyvatele čtyř lokalit, které Správa úložišť označila jako vhodné pro další hledání úložiště, čekají další roky nejistoty. Také boje o svá práva spolurozhodovat o projektu, který vážně zasahuje do jejich životů a ještě více pak dopadne na kvalitu života jejich dětí a mnoha dalších generací. Stahujte si zde.
obrazek Calla

Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu

1. 7. 2020 | "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu" je dokladem toho, jak vlády po celém světě dlouhá desetiletí usilují o vytvoření a realizaci komplexních strategií nakládání s jaderným odpadem, jež dosud nemá žádné dlouhodobé řešení. Velká část tohoto úkolu připadne budoucím generacím. Kapitolu věnovanou České republice napsal Edvard Sequens z Cally. Vyšlo v listopadu 2019. Zpráva je on-line na www.worldnuclearwastereport.org. Plná zpráva ke stažení v češtině a v angličtině. Shrnutí v češtině. Záznam webináře s představením českého překladu zprávy, který se konal 4. 6. 2020.
obrazek Calla

Platforma proti hlubinnému úložišti se na shromáždění svých členů 24. června v Chanovicích shodla na pokračování svých aktivit i po oznámeném výběru čtyř preferovaných lokalit a to za podpory starostů a zástupců spolků i z těch míst, které mají být zařazeny mezi záložní.

25. 6. 2020 | Platforma proti hlubinnému úložišti se na shromáždění svých členů 24. června v Chanovicích shodla na pokračování svých aktivit i po oznámeném výběru čtyř preferovaných lokalit a to za podpory starostů a zástupců spolků i z těch míst, které mají být zařazeny mezi záložní. Nadále bude usilovat o změnu vládního přístupu tak, aby jediným řešením problému jaderných odpadů nebylo konečné hlubinné úložiště v roce 2065, a také aby obce i veřejnost měly zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy při rozhodování právě o úložišti. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Expertní panel ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů uzavřel svou práci a starostové i obyvatelé měst a obcí z dnešních devíti lokalit, kde probíhalo hledání místa pro hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů, se dozvěděli, že pokračovat se má u Temelína, u Horažďovic, na Jihlavsku a na Třebíčsku.

8. 6. 2020 | Expertní panel ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů uzavřel svou práci a starostové i obyvatelé měst a obcí z dnešních devíti lokalit, kde probíhalo hledání místa pro hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů, se dozvěděli, že pokračovat se má u Temelína, u Horažďovic, na Jihlavsku a na Třebíčsku. Rozhodnutí ale bude na ministrovi průmyslu, který vše postoupí vládě. Platforma proti hlubinnému úložišti jej vyzývá, aby ještě předtím nechal dosavadní postup a závěry SÚRAO zhodnotit nezávislým odborným oponentním řízením, jak je v obdobných případech obvyklé. Více v tiskové zprávě.
obrazek Calla

Návrh věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru úložiště je po mnoha odkladech připraven pro jednání vlády.

25. 5. 2020 | Návrh věcného záměru zákona o zapojení obcí do výběru úložiště je po mnoha odkladech připraven pro jednání vlády. Jde na něj s rozporem se svazy zastupujícími zájmy více než 4 700 měst a obcí z celé republiky - Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv i Platformou proti hlubinnému úložišti, které od zákona očekávají výraznější posílení možností samospráv při rozhodování o úložišti. Takové, jaké je starostům slibováno od roku 2011, kdy první práce na zákoně začaly a které dnes Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá. Podrobnosti v tiskové zprávě.
obrazek Calla

První etapa hledání místa pro konečné hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů má podle představ státních úřadů skončit do konce června vládním souhlasem s výběrem čtyř lokalit z dnešních celkem devíti.

19. 5. 2020 | První etapa hledání místa pro konečné hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů má podle představ státních úřadů skončit do konce června vládním souhlasem s výběrem čtyř lokalit z dnešních celkem devíti. Trvala déle než patnáct let a byla provázena podváděním a nesplněnými sliby ze strany zodpovědných politiků a státních úředníků. Zásadně tak byla nabourána důvěra starostů a obyvatel obcí, kteří ani dnes nemají jistotu, že v budoucnu nedojde k dalším změnám. Více v tiskové zprávě Platformy proti hlubinnému úložišti.
obrazek Calla

Na vládním programu je informace o dalších 2,8 miliardách korun, které má Správa úložišť radioaktivních odpadů poskytnout podniku DIAMO za zajištění provozuschopnosti podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2030.

28. 4. 2020 | Na vládním programu je informace o dalších 2,8 miliardách korun, které má Správa úložišť radioaktivních odpadů poskytnout podniku DIAMO za zajištění provozuschopnosti podzemního výzkumného pracoviště Bukov do roku 2030. Celkem tedy mají hornické práce a provoz přijít na více než 3,2 miliard korun. To je výrazně více, než uvádělo ministerstvo průmyslu. Pokračuje tak odčerpávání financí z jaderného účtu na projekt, který od počátku provázela řada pochybností a jehož reálný přínos k vývoji bezpečného hlubinného úložiště je sporný. Více v tiskové zprávě.
| 1 | .. | 3 | 4 | | 6 | | .. | 19 |

Zpravodaje

Zpravodaj Jaderný odpad

zpravodaj

V souvislosti s vyhledáváním konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice vydáváme společně s Hnutím DUHA informační zpravodaj nejen pro obyvatele ohrožených obcí. Všechna dosud vydaná čísla si můžete přečíst v pdf formátu.

Ke stažení čísla:

 

 

Zpravodaj Bezjaderná Vysočina

Zpravodaj vydávaný Callou pro obyvatele lokalit vybraných státem pro hledání úložiště na Českomoravské vrchovině, kteří vytvářejí jeho obsah.

 

 

Koncepce ČR

Vláda po patnácti letech v roce 2017 schválila novou Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice.
Protože nebyla v souladu s požadavky evropské legislativy, v roce 2019 musela schválit její Aktualizaci. Do roku 2017 se postupovalo podle koncepce schválené vládou v roce 2002 pod tlakem ministra Grégra navzdory nesouhlasnému stanovisku Ministerstva životního prostředí na závěr hodnocení dopadů na životní prostředí (SEA).

Nová koncepce byla rovněž podrobena hodnocení vlivů na životní prostředí a zdraví lidí. Ministerstvo životního prostředí v závěru tzv. zjišťovacího řízení v lednu 2016 zohlednilo připomínky a vyjádření obcí, spolků i institucí, ale pak již netrvalo na splnění svých požadavků a nakonec vydalo souhlasné stanovisko. Seznamte se s připomínkami Cally k vyhodnocení koncepce.

Odkazy

Platforma proti hlubinnému úložišti - společenství obcí a spolků, dotčených projektem výstavby hlubinného úložiště

WWW.NECHCEMEULOZISTE.CZ - Informace o problematice hlubinného úložiště z pohledu veřejnosti

Zdravý domov Vysočina - Spolek z Budišova, Rudíkova a dalších obcí na Třebíčsku

www.jodn.cz - Jaderný odpad? - Děkujeme, nechceme! - spolek z lokality Pačejov

SOS Na Skalním - Spolek založený aktivními občany, kteří nesouhlasí, aby na lokalitě u Jaroměřic nad Rokytnou skončil jaderný odpad

Janoch NE! - Aktivita z lokality Janoch u Temelína

 

Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů?

Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem. Děkujeme!

Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u MONETA Money bank, České Budějovice,
variabilní symbol: 444.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz    www.eeagrants.cz
Program Fond pro NNO podporuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště".

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit