prosinec32024
Konec spalování uhlí je nutností a rychle se blíží
4. 3. 2024 | Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že už na jaře příštího roku z ekonomických důvodů uzavře své dvě uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady a uhelné lomy Vršany a ČSA. Konec spalování uhlí je nutností a rychle se blíží. Potřebujeme proto bez odkladů zrychlit výstavbu zdrojů využívajících u nás dostupnou a bezemisní energii Slunce a větru, investovat do pružného řízení sítí a akumulačních systémů. Domácí úkoly máme také pořád ještě v oblasti úspor a energetické efektivity. Více v tiskové zprávě.
Naše jaderné elektrárny vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu nejméně čtyři tisíce tun vyhořelého jaderného paliva
28. 2. 2024 | Naše jaderné elektrárny vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu nejméně čtyři tisíce tun vyhořelého jaderného paliva. Při prodloužení provozu a stavbě nových reaktorů bude množství problematického odpadu ještě výrazně vyšší. V čem je problém, jaká jsou rizika hlubinného úložiště a existují vůči němu alternativy? To se dozvíte v informační skládačce "Radioaktivní odpad: Kam s ním?", kterou vydala Calla. Stáhnete si ji ZDE.
23. 2. 2024 | Bývalá pískovna a její okolí u města Borovany patří mezi oblíbené cíle místních obyvatel a přírodovědců. Najdeme tu i chráněné druhy rostlin, hub a živočichů. Jejich budoucnost zde ale mohou ohrozit plány na dolování živce, nyní probíhá posouzení vlivů na životní prostředí. Calla se v kauze také angažuje. Chcete-li vědět víc, podívejte se na dokument "Živo kolem živce" z cyklu Nedej se.
Věděli jste, že rozhodnutí vlády o stavbě rovnou čtyř jaderných bloků zadluží i vaše děti?
20. 2. 2024 | Věděli jste, že rozhodnutí vlády o stavbě rovnou čtyř jaderných bloků zadluží i vaše děti? Podle už schváleného zákona bude nově na faktuře za elektřinu poplatek na výkup jaderné elektřiny, a to pravděpodobně až do roku 2100. To a mnohem víc se dozvíte ve videu ZA JÁDRO BUDOU PLATIT JEŠTĚ VAŠE DĚTI v cyklu Věděli jste.
Česká republika plánuje výstavbu nových jaderných bloků ale stále neví, co udělá s radioaktivním odpadem
14. 2. 2024 | Česká republika plánuje výstavbu nových jaderných bloků ale stále neví, co udělá s radioaktivním odpadem. V užším výběru dnes zůstávají čtyři lokality. Toto semifinále ale nikdo nechce vyhrát. Proč bude pokračovat spor mez dotčenými obcemi a státem? Pusťte si aktuální díl Nedej se "Úložiště lidem navzdory". I Callu najdete v mozaice názorů, která v něm zazní.
Žádná jaderná elektrárna v Zwentendorfu!
13. 2. 2024 | Kniha "Žádná jaderná elektrárna v Zwentendorfu!" nabízí české veřejnosti hluboký pohled do rakouské duše a umožňuje ji rozumět alespoň těm, kteří to chtějí. Nejde ani tak o jaderné elektrárny, jako spíše o demokracii a otázku, zda má veřejnost vůbec právo do toho mluvit. Chcete si knihu přečíst?
Kabinet může rozhodnout, kde bude vybudováno úložiště jaderného odpadu
13. 2. 2024 | Poslanci odhlasovali novou vládní pravomoc. Kabinet může rozhodnout, kde bude vybudováno úložiště jaderného odpadu. Obě komory Parlamentu tak na to nemají vliv, jak požadoval Senát. Bude vláda respektovat názor obcí? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus diskutují zástupce ředitele energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu Tomáš Ehler a energetický konzultant společnosti Calla Edvard Sequens.
Dva strategické dokumenty - Státní energetická koncepce a Politika ochrany klimatu nyní připomínkují ministerstva
10. 2. 2024 | Dva strategické dokumenty - Státní energetická koncepce a Politika ochrany klimatu nyní připomínkují ministerstva. Ekologické organizace vítají shodu na ukončení využívání uhlí k energetickým účelům do roku 2033, na druhou stranu za problematické považují pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů a nekritickou sázku na výstavbu jaderných elektráren, u níž hrozí, že závislost na fosilních palivech bude vystřídána závislostí na uranu. Celé stanovisko ekologických organizací zde.
Evropská komise navrhuje snížit emise skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 v porovnání s rokem 1990
7. 2. 2024 | Evropská komise navrhuje snížit emise skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 v porovnání s rokem 1990. Tento cíl leží nejníže na škále, jež doporučil Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu. Konec spalování fosilních paliv při pokrytí našich energetických potřeb bychom mohli řešit daleko rychleji a důrazněji, pokud bychom se v Česku neupínali k falešným, velmi drahým a vzdáleným cílům jako jsou jaderné reaktory všude, kam oko dohlédne. Každá koruna utracená jadernými snílky nám bude chybět. Tisková zpráva.